Anne Kedi Yavrusunu Neden Emzirmez?

Anne Kedi Yavrusunu Neden Emzirmez?

Anne kedi yavrusunu neden emzirmez sorusu oldukça merak edilen bir konudur. Anne kedilerin yavrularını emzirmelerinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. 2 aylık bir hamilelik döneminden sonra dünyaya gelen yavru kedilerin anne sevgisine ihtiyacı vardır. Ancak bazen kediler kendi yavrularına bakmak istemeyebilirler. Anne kedi yavrusunu neden emzirmez sorusu yalnızca sokakta yaşayan kediler için geçerli bir durum değil.

Bu konu evde yaşayan ve iyi bakılan anne kediler için de önemlidir. Çünkü kedilerin yavrularını emzirmek istememesinin türlü nedenleri olabilir. Böyle durumlarda anne kedinin yavrularla yakından ilgilenmesi için çeşitli önlemler almak gerekir.

Emzirmeyen Kediye Ne Yapılır?

Anne kedi yavrusunu neden emzirmez sorusunu araştırırken öncelikle bu durumun nedenleri üzerinde durmak gerekir. Eğer yavru kedileri anne istemiyor ise bu durumun çeşitli nedenleri olabilir. Bu nedenler arasında şunlar sayılabilir:

  • Anne kediler hasta olabilir.

  • Mastit hastası olan anne kediler yavrularını emzirmeyebilir.

  • Anne kedi stresli olabilir.

  • Yavrunun hasta olması önemli bir nedendir.

  • Çok fazla yavrunun dünyaya gelmesi anne kedinin zorlanmasına neden olabilir.

  • Erken hamile kalan kediler yavrularını emzirmeyebilir.

Böyle durumlarda eğer anne kedi yavrusunu emzirmiyor ise böyle durumlarda yavruları biberon ile besleyebilirsiniz. Ancak biberon ile verilen mama ya da süt öncesinde bu durumu mutlaka veteriner hekimlere danışmanız gerekir. Gerekiyor ise veteriner anne kediyi tedavi ederek yavrularını beslemesine yardımcı olabilmektedir.

Anne Yavru Kediyi Neden Bırakır?

Anne kediler yavrularını çeşitli nedenlerle bırakabilir. Bu durum yavru kediler için son derece zor bir durumdur. Anne kedi stresliyse ya da hasta ise yavrularından uzaklaşabilirler. Aynı zamanda yavruları üzerindeki kokularını alamadıklarında da anne kedilerin yavrularını bıraktığı görülür.

Anne kediler yavrularını üzerlerindeki kokusunu alana kadar bırakmazlar. Onları emzirir, dışarıya karşı korur, tuvalet gereksinimlerinde yardımcı olur. Ancak bir süre sonra yavru kedilerin üzerindeki annelik kokusu ortadan kaybolur. Sonrasında da anne kediler yavrularını dünya ile baş başa bırakır. Bu durum kedilerin doğasında olan bir konudur. Ancak olması gerekenden erken bırakan anne kediler stres ya da hastalıktan bırakıyor olabilir.

Anne Kedi Yavrusunu Neden Emzirmez? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts