Barınaklarda Hangi Cins Kediler Var?

Barınaklarda Hangi Cins Kediler Var?

Barınaklarda hangi cins kediler var sorusu kedi sahiplenmek isteyenlerin sıkça araştırıp cevap aradığı bir sorudur. Evde bakmak için kedi köpek sahiplenileceği zaman en doğru davranış barınaklardan ya da sokaktan bir can sahiplenmektir. Barınaklarda birçok cinsten kedi bulmak mümkündür. İster yavru ister yetişmiş kedi hangi yaştan isterseniz bulabilirsiniz. Hem siz bir arkadaşa kavuşursunuz hem de bir canı ev ortamına kavuşturmuş olursunuz.

İnsanlar bir hevesle ya da çocuklarını kıramayarak eve kedi alırlar bir süre sonra ya sokağa ya da barınağa bırakırlar. Bu sebeple barınaklarda her cinsten kediye rastlamak mümkündür. Eğer bir kedi sahiplenmek istiyorsanız satın almadan önce yakınlardaki barınaklara bakmanız orada sıcak bir yuva için bekleyen kediler için de bir umut olacaktır.

Barınak ortamından kurtardığınız için kediniz size minnettar olacaktır ve sizinle güçlü bir bağ kuracaktır. Kediler rahatına ve konforuna düşkün canlardır siz ona barınak ortamından sonra güzel bir ev ortamı sunup şefkat ve sevgi gösterirseniz kediniz de sizinle güçlü bir bağ kuracaktır.

Barınaklarda Bulunabilecek Kedi Cinsleri

Evinizi sevimli bir dost ile paylaşmak istiyorsanız barınağa gittiğinizde öncelikle ne cins olduğuna değil yakın dostluk kurabileceğiniz bir canla karşılaşmayı hedeflemelisiniz. Bir hevesle eve alınıp daha sonra sokağa veya barınağa bırakılan cins kediler de vardır. Barınaklarda hangi cins kediler var diye merak edenler için bulunabilecek bazı kedi cinsleri şöyle sıralanabilir;

  • Ankara Kedisi; çok akıllı, çevik ve aktif yapıda kedilerdir. Bembeyaz renkleriyle çok asil ve güzel görünümlü olan bu cinsler sahibine çok bağlanırlar.

  • Van Kedisi; en bilinen özelliği çift renkli gözleridir. Genellikle beyaz renkte olurlar ancak bazılarının baş ve kuyruk kısmında sarı renge de rastlanır. Daha çok Van ilindeki barınaklarda bulunabilir. Oldukça oyuncu ve sosyal bir kedi cinsi olan Van kedisi iyi bir de yüzücüdür.

  • Tekir Kediler; melez yapıya sahip kedilerdir, genellikle karışık renklilerdir, tek renk olmazlar. Sokak kedisi olarak da bilinir. Zekidirler, zorlu koşullara dayanıklı ve avcı kedilerdir. Evde bakıldığı zaman ev ortamına ve sahiplerine güzel uyum sağlarlar.

Türkiye’deki barınaklarda en sık rastlanan kedi cinsleri bunlardır. Başka cinsler de bulunabilir fakat pek sık rastlanmaz.

Barınaktan Kedi Sahiplenme Şartları

Kedi sahiplenmek isteyenler barınaktan sahiplenmenin uğraştırıcı bir süreç olduğunu düşünerek başka yollardan sahiplenirler. Aslında barınaktan hayvan sahiplenmenin bir zorluğu yoktur. Yeter ki siz kediler için uygun koşullara sahip olun ve evinizi açmaya hazır olun. Barınağa kedi sahiplenmeye gittiğiniz zaman sizden bir form doldurmanız istenir. Doldurmanız gereken formda sizden şu bilgileri isterler;

  • Daha önce evcil hayvanınız olup olmadığı.

  • Tatil veya başka sebeplerle seyahat edildiğinde kedinizi bırakabileceğiniz uygun bir yer olup olmadığı.

  • Eğer seyahat esnasında yanınızda götürecekseniz gittiğiniz yerin kedi için uygun olup olmadığı.

Bu bilgileri doldurduktan sonra sizden uygun zamanı geldiğinde kedinizi kısırlaştıracağınıza dair taahhüt imzalamanızı isterler. Kısırlaştırma şartı öne sürmelerinin sebebi kedi ticaretinin önüne geçmek içindir. Barınaklarda hangi cins kediler var sorusu genellikle cins kedileri çoğaltıp satmak isteyenlerin araştırdığı bir konudur. Oysa gerçek kedi seven insanlar sadece onların rahatını, sağlığını ve huzurunu düşünür.

Barınaktan Sahiplenilen Kedilerin Sağlık Durumu Nasıldır?

Barınaklardaki yaşam koşullarından dolayı kedilerde bazı sağlık sorunları görülebilir. Tutuldukları tel örgülü alanda birkaç kedi bir arada yaşadığı için birbirlerine hastalık bulaştırma olasılığı yüksek. Her ne kadar barınakların veterinerleri bulunsa da sahiplenilen kedilerin mutlaka bir veteriner kliniğine götürülerek kontrollerinin yaptırılması gerekir.

Barınaklar kalabalık olduğundan dolayı kedilerden birbirine pire, kene, solucan gibi parazitler bulaşabilir. Yine barınaklardaki kedilerin çoğunda üst solunum yolu enfeksiyonuna rastlamak mümkündür. Nezle olan kedilerde hapşırma, göz akıntısı, ateş gibi rahatsızlıklar da bulunur. Yavru kedilerdeki en yaygın ve ölümcül hastalık ise gençlik hastalığıdır.

Barınaklarda hangi cins kediler var diye merak edenler yakınlarında bulunan barınakları gezerek kendilerine en yakın gelen ve kısa sürede dostluk kuracakları bir kedi sahiplenebilirler. Sahiplenilen kedilerin gerekli kontrolleri ve aşıları yaptırıldıktan sonra uzun yıllar güzel bir dostlukla aynı evde yaşamak mümkün. Evde kedi bakmak keyifli olduğu kadar sabır ve şefkat gerektirir.

Barınaklarda Hangi Cins Kediler Var? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts