2 Aylık Kedi Neden Isırır?

2 Aylık Kedi Neden Isırır?

2 aylık kedi neden ısırır konusu çoğu kedi besleyen hayvan dostunun merak edip araştırdığı bir konudur. Kediler fıtratı gereği yırtıcı hayvanlardır. Mecbur kaldıklarında kendilerini savunmak için ısırır ya da tırmalarlar. Aslında ısırmak ve tırmalamak istemezler fakat kendilerine karşı bir tehdit algıladıklarında savunma amaçlı tırmalama ya da ısırma yoluna başvururlar. Kedilerin refleksleri çok güçlüdür ve çok atik davranırlar.

Herhangi bir tehlike sezdiklerinde hemen karşı atağa geçebilirler. Bazen de siz kedinizi severken okşarken uslu uslu otururlar sonra bir anda tırnak atarlar veya ısırmaya teşebbüs ederler. Aslında bu size bir saldırı değildir, okşanmanın yeterli olduğunu sıkıldığını bu şekilde anlatmaya çalışırlar. Konuşamadıkları için onların kendilerini ifade etme şekli de budur.

2 Aylık Kedilerin Isırma Nedenleri Neler?

2 aylık kedi neden ısırır sorusunun birçok farklı nedeni olabilir. Böyle durumlarda kedi sahiplerinin dikkat etmesi gereken önemli durumlardan bahsetmek mümkündür. İlk aylar kediler için genelde oyun dönemleridir. Bu nedenle de bazı hareketlerinde aşırılık durumu gösterebilirler. Bu nedenle de sizleri tanımaya başladıklarında sırf oyun oynama amacı ile kediler ısırmak isteyebiliyorlar. Kedilerin ısırmalarına yönelik hareketleri hakkında şunlardan bahsetmek mümkün olabilir:

  • Kedilerin ısırması genelde zarar vermeyecek boyutlardadır.

  • Bu dönemde kedileriniz genelde oyun oynamak istedikleri için bu davranışları gösterirler.

  • Ancak dişi kediler stres nedeniyle ısırmak isteyebilirler.

  • Stres altında olan kedilere sakin ve ılımlı yaklaşmak gerekir.

  • Korktukları için de ısırmak isteyebilirler.

  • Erkek kediler de yine ısırmak isterlerse bu durum korkudan kaynaklı olabilir.

Böyle durumlarda kedilerinize karşı son derece ılımlı ve yumuşak yaklaşmanız gerekir. İki aylık kediler ısırmaya başladıklarında oyun da olsa bu davranışlarından vazgeçirmeye çalışmalısınız. Böyle durumlarda kediniz ile oynarken ısırma alışkanlığını bırakmasını sağlamalısınız. Aksi halde büyüdüklerinde de kediniz ısırmaya devam edebilir. Küçükken ısırıklarında sorun olmasa da büyüdüklerinde yine sizlerle oynarken ısırmaya devam ederlerse bu durum canınızı acıtmaya kadar gidebilir.

Yavru Kedilerde Isırma Davranışı

Nasıl bebekler oturmaya başladıktan sonra ellerine geçen her şeyi ağzına götürerek tanımaya çalışıyorsa yavru kediler de etrafını tanımak için önlerine çıkan her şeyi ısırıp kemirme eğilimindedirler. Bazen de diş çıkarırken kaşıntıyı gidermek amacıyla ısırırlar. Yavru kediler çok oyuncu ve yaramaz olurlar, bu dönemde terlik, ayak, el gibi buldukları her şeyi ısırırlar.

Yavru kedileri kardeşleriyle oynarken seyrederseniz birbirleriyle sık sık boğuştuklarını bu boğuşma esnasında birbirlerini ısırdıklarını görürsünüz. Daha tırnak atma ve ısırma konusunda kontrollü davranmayı bilmedikleri için birbirlerinin canını acıtırlar ve ısırılan yavru bağırır. Anne kedi yavruları boğuşurken hiç müdahale etmeden oturup yavrularını izler. Aslında anne kedinin bu davranışı yavrularını bir eğitme şeklidir. Isırılan kardeş bağırıp tepki gösterdiğinde ısıran yavru ileri gittiğini anlayarak kendini kontrol etmeyi öğreniyor.

Çok küçükken kardeşlerini ve annesini kaybetmiş bir yavru kedi sahiplendiğinizde onun davranışlarının çok kontrolsüz olduğunu fark edeceksiniz. Çünkü kardeşleriyle boğuşup oynayarak bazı şeyleri öğrenme şansı olmamıştır. Onu gözlemleyip 2 aylık kedi neden ısırır bu davranışını nasıl terbiye ederim diyerek en doğru yolu bulmanız gerekmekte.

Kediler Isırma Konusunda Eğitilebilir mi?

Kediniz sizi ısırdığında canınızın yanması kadar enfeksiyon kapma riski de can sıkıcı olabilir. Bu durumları sık sık yaşamamak için en iyisi kedinizi ısırma konusunda eğitme yoluna gitmek. Kedinizi eğitebilmek için öncelikle onu gözlemleyerek hangi durumlarda ısırdığını anlamaya çalışmalısınız. Kediler aslında aniden ısırmazlar, ısıracakları zaman belli bazı harekette bulunarak işaret verirler. Gözlemleriniz sonucunda şu işaretlere dikkat ederseniz gafil avlanmazsınız.

  • Kuyruklarını hızlı hızlı sallamaya başlarlar ve kasılırlar.

  • Kulaklarını arkaya yatırırlar.

  • Göz bebekleri büyür ve simsiyah olur.

  • Bıyıkları öne doğru kıvrılır.

2 aylık kedi neden ısırır sorusunun en geçerli cevabı ise yavru kedinin evin tek kedisi olması dolayısıyla davranışlarını dizginlemeyi öğrenmemiş olmasıdır. Aslında kediniz size zarar vermek istemiyor oyun oynadığını zannediyordur.

Kedilerinizi her konuda eğitebileceğiniz gibi ısırma konusunda da eğitebilirsiniz. Ancak küçük aylardan itibaren ısırmaya alışırlarsa bu durum büyüdüklerinde de devam eder. Sizlere zarar verecek bir durum olmasa da küçük çocuklar için hem korkutucu hem de can yakıcı bir boyut alabilir.

2 Aylık Kedi Neden Isırır? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts