Açık Kedi Maması Zararlı Mı?

Açık Kedi Maması Zararlı Mı?

Açık kedi maması zararlı mı sorusu evinde kedi besleyen hayvan severlerin merak ettiği ve sık sık araştırdığı bir konudur. Açık olarak satılan mamalar fiyat açısından daha uygun olduğu için birçok hayvan sever tarafından tercih edilmektedir. Ancak fiyatı uygun olan bu mamalar kediler için faydalı mı değil mi merak konusu. Kendi bütçesini düşünürken evcil hayvanlarının sağlığını tehlikeye atmak hayvan severlerin hiç istemeyeceği bir durumdur.

Bu sebeple patili canların karnını doyurmanın yanında onları da memnun edecek sağlıklı bir beslenme şekli çok önemli. Sırf ucuz olduğu için kedilerin önüne bayatlamış, besin değerleri kaybolmuş, kokusu bozulmuş mama koymak hayvan severlerin bile isteye yapacakları bir şey değildir. Hayvanları beslerken sevecekleri şekilde ve sağlıklı beslemek elbette ki hayvan dostlarının önceliğidir.

Açık Satılan Kedi Mamaları Güvenilir Mi?

Hayvan dostları evde veya sokakta besledikleri kedileri için onların en çok sevdikleri, beğenerek yedikleri mamaları almayı tercih ederler. Mama satın alırken ambalajlı ve açık satılan mama seçenekleriyle karşılaşırlar. Açık olarak satılan kuru mamalar bütçe açısından daha cezbedici gelir. Esasında açık satılan mama ile ambalajlı mamaların içerik açısından bir farkı yoktur. Açık satılan mama büyük ambalajların açılıp daha küçük gramajlarda satışa sunulmasıdır. Bu noktada açık kedi maması zararlı mı gibi bir soru mantıksız gelebilir. Sonuçta içerik aynı. Açık mama ile ambalajlı mamayı karşılaştırmak gerekirse;

  • Kilo ile satılan açık mamalarda son kullanma tarihini göremezsiniz. Satıcı ne derse ona güvenmek zorundasınız. Çok güvenilir tanıdığınız bir satıcı olmadığı sürece son kullanma tarihi konusunda hiçbir zaman emin olamazsınız. Ambalajlı satılan mamalarda son kullanma tarihini görerek alırsınız ve evdeki hayvan sayısına göre bir tüketim tarihi belirleyebilirsiniz.

  • Açık mamalar çok çabuk tazeliğini kaybeder. Mamaların tazeliğinin korunabilmesi açısından ağzı kapalı paketlerde bulunması gerekir. Bu durumda mamalar kokusunu, besin değerlerini kaybetmemiş olur. Bozulma riski ortadan kalkar.

  • Açık mama tercih edildiğinde mamanın içeriği hakkında fikir sahibi olamazsınız. Besin oranları nedir hangi vitaminleri hangi mineralleri içerir, kedilere verilmesi gereken mama miktarları gibi bilgilere ancak kapalı mama ambalajlarının üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mamaların nereden satın alındığı da güvenirlik açısından çok önemlidir. Petshop sahipleri eğer esnaf ahlakına sahip değilse tarihi geçmiş mamaları tazeymiş gibi satabilir. Taze mamaya tarihi geçmiş mamayı karıştırabilir. Bazen petshop sahibinin art niyeti olmadan da mamalar ağzı açık durduğu için çabuk bayatlayabilir. Eğer güvenilir bir yerden ve tazeliğinden emin olarak satın alırsanız elbette açık mamanın da avantajlı olduğu durumlar var. En azından az miktarlarda değişik içerikli mamaları uygun fiyatlara alarak kedinizin bıkmasına izin vermeden çeşitli mamalar yedirebilirsiniz.

Kedi Maması Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Çok değer verdiğiniz, gözünüzden sakındığınız, evladınız gibi kıymetli evcil hayvanlarınızın beslenmesi insan beslenmesi kadar önemli ve dikkat gerektiren bir konudur. Kendinizin, çocuklarınızın, evin diğer fertlerinin yemesine içmesine ne kadar özen gösteriyorsanız evcil hayvanınızın beslenmesine de aynı ihtimamı göstermeniz gerekir. Mama alırken dikkat edilmesi gerenler şöyle sıralanabilir;

  • Alacağınız mamanın tazeliğine, üretim tarihine, son kullanma tarihine mutlaka çok dikkat etmelisiniz.

  • Kedinizin yaşını, kilosunu, cinsini, kısırlaştırılmış olma durumunu gözeterek mama satın almalısınız.

  • Mamanın içeriği de mama seçiminde çok önemlidir. Tercih ettiğiniz mama içerik yönünden kedinizin ihtiyaçlarını karşılayacak vitamin ve mineral dengesine sahip olmalıdır.

  • Mama kedinin yaşına göre seçilmeli, küçük kediler için yavru kedi maması alınmalıdır.

  • Kısırlaştırılmış kediler için ise özel olarak üretilmiş kısır kedi maması tercih edilerek kilo kontrolü sağlanmalıdır.

Mama seçiminde açık kedi maması zararlı mı konusuna ilave olarak tek çeşit mama seçimi ne kadar doğrudur konusuna da dikkat çekmek gerekli.

Dikkatli Seçilmeyen Mamaların Kedilerde Olumsuz Etkileri

Can dostlarınız için seçtiğiniz mamaların çeşitliliği önemlidir. Hep tek tip mama yedirmek kedileriniz için çok sağlıklı olmayabilir. Kedinizin sevebileceği mamalardan iki çeşit alarak çok yönlü besleme yapabilirsiniz. Kalitesiz mama seçimi sonucunda kedilerde tüy dökümü fazla olacaktır. Daha sağlıklı evcil hayvan sahibi olmak istiyorsanız veteriner hekime danışarak beslenme düzeni oluşturmalısınız. Açık kedi maması zararlı mı değil mi konusunda en doğru cevabı veteriner hekime danışarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Açık kedi maması zararlı mı? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts