Antik Mısır’da Kediler: Kedici Medeniyet Hakkında 4 Bilinmeyen

antik-misirda-kediler

Antik Mısır’da kediler, firavunların hüküm sürdüğü çağlar boyunca her zaman için en gözde canlı özelliğine sahiptiler. Günümüzde ortaya çıkarılan hemen her Antik Mısır tarihi eserlerinde kedileri görmek mümkün. Hatta kedici medeniyet bu minik patilere öylesine takıntılıydı ki, çoğu zaman zenginler kedileri öldükten sonra onları mumyalıyordu. Peki kediler, Antik Mısır döneminde neden böylesine önemli bir yere sahip oldu? Yazının devamında bu konudaki ilginç bilgiler ile karşılaşacaksınız.

Antik Mısır halkı, tarihte kedi türlerine olan düşkünlükleriyle ün yapmışlardır. Nil Nehrinde binlerce yıl hüküm süren bu medeniyet, tarihleri boyunca heykellerden mumyalara, mücevherlerden kedi temalı eserlere kadar hemen her yerde kedileri kullanmışlardır. Hatta dünyanın ilk kedi mezarı, 2000 yaşında Mısır’da bulunuyor. Bu da akla “Mısır’da kedi neden kutsal?” sorusunu getiriyor. Gelin hep birlikte yanıtını inceleyelim…

antik-misirda-kediler
Antik Mısırda Kedi

Antik Mısır’da Kediler Neden Kutsaldı?

Antik Mısır’da kediler, kutsal bir evcil hayvandı. Günümüzde binlerce yıllık kedi mezarlarının bulunması bunun en önemli göstergesi. Hatta kedi mumyalamak o dönemde öyle bir hal almıştı ki, bu alanda bir endüstri oluştuğunu söylemek mümkün. Öncelikle Mısırlıların kedileri kutsal saymasının ilk sebebi, tapındıkları tanrıların bu canlılara benzediğine inanmalarıydı. Bunda elbette kedilerin davranışlarının da önemi vardı. Tıpkı bir tanrı gibi kediler çoğu zaman sevgi dolu ve sadıkken bazen de sinirli ve öfkeliydi.

Mısırlılar, tarihte kedileri kutsal saydıkları için onlara hitaben birçok eser yaptılar. Antik Mısır’da kedi eserleri, günümüzde birçok kazı çalışmasında ortaya çıkarıldı. Bunlardan en önemlisi Büyük Giza Sfenksi eseridir. İnsan yüzü ve aslan vücuduna sahip olan bu eser toplamda 73 metre uzunluğunda. Kedilerin böylesine kutsal olmasının sebebi hakkında, Bastet tanrısının kedileri kutsal saydığı görüşü hakim.

Antik Mısır’da Kedi İsimleri

Kedi isimleri günümüzde bireylerin sıkça meşgul olduğu bir konu. Fakat yapılan araştırmalar gösterdi ki, Antik Mısır’da kediler de özel isimlere sahipti. Aslında bakılacak olursa günümüz kedi sahiplenmenin çok benzeri bir durum yaşanıyordu. Peki Antik Mısır’da kedi isimleri nelerdi? İşte o dönem kullanılan en popüler kedi isimleri…

  1. Bastet: Antik Mısır’daki anne tanrıçanın ismidir. O dönem kedilere en çok bu isim verilirdi.
  2. Osiris: Ölülerin yargıcı olan tanrı Osiris, genellikle halkın korktuğu bir tanrıydı. Onunla arasını iyi tutmak isteyen kedisine bu ismi verirdi.
  3. Sfenks: Mitolojik bir mısır yaratığının ismidir.
  4. Mafdet: Kedi derisi giydiği düşünülen bir mısır tanrıçası.
  5. Ra: Güneş tanrısıdır.

Sfenks Kedi Irkı, firavunun kedisi olarak ün salmış ve günümüzde sıkça sahiplenilen bir tür. Tüysüz deri yapısıyla kendini hemen diğer türlerden ayırıyor. Fakat anavatanı Mısır olarak bilinse de aslında İngiltere’de tesadüf eseri üretilmiş bir ırktır.

antik-misirda-kediler-2
Antik Mısır’da Kedi Öldürmenin Cezası

Antik Mısır’da Kedi Öldürmenin Cezası

Antik Mısır’da kediler, bilindiği üzere kutsal canlılardır. Onları öldürmenin ya da zarar vermenin cezası ise oldukça ağırdı. Eğer o dönem bir kediyi öldürdüyseniz bu bir insanı öldürmek ile eşdeğerdi. Ve cezası genellikle ölüm olurdu. Gün yüzüne çıkarılan kaynaklara göre MÖ 450 yıllarında kedi öldürmenin cezası bu şekildeydi. Günümüzde ise minik patilerin öldürülmesi ne yazık ki idari para cezaları ile sonuçlanıyor.

Mısırlılar Kedileri Sever mi?

Antik Mısırlılar, kedilere düşkün bir toplumdu. Farklı iki kutba sahip mizaçları onları bu toplumun içinde kutsal hale getirdi. Çünkü tanrılar gibi hem anaç ve şefkatli hem de gerektiğinde sinirli ve öfkeli canlılardır. Mısırlılar kedileri sever mi? sorusunun aslında en güzel yanıtı, bu halkın ölen kedilerini mumyalaması örnek olarak gösterilebilir. Kedinize Antik Mısır kedi müziği dinletmek için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Similar Posts