Barınaktan Kedi Sahiplenme için 5 Bilmeniz Gereken!

barinak10

Barınaktan kedi sahiplenme, günümüzde oldukça yaygın bir hal aldı. Kimi yalnızlığına bir yoldaş eklemek için kedi sahiplenirken, kimi ise tamamen bu minik canlıların daha iyi koşullarda yaşayabilmesi için sahipleniyor. Kedilerin sahiplenilebileceği 3 yaygın seçenek vardır. Bunları şu şekilde listelemek mümkün:

  • Sokaktan kedi sahiplenme
  • Barınaktan kedi sahiplenme
  • Ücretli kedi sahiplenme

Tüm bu seçeneklerin arasında en doğru ve etik olanı kesinlikle barınaktan kedi sahiplenme diyebiliriz. Birçok farklı cinsten kedi barınaklarda çaresizce sevgi ve şefkat beklerken, tamamen ticari amaçlar ile üretilen kedilere yönelmek hatalı bir davranış olacaktır.

Diğer yandan yasalar tarafından yasaklanan kedi ticaretine katkıda bulunulmuş olunacaktır. Peki barınaktan kedi sahiplenme şartları nelerdir? Yazının devamında sorunun yanıtını bulabilirsiniz.

1- Barınaktan Kedi Sahiplenme Şartları Neler?

barinaktan-kedi-sahiplenme
Barınaktan Kedi Sahiplenme

Barınaktan kedi sahiplenme, kedi sahiplenme seçenekleri arasında hem en kolayı hem de en sağlıklısıdır. Ayrıca herhangi bir ücret ödenmesine gerek olmadığı için maliyet yönünden de en cazip olanıdır.

Burada ilk olarak dikkat edilmesi gereken husus kedi sahiplenilmeden önce bu canlılara bakabilecek kriterlere sahip olup olunmadığına karar verilmelidir. Çünkü unutulmamalıdır ki sahibine alışan bir kedi sonrasında evden çıkarılırsa, büyük depresyon yaşayabilir.

Barınaktan kedi sahiplenme işinin ikinci aşaması ise barınağa gidip yetkililerin verdiği başvuru formunu eksiksizce doldurmaktır. Bu form aslında bir nevi bireylerin kedilere bakabilecek yetiye sahip olup olmadığını ve onları ne kadar önemsediklerini anlamak için yapılmaktadır.

Daha önce kedi sahiplenilip sahiplenilmediği, tatile giderken kedinin ne olacağı gibi soruların sorulması da bu yüzdendir. Ayrıca kedinin götürüleceği alanın asgari kedi yaşam gereksinimlerinin karşılanması konusunda da barınak yetkilileri emin olmak ister.

Buna ek olarak sahiplendirilen kedi eğer yavru ise yaşı geldiğinde kısırlaştırılacağına dair bir taahhüt alınır. Buradaki amaç kedi ticaretinin önüne geçmektir. Barınakta yetişkin kedilerinin tamamının kısırlaştırılmış olması da zaten bundan dolayıdır.

2- Barınaktan Sahiplenilen Kedi Nasıl Beslenmeli?

barinaktan-kedi-sahiplenme

Barınaktan kedi sahiplenme, bu canlılar ile yaşamanın en kolay aşamasıdır. Asıl önemli olan süreç sahiplenildikten sonra başlar. Beslenme koşullarının yeterli ve sağlıklı bir şekilde karşılanması, bu süreç içerisindeki en önemli aşamadır. Peki barınaktan sahiplenilen kedi nasıl beslenmeli? İşte yanıtı…

Öncelikle belirtmekte fayda var ki barınaktan kedi sahiplenme sonrası beslenme ile sokaktan ya da ücretli olarak kedi sahiplenme sonrası beslenme arasında herhangi bir fark yoktur. Kedilerin tamamı aynı tür gıdalar ile beslenir.

Eğer sahiplendiğiniz kedi 1 yaşın altında ise yavru kedi maması ile beslenme düzenini kurabilirsiniz. 1 yaşın üzerinde ise yetişkin maması kullanmanız gerekir. Ayrıca yaş mama ve ödülmamaları ile haftanın bazı günlerinde kedinizin öğününü renklendirebilirsiniz.

3- Yavru Kedi Sahiplenme Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

barinaktan-kedi-sahiplenme

Barınaktan sahiplenme sonrası, dikkat etmeniz gereken bazı aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamalara dikkat ettiğiniz takdirde kedinizin sağlığı ve uzun yaşamı da mümkün olacaktır. Aşamalar:

  • Her ne kadar kontrolleri yapılsa da bir veterinere götürmek,
  • Genel kontrolleri kadar ayrıntılı tahlillerini yaptırmak,
  • Düzenli aşı ve vitaminlerini takviye etmek,
  • Beslenmesi konusunda gerekirse özel mama kullanmak,
  • Kedi anksiyetesi gibi durumları varsa ekstra psikolojik destek almak bulunuyor.

4- Barınaktan Kedi Sahiplenme Ücretli mi?

barinaktan-kedi-sahiplenme

Barınak üzerinden yapacağınız sahiplendirme ücretli değil aksine ücretsiz şekilde gerçekleşmektedir. Ücretsiz gerçekleşmesi bahsedilen bu alanda aslında sahiplenmelerin artmasına da sebep olmaktadır. Ancak sadece ücret değil, farklı sebeplerde artışa neden olmaktadır.

Daha önce de bahsedildiği üzere etik sahiplenme açısından en net yöntemlerden birisi barınaklardır. Barınaklarda yer alan kedilerin sahiplenmesi aslında en çok ihtiyaç duyulan alanlardandır. Onların bakımını daha iyi gerçekleştirebilmek, terk edilme psikolojisinden çıkarmak adına siz de barınaktan sahiplenme yapabilirsiniz!

5- Cins Kedi Sahiplenme için Barınaklar Uygun mu?

barinaktan-kedi-sahiplenme

Sanılanın aksine barınaklarda sadece çok bulunan tekir, sarman gibi kediler bulunmaz. Cins kediler bile çeşitli sebeplerden ötürü sokağa, barınaklara terk edilebilmektedir. Elbette ilk öncelik her zaman ‘etik’ açıdan cins olması değil bir dost edinmektir. Zor durumda bulunan cins kedileri de elbette sahiplenerek onlara yeni bir yuva olabilirsiniz.

Böylelikle barınaktan kedi sahiplenme konusunu tüm yönleriyle detaylandırmış olduk. Eğer kedi sahiplenme ile alakalı daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, ‘Kedi Sahiplenme’ kategorimiz ilginizi çekebilir.

Kedi Sevgisi sosyal medya hesabımızdan güncel paylaşımlar yapılarak kedilere dair çeşitli bilgiler verilmektedir.

Similar Posts