4 Aylık Kediye Ne kadar Mama Verilir?

4 Aylık Kediye Ne kadar Mama Verilir?

4 aylık kediye ne kadar mama verilir konusu daha çok yeni kedi sahiplenen hayvan severlerin araştırdığı konudur. Yavru kediler 2 aylık olana kadar anne sütü ile beslenirler. Annelerini kaybeden yavru kedilerin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için anne sütüne yakın değerde süt tozu ile beslenmesi gerekir.

2. ayını doldurduktan sonra anne sütüne ilave olarak başka besinler de alırlar. Yavru kediler için üretilen kuru mamalar ve konserve mamalar ek gıda olarak iyi bir tercih olacaktır. Mama ile beslenen kedilerin suyunu ihmal etmemek çok önemli. Su her canlıda olduğu gibi kedilerde de hayati önem taşır.

Kedilerin Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı?

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de gereğinden fazla beslenme obezite gibi sağlık sorunlarına yol açar. Dengeli ve sağlıklı beslenme düzeni için 4 aylık kediye ne kadar mama verilir konusunda veteriner hekime danışmak gerekir. Veteriner hekim size kedinizin kilosu, sağlık durumu ve iştahına göre bir beslenme tablosu hazırlayabilir. Kedilerin beslenme düzeni sizin tercihinize göre 3 şekilde olabilir.

  • Serbest Beslenme Düzeni

  • Saatli Beslenme Düzeni

  • Karışık Beslenme Düzeni.

Kedilerinizin beslenme düzenini kendi yaşantınıza ve çalışma hayatınıza göre ayarlarsanız evcil hayvanınız daha düzenli bir şekilde beslenmiş olur.

Yavru Kedilere Verilmemesi Gereken Yiyecekler

Yavru kediler 2 aylık olduktan sonra dişleri tamamlandığı için anne sütüne ilave olarak ek besinler alabilirler. Kediler için inek sütü sakıncalıdır. Anne sütü alamayan yavru kedilere özel olarak üretilmiş süt tozu kaynayıp soğumuş suyla karıştırılarak verilebilir. Yavru kediler küçük kedi biberonuyla beslenebilir. Çok acil durumlarda inek sütü vermek zorunda kalanlar yarıdan fazla sulandırarak vermelidir. Aksi taktirde kediler inek sütünden dolayı ishal olurlar. İshal kediler için tehlikeli bir durumdur. Haşlanmamış et , tavuk, ciğer yedirmek kedilerde parazit yapacağından dolayı sakıncalıdır.

4 aylık kediye ne kadar mama verilir konusunda kediyi tanımadan kesin şeyler söylemek çok doğru sonuçlar vermeyebilir. En doğrusu kediyi veteriner hekime götürerek kilosuna, sağlık durumuna göre yemek saati ve gramajı hakkında tavsiye almak olacaktır.

4 Aylık Kediye Ne kadar Mama Verilir? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts