Apartmanda Kedi Bakma Kanunu | Kedilerin Yasal Hakları

apartmanda-kedi-bakma-hukuku-3

Her geçen gün metropelleşen dünyada insanların tek dostu evcil hayvanlar olmaya başladı. Bu da haliyle apartmanda kedi bakma kanunu hakkında detaylı bilgi sahibi olma gerekliliğini doğurdu. Zira çoğu birey apartmanlardaki yönetmelikler sebebiyle mağduriyet yaşayabiliyor. Hatta birçok apartmanda kedi ve köpek beslemenin yasak olduğu görülüyor. Peki tüm bu uygulamalar için kanun ne diyor? Gerçekten de apartmanda kedi beslemek yasak mı? İşte detaylar…

Bilindiği gibi her apartman ya da sitenin kendi içerisinde bir yönetmeliği vardır. Binaların ilk yapıldığı anda yönetim toplanır ve toplantıda birtakım kararlar alır. Bu kararlar arasında evcil hayvan beslenemez gibi bir ibare de bulunabilir. Eğer böyle bir yönetmeliğe sahip binada oturuyorsanız üzülerek söylemeliyiz ki maalesef kedi besleyemezsiniz. Zira nihai karar, oy çokluğu ile alınan apartman yönetmeliğindeki maddelerdir. Bu sebeple kedi sahiplenmeden önce binanızda ya da siteniz böyle bir madde olup olmadığını mutlaka incelemelisiniz.

Apartmanda kedi bakma kanunu diye bir yasal düzenleme yoktur. Anayasada özel mülklerdeki yerleşim ve yaşama kuralları orada yaşayanların ortak kararlar ile aldıkları maddelere göre belirlenmiştir. Eğer yönetmelikte ‘Evcil ve çiftlik hayvan beslenemez’ gibi bir ibare varsa ve siz de besliyorsanız, şikayet almanız durumunda yasal sorunlar yaşarsanız. Bunların en önemlisi de apartmandan uzaklaştırılmak olur.

apartmanda-kedi-bakma-hukuku-1
Apartmanda Kedi Bakma Kanunu

Apartman İçinde Kedi Beslemek Yasak mı?

Anayasa da bu sorunun yanıtı çok net olarak belirlenmiştir. Apartmanlarda yönetim kararı alınmasına rağmen kedi besleniyorsa, bu tüylü dostlarımız çevresine hiçbir zarar vermese bile mahkemeler o yönetim kurallarını haklı sayar. Yani yasaklanmış apartmanlarda kedi beslenemez. Bu konuda açacağınız tüm davalar ne yazık ki lehinize sonuçlanacaktır.

Diğer yandan yönetim planında belirtilen yasaklama, herhangi bir hayvanın türü, cinsi ya da büyüklüğü ile sınırlı değildir. Eğer yasaklama getirilmişse tüm hayvanlar buna dahil edilir. Yani bir kedinin yasak olacağı gibi kuş beslemek de bu kapsama girer. Apartmanda kedi bakma kanunu bu şekilde belirlenmiştir.

Günümüzde sitede kedi beslemek konusunda birçok uyuşmazlık davası örneği var. Bazılarında nadir de olsa mahkeme kedi sahiplerinin lehine karar vermiştir. Ancak yönetiminin itiraz etmesiyle tüm davalar apartman lehine çevrilmiştir. Fakat şunu belirtmeliyiz ki minik dostlarımızın çevreye hiçbir zararı olmadığı ve tüm sorumlulukları sahipleri tarafından eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesine rağmen böyle bir yasak koymak, insanların vicdanına bırakılmış durumdur.

Apartman Dairesinde Kedi Beslemek Yasak mı?

Apartmanda evcil hayvan beslenip beslenemeyeceği tüm hayvan severlerin merak ettiği bir konudur. Zira sokaklardaki kedilerin ihtiyaçlarını karşılamak, onlara sevgi vermek, iyi yürekli insanlara has bir davranıştır. Fakat bazı art niyetli bireyler bu konuda kedi sahiplerine zorluk çıkarabiliyor. Mesela yönetmeliğe binada evcil hayvan eklenemez gibi bir ibare ekliyor ve minik patilerin sokağa atılması için mücadele ediyor. Peki bu konuda yasalar ne diyor? İşte cevabı…

Öncelikle belirtmeliyiz ki kat mülkiyeti kanununa göre daire sahipleri yönetim planına uymak zorundadır. Aykırılık durumunda yasalar, ilk olarak yönetim planını göz önünde bulunduruyor ve kararlarını bu doğrultuda veriyor. Yani apartman, bina ya da sitenizde böyle bir karar alınırsa yapılabilecek bir şey ne yazık ki yok. Böyle durumlarda yapılacak en doğru adım, yasal haklar aramak yerine, apartman sakinlerini ikna etmek ve yönetim de çoğunluğu ele geçirerek bu maddeyi plandan çıkartmaktır.

apartmanda-kedi-bakma-hukuku-2
Apartmanda Kedi Bakma Kanunu

Apartman Boşluğunda Kedi Beslemek Yasak mı?

Apartman boşluğu, daire içlerinden farklı bir alandır ve binanın yönetim planındaki hükümler burayı kapsamaz. Kanunlar, bir kediyi bulunduğu her yerde beslenebileceğini söyler. Yani aparmanda kedi bakma kanunu kapsamında apartman boşluğu dahil olmak üzere diğer tüm alanlarda kedilere su ya da mama verebilirsiniz.

Kedilerin Ne Gibi Hakları Var?

Çok fazla bilinmese de kedilerin de birtakım yasal hakları vardır. Üstelik bu haklar Anayasada net bir şekilde belirlenmiştir. Örneğin ev hayatına alışmış bir kedi eğer ortada hiçbir sebep yokken evden çıkartılıyorsa bunun cezai bir yaptırımı vardır. Ayrıca yaşlı ve sağlık sorunları olan evcil hayvanlar kesinlikle sokağa bırakılamaz. Örneğin apartmanınızdaki bir evcil hayvan sahibi tarafından sokağa bırakıldığını görürseniz ve bunu belgelerseniz o kişiye apartmanda kedi bakma kanunu kapsamında dava açabiliyorsunuz.

 

İlginizi çekebilir: 2022 Veteriner Ücret Tarifesi, Muayene ve Tedavi Fiyatları

Similar Posts