Anne Kedinin Memesi Şişti Nasıl Tedavi Edilir?

Anne Kedinin Memesi Şişti Nasıl Tedavi Edilir?

Anne kedinin memesi şişti ise birçok memeli hayvanda görülen mastitis hastalığıyla karşı karşıya olabilirsiniz. Mastitis süt bezlerinde oluşan iltihaplanmadır. İltihaplanma sonucunda kızarıklık, şişkinlik ve ağrı oluşur. Mastitis rahatsızlığı tek bir memede de oluşabilir birkaç memede birden de oluşabilir. Bakterilerin sebep olduğu bir iltihaplanma olayıdır.

Meme uçlarında bir yara bere olmasa bile memeli hayvanın yaşadığı ortamın sağlıksız ve pis olmasından dolayı da hastalık oluşabilir. Memeli hayvanlar emzirme döneminde yavrularını kaybettiğinde ya da emziremediğinde süt uzun süre memede kalırsa da iltihaplanma meydana gelebilir. Mastitis rahatsızlığı genel olarak gebelik ve emzirme döneminde görülse de yalancı gebelik durumlarında da rastlanabilir.

Mastitis Sebepleri Nelerdir?

Anne kedilerin bağışıklık sistemi genellikle güçlü olur ve bakterilerle savaşma konusunda yeterlidir. Bazen kedinin yeterli ve düzenli beslenememesi, stres altında olması gibi durumlarda bağışıklık sistemi yetersiz olur ve süt kanallarında enfeksiyon oluşur. Özellikle de emziren ve hamile kedilerde sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır. Bu durumu evinde kedi besleyen hayvan severler anne kedinin memesi şişti olarak tabir ederler. Anne kedilerde meme şişmesinin sebeplerine göz atacak olursak;

  • Yaralar; Memelerin etrafında oluşmuş yaralar memelerin iltihap kaparak mastitis oluşmasına sebep olabilir. Kediler birbiriyle kavga ederken göğüs bölgesinden darbe almış ve yaralar oluşmuşsa veya araba çarpıp da göğsünden yaralanmışsa memelerin doğal koruyucu sistemi çöker ve mastitis oluşur.

  • Bakteriler; Memeli hayvanlardaki mastitis rahatsızlığının ortaya çıkmasının en birinci sıradaki sebebi bakterilerdir. Temiz olmayan sağlıksız ortamda yaşayan kedilerin meme iltihabına yakalanma riski yüksektir özellikle de emziren kedilerde risk daha fazladır.

  • Yavrular; Doğum yapmış ve emziren kedilerde meme rahatsızlığı daha sık görülebilir. Yavruların ağızları ve patileri çok temiz olmayabilir ve bundan dolayı anne kedinin memelerinde enfeksiyon oluşabilir.

  • Memelerde süt birikmesi; Anne kedilerde yavrularından erken ayrılma, yavruların ölümü veya yavruların emerken memelerin hepsini kullanmaması gibi durumlarda süt birikmesi oluşabilir.

Bu da enfeksiyona neden olur.

Kedilerde Mastitis Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde mastitis rahatsızlığında bazen hiçbir enfeksiyon belirtisi olmasa da hastalık bazı belirtilerle gözlemlenebilir.

  • Mastitis belirtileri arasında en göze çarpan belirti kedinin memelerindeki şişme ve kızarıklıktır. Şişmiş ve kızarmış memeye dokunulduğu zaman kedinin vücuduna göre memenin daha sıcak olduğu hissedilir. Meme ucunda akıntıya da rastlanılır ve kedi dokunulmasını istemez çünkü dokunmak acı verir.

  • Mastitis rahatsızlığı kedinin memeleri şişmeden daha erken de teşhis edilebilir. Yavru kediler düzenli emdikleri halde yeterince gelişemiyorlarsa memedeki süt kanallarında iltihap var demektir. İltihaplı kanallardan yeteri kadar süt geçemediği için yavru kediler emdikleri halde gereği kadar beslenemez ve gelişmeleri geri kalır.

  • Hastalığın daha ilerlemiş evresinde kedinin memesi mor bir renk alır ve meme üzerinde yaralar oluştuğu görülür. Meme başından irin ve kan gibi akıntılar olur. Bu gibi durumlarda kedilerin vücut ısısı yükselir, yemek yeme isteği olmaz, iyice miskinleşirler. Memedeki enfeksiyonun kana karışması durumunda kedi sık sık kusar.

Anne kedinin memesi şişti ise veterinere götürerek kontrol ettirmek ve gerekli tedaviye başlamak gerekir. Hem anne kedinin acı çekmemesi ve sağlık durumunun düzelmesi hem de yavruların bir an önce anne sütüne kavuşması açısından veterinerden yardım almak çok önemli.

Kedilerde Mastitis Tedavisi Nasıldır?

Kedilerde görülen anne kedinin memesi şişti sorununda tedavi süreci rahatsızlığın şiddetine ve geldiği aşamaya göre değişebilir. Hastalık çok ileri aşamada değilse birçok kedi ağrı kesici ve antibiyotik verilerek tedavi edilebilir. Anne kediler yavrularından ayrı koyulmadan tedavi sürecine evde devam edilebilir.

İltihaplı meme evde elle sağılarak boşaltılması tavsiye edilir. Böylece kedi rahatlamış olur ve kan dolaşımı artarak iyileşme sürecinin hızlanması sağlanır. Veteriner hekimin önerdiği saat aralıklarında süt sağımı ve kompres uygulanır. Kompres uygulaması kedinin memesindeki yanmayı ve acıyı azaltarak hayvanın rahatlamasını sağlar.

Veterinerin tahlilleri sonucunda kedinin vücudundaki enfeksiyon yüksek ise kedinin bir süre veteriner kliniğinde kalması gerekebilir. Klinikte uygulanan serum ve iğne tedavisi ile anne kedi bir an önce sağlığına kavuşturulmaya çalışılır. Bazı daha ilerlemiş durumlarda ise veteriner hekim operasyon uygulamayı önerebilir. Operasyona ihtiyaç duyacak duruma gelmemek için mastitis belirtileri görülür görülmez kediyi hemen veteriner hekime götürmek gerekir.

Anne Kedinin Memesi Şişti Nasıl Tedavi Edilir? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts