Anne Kedi Yavrusuna Neden Saldırır?

Anne Kedi Yavrusuna Neden Saldırır?

Anne kedi yavrusuna neden saldırır sorusu farklı açılardan yanıtlanması gereken bir sorudur. Bu soruya detaylı olarak yanıt vermek gerekir ise kediler doğum sonrasında çeşitli psikolojik durumlar yaşayabilirler. Bu nedenle de yavruları ile her zaman yıldızları barışmayabilir. Anne kedilerin yavrularına saldırmasının birçok nedeni olabilir.

Bu nedenlere detaylı olarak bakıldığında anne kedinin neden saldırgan bir tutum sergilediğini söylemek mümkün olabilir. Anne kediler minik bir yavru üzerinde koruyucu olabileceği gibi son derece saldırgan da olabilirler. Hatta bazı kedilerin minik yavruları yedikleri de bilinen durumlar arasında yer alır.

Anne Kedi Yavrusuna Zarar Verir mi?

Anne kedi yavrusuna neden saldırır ya da zarar verir sorusuna bakmak gerekir ise bu durum bazen kedinin zor bir doğum yapmasından kaynaklı olabilir. Anne kediler yavrularına genel olarak zarar vermek istemeyebilir. Ancak bazı zamanlarda da yavru kedileri kendilerinden uzak tutmak isteyebilirler. Anne kedi yavrusuna neden saldırır sorusuna şu açıdan yanıt verilebilir:

  • Kediler doğum yaptıklarında kendilerini yavrularına karşı yabancı hissedebilir.

  • Eğer yavru hasta ise diğer yavrularını korumak için hastalıklı olan yavruyu uzak tutmak isteyebilir.

  • Yavru üzerinde kendi kokusunu alamaz ise yavruyu tanımadığı için kendisinden uzaklaştırmak isteyebilir.

  • Ortamda kendisinin patron olduğunu yavruya kabul ettirmek için saldırabilir.

Bu faktörler göz önünde bulundurularak anne kedinin yavrusuna neden saldırdığını daha iyi anlamak mümkün olabilir.

Anne Kedi Yavrularını Neden Isırır?

Anne kedi yavrularını zaman zaman ısırabilir. Her kedide olmasa da bu durum da kedilerin dünyasında gözlemlenebilen durumlardan biridir. Anne kedi yavrusuna neden saldırır sorusunun yanıtları ısırmasının da nedenleri olarak kabul edilebilir. Anne kedilerin yavrularına saldırmasının ya da zarar vermesinin altında ciddi nedenler vardır.

Aynı zamanda kedilerin yavrularını öldürdükleri de bilinen bir durumdur. Böyle durularda kedilerin sergilediği sıra dışı davranışlar görüldüğünde mutlaka yavruları anne kediden uzak tutmak gerekir. Yavruları korumaya alarak anneden zarar görmelerini engellemek gerekir.

Anne Kedi Yavrusunu Neden Kabul Etmez?

Anne kedi yavrusunu kabul etmediğinde yine birtakım faktörler göz önünde bulundurulur. Bu durumun da birçok nedeninden bahsedilebilir. Ancak böyle durumlarda neler yapılması gerektiği de mutlaka bilinmesi gerekenler arasında yer alır. Anne kedi yavrusunu kabul etmediğinde şu detaylara dikkat edilmelidir:

  • Yavru kediler için uygun boyutlarda biberonlar temin edilmelidir.

  • Anne kedilerin yokluğunu yavruların hissetmemesi için sıcak ve yumuşak yatak alanları yapılmalıdır.

  • Yavru kedilerin tuvalet alışkanlıklarına yardımcı olunmalıdır.

  • En ufak bir hastalık durumunda veteriner kontrolü aksatılmamalıdır.

  • Gelişimlerine uygun mineral ve vitamin içeren mamalar alınmalıdır.

Yavru kedilerin eğer anneleri ilgilenmiyor ise böyle zamanlarda onlara daha fazla ilgi göstermek gerekir. Yavru kedilerinizin bakıma muhtaç durumda olması hastalıklara daha da açık bir hale gelmelerine neden olabilir.

Kedi Kendi Yavrusuna Neden Tıslar?

Kedi kendi yavrusuna tıslayabilir. Bu durum da anne kedilerin davranışları arasında görülen bir durumdur. Bunun yanında yavruları ısırma yoluna da gidebilir. Hemen her kedi yavrusu her zaman bakıma ihtiyaç duyar. Böyle durumlarda mutlaka yavru kedileri annelerinden korumak gerekir. Yavrusuna tıslayan anne kedi de yakından takip edilmelidir.

Eğer anne kedi yavrusunu istemez ise yavrulara sizin sahip çıkmanız gerekir. Çünkü anne kedi yavrusunu istemez ise etraftaki büyük kediler tarafından daha fazla saldırıya açık hale gelirler. Kendi kediniz ise böyle bir durumda yavruları sahiplendirmeden önce büyümeleri için sizin ekstra bir çaba göstermeniz gerekir.

Bazı anne kediler yavrularına karşı son derece koruyucu olabilirken bazı anne kediler bu konuda daha sert bir mizaca sahip olabilirler. Bu nedenle Anne kedi yavrusuna neden saldırır sorusunun yanıtı da kedilerin mizacı dikkate alınarak verilebilir.

Anne Kedi Yavrusunu Neden İstemez?

Anne kedi eğer birçok yavru dünyaya getirdi ise sütü yetersiz olabilir. Bu nedenle de tüm yavruları yanında istemeyebilir. Aynı zamanda bir yavru hasta ise diğer yavruların da zarar görmemesi için hastalıklı yavruyu kendinden uzaklaştırmak isteyebilir. Böyle bir durumda yavru kediler özenle başkaları tarafından bakılmalıdır. Yavrulara çok dokunulduğunda yavru üzerinde anne kedinin kokusu kaybolur. Bu da anne kedinin yavrusunu tanıyamamasına neden olur. Böyle bir durumda da anne kedi yavruyu yanında istemeyebilir.

Anne Kedi Yavrusuna Neden Saldırır? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts