4 Kilo Kedi Ne Kadar Mama Yemeli?

4 Kilo Kedi Ne Kadar Mama Yemeli?

4 kilo kedi ne kadar mama yemeli sorusuna çok net ve kesin bir cevap vermek yanıltıcı olabilir. Kedilerin her biri farklı karaktere sahiptir ve beslenme alışkanlıkları farklılık gösterebilir. Elbette patili dostlarınızın beslenmesinde standart ölçüler vardır, bu ölçüler kedilerin yaşına, kilosuna, cinsine, boyuna göre ayarlanır. Kedinizi paketli mama ile besliyorsanız mama paketlerinin üzerindeki beslenme tablolarından yardım alabilirsiniz. Bu tablolar size fikir verebilir fakat her kedinin beslenmesi karakterine, hareketliliğine, cinsine göre değişiklik gösterebilir. Kedinizin gün içindeki beslenmesini takip ederek ona göre bir yemek düzeni oluşturabilirsiniz. Standart ölçülere göre sevimli dostlarınıza günlük vermeniz gereken mama miktarı şöyle olmalı;

 • 1.5 kg ağırlığındaki bir kedi günde 3 öğün ve 20-30 gram aralığında

 • 2.5 kg ağırlığındaki bir kedi günde 3 öğün ve 20-30 gram aralığında

 • 4.5 kg ağırlığındaki bir kedi günde 2 öğün ve 30-50 gram aralığında

 • 6.5 kg ağırlığındaki bir kedi günde 2 öğün ve 50-70 gram aralığında olmalıdır.

Standart beslenme tablosuna göre beslenme yapıldığında yavru kediler yetişkin dostlarınıza göre daha sık beslenmelidir. Yavru kediler 3-4 saatte bir beslenirken yetişkinlerde bu süre 7-8 saate çıkabilir.

Kedilerin Günlük Kalori Gereksinimi

Elbette patili dostlarınızın sağlığı, gelişimi, rahatı sizin için oldukça önemli. Onların sağlıklı bir şekilde gelişmesi için günlük beslenmesinde yemesi gereken mamanın gramı ile birlikte kalori hesabı da yapılmalıdır. Mamaların besin değeri içeriğine göre değişkenlik gösterebilir. 4 kilo kedi ne kadar mama yemeli gibi bir soru kafanıza takılıyorsa kalori hesabına göre yapılan aşağıdaki tablo size yardımcı olabilir. Kedi dostlarınızın günlük;

 • 1 kg ise 100 kalori,

 • 2 kg ise 160 kalori,

 • 3 kg ise 210 kalori,

 • 4 kg ise 250 kalori,

 • 5 kg ise 290 kalori,

 • 6 kg ise 330 kalori,

 • 7 kg ise 370 kalori olarak hesaplanmaktadır.

Bu hesaplamalar kedilerin günlük hareketliliğine, hamile olup olmadığına veya kısırlaştırılma durumuna göre değişir. Kediniz hamileyse veya yavru emziriyorsa, herhangi bir sağlık sorunu varsa standart hesaplamalardan farklı bir beslemeye ihtiyaç duyabilirler.

Kısırlaştırılmış Kedilerin Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Kısırlaştırılmış kedilerin beslenmesinde daha dikkatli olunarak yağ ve enerji içeriği düşük mamalar yedirilmelidir. Kediler kısırlaştırıldıktan sonra metabolizmalarında değişiklikler oluşur ve hızlı kilo alımı gözlemlenebilir. Diğer kedilere göre kısır kedilerde ve yaşlı kedilerde günlük tüketilmesi gereken mamanın kilogramda 10 gram azaltılarak verilmesi gerekir. Ayrıca kısırlaştırılmış kediler için mama seçerken dikkat edilmesi gereken konuların en önemlisi mama içeriğindeki minerallerdir. Kısırlaştırılmış kedilerin mamalarında kalsiyum, fosfor ve magnezyum oranı düşük olmalıdır zira bu mineraller kedilerde idrar yolları rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Kısırlaştırılmış olan 4 kilo kedi ne kadar mama yemeli sorusuna en iyi yanıtı veteriner hekiminizle görüşerek cevap alabilirsiniz. Veteriner hekim kedinizin genel sağlık durumuna, hareketliliğine ve kilosuna göre en doğru beslenme şekli konusunda yol gösterecektir.

Kediler Serbest mi Yoksa Saatli mi Beslenmeli?

Gün boyu serbest olarak yesinler mi yoksa belli saatlerde mi mama vermeliyim konusu kedi sahiplerinin en çok kararsız kaldıkları ve düzene oturtmakta zorlandıkları bir konudur. Her iki beslenme şeklinin de olumlu olumsuz yönlerine rastlanmaktadır. Saatli beslenmede kedinizin ne kadar mama tükettiğini takip etmek kolaylaşır, bu şekilde hasta olup olmadığını iştahındaki değişiklikleri rahatlıkla fark edebilirsiniz. Olumsuz tarafı ise dostunuz iki öğünün arasında sizden ısrarla mama isteyerek sizi uğraştırabilir.

Serbest besleme kedinizin yeme düzenini takip etmenizi zorlaştırdığı gibi dostunuzda obezite gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Serbest beslenme şeklinde yaş mama ile beslemek oldukça riskli bir durumdur zira yaş mama çabuk bozulur ve uzun süre dışarda bırakılmaz. Kuru mamaları da tazeliğini yitireceği için günlük değiştirmek gerekir. Bu yöntemde besleme yaparken birden fazla kediniz varsa hangisinin ne kadar yediğini ve iştahlarında bir değişiklik olup olmadığını takip etmek zorlaşacağı için sağlık sorunlarını fark etmekte geç kalabilirsiniz.

4 kilo kedi ne kadar mama yemeli konusunda kedinizin mama miktarını takip etmenin en pratik yolu saatli besleme şeklidir. Hayvan dostlarınızı en sağlıklı ve doğru biçimde besleyebilmek için mutlaka veteriner hekim tavsiyesi almalısınız.

4 Kilo Kedi Ne Kadar Mama Yemeli? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts