Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 2022

avukatlik-asgari-ucret-tarifesi-2022-2

Avukatlık asgari ücret tarifesi 2022 yılı için tavsiye edilen oranları belirlendi. Hukuki yollar üzerinden anlaşmazlıklarını, sorunlarını ya da çekişmelerini gidermek isteyen bireyler avukatlar tarafından savunma hizmeti alır. Bu hizmet karşılığında ise belli oranlarda ödemeler gerçekleşir. Türkiye Barolar Birliği her yıl ödenecek bu avukatlık masrafları için tavsiye taban fiyat listesi yayınlar. Hukuk büroları bu taban fiyatlar ile hizmet verebileceği gibi üst sınırları da kendileri belirleme hakkına sahiptir. Peki ama avukatlık asgari ücret tarifesi 2022 senesi için ne kadar oldu? Müvekkiller avukatlara kaç TL öder? İşte detaylar…

Avukat ile müvekkilin arasındaki fiyat anlaşması, hizmetin başlangıç aşamasında resmi bir sözleşme ile düzenlenmektedir. Bu sözleşmeler düzenlenirken belirlenen ücretler, TBB tarafınca yayımlanan taban fiyat politikasına uygun olarak hazırlanır. Örneğin TBB İcra mahkemelerinde görülecek bir dava için 1500 TL taban oran belirlediyse, avukat müvekkilinden 1450 TL talep edemez. Fakat dilerse 1500 TL’nin üzerinde dilediği ücretleri alma hakkına sahiptir. Zira her dava farklı bir performans gerektirir. Belli bir kalıba sokmak doğru olmaz. O halde avukatlık asgari ücret tarifesi 2022 hakkında detaylara geçmekte fayda var.

avukatlik-asgari-ucret-tarifesi-2022
Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 2022

Avukatlık Ücret Tarifesi

Bireyler, kanunlar çerçevesinde sahip oldukları hakları hukuki zeminde kullanmak istediklerinde avukat tutma zorunluluğuna sahip değiller. Ancak uzman avukatların dahil olduğu davalardan sonuç almak çok daha kolay ve sağlıklıdır. Bu sebeple avukatlar ile hizmet çözümleri konusunda anlaşılır. Elbette bunun için bir hizmet bedeli ödeme gerekmektedir. Avukat ücret tarifesi her hukuk bürosunda farklılık gösterir. Zira her avukatın uzmanlığı ve yetkinlik seviyesi farklıdır. İyi bir avukat size dava kazandırır. Bunun için de bir maddi bedel ödemek gerekir.

2022 Yılı Avukatlık Ücret Tarifesi Tablosu:

Hukuk bürosunda sözlü danışma hizmeti (ilk 1 saat)675 TL
+ her saat için405 TL
Talep üzerine gidilerek sözlü danışma verme (ilk 1 saat)1,405 TL
+ her saat için695 TL
Yazılı danışma hizmeti (ilk 1 saat)1,405 TL
+ her saat için655 TL

 

Yukarıda belirttiğimiz oranlar TBB’nin tavsiye niteliğinde fiyatlar olup net bir rakam değildir. En doğru ve güncel fiyatlar için avukatınız ile iletişime geçebilirsiniz.

A.      2022 Avukatlık Asgari Ücreti Ne Kadar?

Hukuki işleri olanlar için ‘2022 avukatlık asgari ücreti ne kadar?’ konusu çok sık gündeme geliyor. Bu haklı bir arayış. Zira bireyler bu tür yollara çok nadir başvurduğu için avukatlık ücretleri hakkında net bir fikir sahibi değiller. Hatta çoğu kişi pahalı olduğunu düşündüğü için hukuki haklarını kullanmaktan vazgeçebiliyor. O halde detaylara gelin bir göz atalım ve hizmet bedeli hakkında bilgi sahibi olalım.

2022 Avukatlık Asgari Ücreti:

Sulh hukuk mahkemesi takip hizmeti2,175 TL
Asliye mahkemelerinde takip hizmeti5,100 TL
Tüketici mahkemelerinde takip hizmeti2,550 TL
Fikri ve Sinai haklar mahkemelerinde dava takip hizmeti7,375 TL
Ağır ceza mahkemelerinde dava takip hizmeti10,250 TL
Çocuk mahkemelerinde dava takip hizmeti5,100 TL

 

Unutulmamalıdır ki tabloda belirtilen oranlar tavsiye niteliğindedir. Avukatınız ile görüştüğünüzde ve durumunuzu detaylandırdığınızda farklı fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz. Fakat taban fiyatları bilmek, en azından avukatlık asgari ücret tarifesi 2022 hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar.

B.      Avukat Asgari Ücreti Kaç TL?

Bunun cevabını verebilmek için öncelikle davanın konusunu ve türünü bilmek gerekir. Zira günümüzde mahkemelerde yüzlerce farklı türde dava görülmektedir. Haliyle her türün kendi içerisinde fiyat belirleyen politikaları bulunur. En basitinden Yargıtay davaları için hizmet bedeli 2248 TL olarak belirlenmiştir. Eğer dava kapsamlı ise bu rakam 10 bin TL üzerine de çıkabilir.

avukatlik-asgari-ucret-tarifesi-2022-1
Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 2022

C.      Avukatlık Ücreti Pahalı mı?

Avukat ücreti davanın türüne göre ya pahalıdır ya da uygun ölçektedir. Hukuki hizmet çok kapsamlı ve birçok aşamada gerçekleştirilir. Öncelikle vekalet ücretiyle işlemler başlar. 2022 yılında vekalet ücreti kaç TL oldu? diye merak ediyorsanız açıklayalım. Bu rakam güncel olarak 192 TL’dir. Ödemeler noter noktalarında gerçekleştirilir. Yani bu ücreti avukatlar almaz.

D.     2022 Yılı Avukat Vekalet Ücreti Ne Kadar?

Müvekkiller hukuki taleplerinin başlaması, takibi ve devam etmesi için avukatlara vekalet verir. Elbette bu vekalet için noterlere belli oranda bir ödeme gerçekleştirilir. Bu konu en az avukatlık asgari ücret tarifesi 2022 kadar önemlidir. O halde açıklayalım. 2022’nin vekalet ücreti 192 TL olarak belirlendi.

E.      Avukat Tutmak 2022’de Ne Kadar?

Başımız bir derde girdiğinde, haklarımızı arama ihtiyacı hissettiğimizde ya da farklı alanlarda karşı taraf ile uyuşmazlık yaşamadığımız ilk olarak avukat tutmak isteriz. Aynı zamanda bunun ne kadar olduğunu da merak ederiz. Yanıt olarak tek bir fiyat vermek mümkün değil. Kimi davalar 500 TL’ye görülürken bazı hukuki süreçlerin bedeli 10-20 bin TL’yi aşabiliyor. Zaten TBB de bu sebeple tavsiye edilen avukatlık hizmet bedellerini açıklıyor.

Avukatlık Ücreti Hesaplama

Müvekkiller avukatlık ücreti hesaplama tablosu arayışı var. Ödeyecekleri hizmet bedelleri hakkında en azından ön bir bilgi sahibi olmak istiyorlar. Bu sebeple çok sık avukatlık asgari ücret tarifesi 2022 konusu gündeme geliyor. Elbette fiyatlar aşağı yukarı bellidir. Fakat net bir veri yoktur. Zira avukatlar dava türlerine göre özel oranlar belirliyor. Bunu yaparken de birçok faktörü göz önünde bulunduruyor. Kimi davada avukatlar 749 TL talep ederken bazı zor süreçli davalarda 2248 TL talep edilebiliyor.

Avukatlık ücreti hesaplama işlemi ancak hukuk büroları tarafından yapılabilir. Deneyimli avukatlar özel faktörleri göz önünde bulundurarak müvekkillerin özel tarifeler uyguluyor. Elbette bu en başta yapılıyor ve bir sözleşme ile güvence altına alınıyor. Yani süreç başladığında ya da sonunda farklı paralar talep edilmez.

2022 Güncel Avukatlık Ücretleri:

Hukuk bürosunda sözlü danışma hizmeti (ilk 1 saat)675 TL
+ her saat için405 TL
Talep üzerine gidilerek sözlü danışma verme (ilk 1 saat)1,405 TL
+ her saat için695 TL
Yazılı danışma hizmeti (ilk 1 saat)1,405 TL
+ her saat için655 TL

 

1)      Avukat Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Vatandaşların mahkemelere başvurması için öncelikle dilekçe vererek süreci başlatması gerekiyor. Sonrasında da birçok zorlu hukuki süreç beraberinde geliyor. Hukuk alanında bilgi sahibi olmayan bireyler için bu süreç çok zor olmakta. Bunun için avukatlar ile çözüm ortaklığına başvuruyor. Peki ama avukat ücreti nasıl hesaplanır? Bunun yanıtı oldukça çok çeşitli. Davanın görüleceği mahkeme, davanın türü, dosyanın zorluğu ve sürecin uzunluğu bunlardan bazılarıdır.

2)      Avukatlık Ücreti Neye Göre Belirlenir?

Avukatların hizmet karşılığını belirlemek, ancak hukuk büroları tarafından mümkün olmaktadır. Türk Barolar Birliği her ne kadar bu konuda avukatlık asgari ücret tarifesi 2022 yayınlasa da bu oranlar hukuk bürolarında tutarsızdır. Zira fiyatlar her zaman için daha yüksek oluyor. Ancak yine de bizlere bir fikir sağlayabilir.

avukatlik-asgari-ucret-tarifesi-2022-3
Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 2022

3)      Avukat Benden Kaç TL Alır?

Bir avukat ile anlaşmak aslında oldukça basit bir iştir. Fiyat tarifleri her ne kadar bireyleri korkutsa da aslında yaptıkları işin niteliği bakımında fazlasıyla hak etmektedirler. Hayatın her alanında hukuki haklarımızı onların aracılığıyla ararız. Eğer siz de ‘avukat benden kaç TL alır?’ diye merak ediyorsanız sizlere ön bilgi vermesi için avukatlık asgari ücret tarifesi 2022 detaylarına bakabilirsiniz. Konu hakkında yukarıda detaylı bir sunum gerçekleştirdik. Tavsiye edilen avukatlık ücretleri güncellendiğinde yeni verileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir: Fethiye Etkinlik Takvimi 2022

Similar Posts