Ankara Kedisi Özellikleri Neler? 2022 Ankara Kedisi Fiyatı

ankara11

Ankara kedisi ırkı, bulunan uzun tüylü kedi ırkları arasında en eski kökene sahip olanlardan birisidir. Güzel ve asi yapısı onu karşı konulamaz bir kedi kılıyor. Tüyleri ipeksi bir yumuşaklığa sahiptir.

Beyaz, krem ve mavi renkte tüy yapısı olabilir. Kulaklarının birbirine yakın ve dik olması onu daha da tatlı yapar. Peki Ankara kedisi nedir? Ankara kedisi özellikleri nelerdir? İşte detaylar…

Çok havalı duruşları ve ipeksi tüy yapısıyla nam salan Ankara’ya has bu kedinin kendine özel kuyruk hareketleri vardır. Yapılarına göre hayli zekidirler ve akıllarına koyduklarını genellikle yaparlar.

Sahiplerine sadıktırlar ve onlarla vakit geçirmekten çok mutludurlar. Ancak sadece kendi istedikleri zamanlarda sahiplerine sevdirirler. İsteksiz olduklarında yanına yaklaşmak pek de mümkün değildir.

Ankara Kedisi Özellikleri Neler?

ankara-kedisi
Ankara Kedisi

Ankara kedisi diğer kedilere oranla daha uysal ve sahibine bağlı kedidir. Bunun yanında daha birçok karakteristik özelliğe sahiptir. Onun tüm özelliklerini birkaç başlık altında belirtmek mümkün.

  • Enerji dolu, zeki ve sahibine sadık bir karakteri vardır. Sevdirmek istediklerinde sahiplerinin yanından ayrılmazlar.
  • Tüy yapısı orta ya da uzun seviyede olur. Tüy dökme sorunsalı orta düzeydedir. Ancak iyi bir bakım ile bu risk minimum seviyeye indirgenebilir.
  • Kulak yapısı uzun, dik ve geniştir.
  • Fiziki yapısı çok hacimli değildir. Bu da onların kıvrak olmasını sağlar.
  • Yetişkin bir Ankara kedisi ortalama 3 kilo ağırlığındadır.

Ankara Kedisi Sağır mı?

Malesef bu kedilere dair bilinen en büyük özelliklerden birisi sağır olmalarıdır. Tüm bu kediler sağır olarak bulunmasa da geniş bir çoğunluğu duymamaktadır. Özellikle mavi ve beyaza yakın göz rengine sahip olanların neredeyse hepsi sağır olarak bulunurlar.

ankara-kedisi

Ankara Kedisi Nerenin Kedisi?

Ankara’ya özel bu kedinin anavatanının neresi olduğu günümüzde merak konusudur. İsminden de anlaşılacağı üzere anavatanı Ankara ilimizdir. Farklı bir cins ile üretilmiş olsa da otoriterler tarafından safkan olarak kabul görür.

Onların geçmişi hakkında birçok rivayet vardır. Bunlardan en bilineni de 1200 yıl önce Vikinglerin bu kediyi Avrupa’ya getirdiğidir. Ayrıca bu kedisadece ülkemizde değil aynı zamanda tüm dünya genelinde büyük bir ilgiye sahiptir.

Bu kediler genel olarak sağlıklı ırklardır. Doğru yaşam koşulları sağlandığında ömürleri uzun olur. ‘Ankara’nın kedisi ne kadar yaşar?’ sorusunun yanıtı ise ortalama 12 ila 18 yıldır. Ayrıca mavi gözlü olanların ise büyük oranda sağırlığa yatkın oldukları görülür.

ankara-kedisi

Ankara Kedisi Nasıl Beslenmeli? Ankara Kedisi Yavru Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Bahsedilen bu özel kedinin sağlıklı gelişebilmesi için, özellikle yavruluk dönemlerinden itibaren kaliteli mamaların verilmesi önerilir. Beslenme düzenlerinin veteriner hekimler tarafından belirlenmesinde fayda var.

Zira bu kedilerde sadece yaş faktörü göz önünde bulundurularak beslenme düzeni kurulmaz. Aynı zamanda aktivite düzeyleri de göz önünde bulundurulur. Kilo kontrolleri sağlandığı sürece ödül maması verilmesinde bir sakınca yoktur.

Bu kediler ilgili önemli bir diğer husus da sularının sürekli olarak tazelenmesi gerektiğidir. Bilindiği üzere kedilerde su içme oranı onların böbrek faaliyetleri için önem arz eder. Gün içerisinde su kapları kirlenebilir, içerisine toz ya da tüy düşebilir. Bu gibi durumlarda kediler kaptan su içmek istemez.

ankara-kedisi

Ankara Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

Kedi kaç yıl yaşar sorusuna verilebilecek cevap değişiklik gösterecektir. Bu noktada kedi ırkından ziyade sizlerin kediye bakımı önemli olacaktır. Bakıma bağlı olarak ömründe değişim meydana gelir. Çok iyi bakılan bir kedinin ortalama ömrü 10-12 yıl arasında sürecektir.

Ankara Kedisi Yorumlar Nasıl? Ankara Kedisi Besleyenler Memnun mu?

Ankara’ya özel bu kediyi besleyenlerin yorumları arasında olumlu dönüşler kadar olumsuzlar bulunmaktadır. Eğer gerçekten hayvan sevgisini içinizde taşıyorsanız bu kediye dair olumsuz bir düşünce ya da duyguya sahip olmazsınız. Olumsuz yorumlar daha çok daha önce kedi besleme deneyimi olmayanların tüy rahatsızlığı olacaktır.

Ankara Kedisi Fiyatları Ne Kadar?

Etik kedi sahiplenme adına daha önce de bahsedildiği üzere ‘Kedi satın alma, sahiplen’ görüşünü savunuyoruz. Siz de bahsedilen bu pamuk gibi renge sahip olan güzel kediyi fiyatlarına bağlı olarak sahiplenme dışında seçenekleriniz bulunuyor. Ülkemizde çok sık sayıda bulunması ücretsiz sahiplenmeyi mümkün kılar.

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz ‘Dünyanın En Yaşlı Kedileri Olarak Bilinen 4 İhtiyar Kedi’ başlıklı yazımız ilginizi çekebilir. Mutlaka Kedi Sevgisi sosyal medya hesabımıza da göz atmalısınız!

 

Similar Posts