1 Haftalık Annesiz Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

gebe11 1

Annesiz yavru kedi bakımı nasıl yapılır? Annesi olmayan yavru kedi nasıl beslenir?

Bir kedinin annesinden ayrılması için en ideal zaman aralığı 8 ila 10 haftadır. Çünkü bu süreçte anne sütü ile beslenmeleri, ileriki yaşlarında sağlıklarının temelini oluşturur. Ancak bazı durumlarda yavrular çok kısa sürede annesiz kalabilirler. Annenin yavruyu emzirmek istememesi, yavrunun emmeyi becerememesi ya da sokaktan alınan yeni doğmuş kediler bu durumlara örnek olarak gösterilebilir. Peki bu durumlarda neler yapılmalı? Annesiz yavru kedi bakımı nasıl olur? Tüm bu soruların yanıtlarını ve daha fazlasını yazının devamında bulabilirsiniz…

Annesiz Yavru Kedi Yaşar mı?

annesiz-yavru-kedi
Annesiz Yavru Kedi Bakımı Nasıl Olur?

Öncelikle belirtmekte fayda var ki yavru kediler annelerinden il 8 ila 10 haftadan önce kesinlikle alınmamalıdır. Zira bu dönemde emdikleri sütün içerisindeki besin değerleri onlar için hayati öneme sahiptir. Erken alınan yavru kediler birçok sağlık sorununa karşı savunmaz kalırlar. Mecburiyetten kaynaklanan durumlarda ise bireylere birtakım yükümlülükler düşer. Eğer bu minik canlıların sorumluluğu üstlenilip bakımları eksik yapıldığında sağlıklı bir yetişkin kedi olabilir. Aksi halde ise ölümle sonuçlanan bir durum ile karşı karşıya kalınabilir.

Annesiz Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

4 haftalıktan büyük annesiz yavru kedilerin bakımı, diğer yaş grubuna oranla daha basittir. Eğer 4 haftadan küçük annesiz bir kedi ile karşı karşıya kalınması durumunda süt anne arayışına girilmeli, bu konuda sosyal medyanın gücü kullanılmalıdır. Süt annenin bulunamaması durumunda tüm sorumluluk sizin omuzunuzda demektir. Peki annesiz yavru kedi bakımı nasıl olur? Bu konuyu birkaç başlık altında toplamak mümkün:

  • Isınma Sorunu: Yavru kediler vücut ısılarını korumak konusunda zayıftırlar. Bu sebeple sıcak bir oda ya da battaniye yardımıyla vücut sıcaklıkları belli bir seviyede tutulmalıdır. Ayrıca ısınmanın sağlanamaması durumunda bir veteriner ile görüşmek en doğrusu olacaktır.
  • Beslenme Sorunu: Yavru kediler henüz yemek yemeyi düşünecek kadar erişken değildirler. Veterinerlerde satılan süt tozları ile bu işlem gerçekleştirilebilir. Ayrıca her öğünün 3’er saat aralıkla verilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.
  • Tuvalet Sorunu: Normalde anneler yavrularının genital bölgelerini yalayarak dışkılarını temizler. Annesiz yavru kediler için de sahipleri bu işlemi her öğünün ardından yapması gerekir.
  • Pire Sorunu: Annesiz yavru kedilerde pire sorunu sık görülür. Bu sorun ile karşılaşmamak adına kedinin veterinere götürülmesi şarttır.
  • Yarı Katı Gıdaya Geçiş: Veteriner yönlendirmelerine uyarak ilk 4 hafta süt ile beslemek önemli. Sonrasında yavru kedi maması su ile ıslatılarak lapa mama kıvamına getirilip sunulabilir. Böylelikle hem besin ihtiyacı hem de su ihtiyacı karşılanmış olunur.annesiz-yavru-kedi

     

A- Annesiz Yavru Kedi Nasıl Beslenir? Yavru Kediye Ne Verilir?

Annesiz bulunan bir yavru kedinin beslenmesi için öncelikle ne kadarlık olduğunu kestirmek gerekir. Çok küçük ise bu noktada direkt katı gıdaya yani mamaya geçmemeniz önerilir. En sık düşülen hatalardan birisi yavru kedilere süt vermektir. Halbuki sütler kedilerin sindirim sistemi için uygun değildir. Laktozsuz olması gerekir ya da süt miktarı kadar su ile sulandırılması şarttır.

Bu noktada eğer mümkünse yeni doğum yapmış bir süt annelik yapacak kedi bulmak gerekir. Yetişkin anne kedi eğer yavru kediyi kabul ederse beslenmesine izin verecek böylece olması gereken şekilde büyümesine de yardımcı olacaktır. Bunun dışında veterinerlerde ya da farklı satış noktalarında kedi sütü satılmaktadır. Onlarla da besleme yapabilirsiniz.

 

B- 1 Haftalık Kedi Yıkanmalı mı?

Yavru kediyi dışarıdan bulduysanız ve kirliyse ne kadar kirli olursa olsun asla yıkamamalısınız. Özellikle bir haftalık gibi daha yeni doğum bir yapmış kedinin hayatını kaybetmesine neden olabilirsiniz. Çünkü bu kadar küçük bir kedi kendi ısısını bile ayarlayamayacak büyüklüktedir. Sıcaklık derecesi fark etmeksizin yıkanması onun için iyi olmayacaktır.

 

C- Yeni Doğmuş Yavru Kedi Tuvalet Bakımı

Yeni dünyaya gelmiş kediler bilinenin aksine tuvaletini yapmayı bilmez. Anne kediler tarafından tuvaletlerini yapabilmeleri için müdahalede bulunulur. Eğer annesiz yavru kedi çok küçükse ve annesinden bu davranışı öğrenemediyse sizin müdahale etmeniz gerekir. Ilık su ile ıslatılmış bir pamuk ile tuvaletini yaptığı alana ufak ufak silme hareketleri yapmanız yeterli olacaktır. Daha ayrıntılı anlatım için veterinere başvurabilirsiniz.

annesiz-yavru-kedi

Annesiz Yavru Kedi Gelişim Evreleri Nasıl?

Yavru kediler normalde kapalı olan gözlerini 8 ila 12 gün arasında açarlar. Vücut ağırlıkları ise birinci haftanın sonunda doğum ağırlığının 1.5 katına çıkar. Göz renklerinde ise sık değişim olur. Başlangıçta mavi olan gözler 3. ayın sonunda yeşile ya da kahveye dönebilir. 3. haftalarında yürümeye başlayan yavru kediler 4. haftanın sonunda süt dişlerini çıkarır.

Fakat annesiz yavru kedilerin gelişim evreleri normal bir kediye oranda biraz daha az olabilir. Çünkü bu süreçte gelişimi hızlandıran ana etken anne sütüdür. Eğer bir kedi anne sütünden muaf kaldıysa yaşıtlarına oranla fiziksel açıdan geç gelişim gösterebilir.

annesiz-yavru-kedi

Annesinden Ayrılan Yavru Kedi Ağlaması Nasıl Susturulur, Ne Yapmalı?

Annesiz yavru kedilerin çoğu zaman ağlamaya benzer bir ses çıkardığına şahit olabilirsiniz. Genelde bu ses dayanılmayacak derecede bir mutsuzluk ve üzüntü yaratabilir. Fakat yavru kedi annesiz olduğunun farkında olduğu için bu sesi çıkaracaktır. Anne kedinin sağladığı bakımı siz sunar ve stresini azaltırsanız, ağlamasının bittiğini görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Evde Kedi Yıkama Yapılır mı? 2 Aylık Yavru Kedi Yıkanır mı? 

Kediler hakkında daha detaylı bilgilere güncel ve hemen erişmek ister misiniz? Kedi Sevgisi İnstagram hesabımıza mutlaka göz atın!

Similar Posts