Belediye Veterineri Aşı Ücreti 2022

belediye-veterineri-asi-ucreti-2022-2

Belediye veterineri aşı ücreti 2022 yılında da kedi sahiplerinin gündeminde yer alıyor. Çoğu birey özellikle sokak hayvanlarının bu sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için belediyelerin veterinerlik hizmetlerinden faydalanmak istiyor. Günümüzde h8emen her sosyal yapıdaki belediyede bu hizmete ulaşmak mümkün. Sadece büyükşehirlerde değil aynı zamanda ilçelerde de ücretsiz veterinerlik hizmetleri sunulmaktadır.

Sokak kedilerinin bakımlarıyla ilgilenmek vicdan sahibi her bireyin doğal bir görevidir. Günümüzde hemen her sokakta onlarca minik patiye denk geliyoruz. Her ne kadar sokak hayatından dolayı güçlü bağışıklık sistemlerine sahip olsalar da tıpkı evcil kediler gibi birtakım sağlık uygulamalarına ihtiyaç duyuyorlar. Aşı ve iç dış parazit bunlardan birisi. Bu yazımızda belediye veterineri aşı ücreti 2022 konusunun yanında bu uygulamalardan kimlerin yararlanabileceğine değindik. Keyifli okumalar dileriz.

belediye-veterineri-asi-ucreti-2022-1
Belediye Veterineri Aşı Ücreti 2022

Belediye Veterinerleri Ne Yapar?

Kediler ile insanlar asırlardır bir arada mutlu bir şekilde yaşıyor. Tarihin her sahnesinde bu ilişkiye denk geliyoruz. Fakat bu birliktelikte bireylere düşen birtakım sorumluluklar var. Yemek ve barınma sorumlulukların yanında sağlık da önemli bir detaydır. Tüylü dostlarımıza sıcak bir yuva sunmak ya da karınlarını doyurmak yetmez. Aynı zamanda onların sağlıklı olmalarını sağlamak zorundayız. Unutmamalıyız ki kediler sahiplerinin yardımına muhtaç canlılardır. Peki İstanbul belediye veterineri ne yapar? İşte detaylar…

  • Bakıma muhtaç kedilerin rutin sağlık muayenelerini yapar. Eğer bir sağlık problemi görülürse bunu gidermek için tedaviye başlar.
  • Kedilerin aşılarını yaparlar.
  • Yardıma muhtaç kedilerin iç ve dış parazitlerini yapar.
  • Sokak kedilerinin kısırlaştırılmasını gerçekleştirir.
  • Eğer bir kedinin barınma ihtiyacı varsa barınaklar ile iletişime geçerek onlara kalacak yer temini yapar.
  • Yaralanmalar ya da travmalarda gerekli tıbbi müdahaleyi gerçekleştirir. İhtiyaç duyulması halinde cerrahi müdahalede bulunur.
  • Tedavisinde ihtiyaç duyulursa ilaç teminini sağlar.
  • Kedi doğumlarını gerçekleştirir.

Yukarıda belirtilen uygulamalara daha birçoğunu ekleyebiliriz. Üstelik tüm bunlar ücretsiz gerçekleştiriliyor. Elbette bunun için birtakım kriterleri karşılamak gerekiyor. Fakat en çok aşı konusu merak ediliyor. Belediye veterineri aşı ücreti 2022 yılında da belli kriterlere bağlanmış durumdadır. Yani sahipsiz ve bakıma muhtaç kedilere aşı yaparlar ve bundan herhangi bir ücret talep etmezler. Sahipli ve cins kediler de ise durum farklıdır. Birçok belediye sahipli cins kedi aşılamasını yapmazken bazıları bunu belli bir ücret karşılığında gerçekleştirmektedir.

a)      Belediye Kedileri Kısırlaştırıyor mu?

Veteriner uygulamaları konusunda en çok merak edilen hususlardan birisi de belediyelerin kedileri kısırlaştırıp kısırlaştırmadığıdır. Bu konuda birçok söylence olsa da en doğru bilgi, belediyelerin bunu yaptığıdır. Yani kısırlaştırma işlemi buralarda mümkün. Ancak daha önce de belirttiğimiz üzere sadece bakıma muhtaç ve sokakta kalan kedilerde kısırlaştırma yapılmaktadır. Yani evcil hayvanlara ve cins kedilere burada ücretsiz işlem yapmanız mümkün değil. Bazı dönemlerde birtakım belediyeler evcil kedilere de bu imkanı sunuyor. Fakat bu durum sınırlı sayıda gerçekleşiyor.

b)      Belediye Veterineri Ücretsiz mi?

Belediye veterineri aşı ücreti 2022 yılı için herhangi bir bedel ödenmeksizin uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Yani belediyenin kurduğu bir veterinere giderseniz ve aşı imkanından yararlanmak isterseniz herhangi bir para ödemezsiniz. Fakat burada kedinin sokak hayvanı ve bakıma muhtaç olması gerektiğini unutmayın. Cins bir kediyi götürdüğünüzde muhtemelen aşısını yaptıramayacaksınız.

c)      Sokak Hayvanları İçin Ücretsiz Veteriner

Sokak hayvanlarının sağlıklı bir yaşam sürmeleri için mama kadar sağlık koşullarını da sağlamak gerekiyor. Minik dostlarımız belli aralıklar ile veteriner kontrollerinden geçmezse kronik sorunlar ile karşılaşabiliyor. Günümüzde özel veterinerler bazı dönemlerde hizmetlerini sokak kedileri için ücretsiz hale getirebiliyor. Lakin bunun sayısı ne yazık ki çok az. Peki sokak hayvanları için ücretsiz veteriner var mı? Sorunun tek cevabı belediye veterinerleridir. Semtinizin veterinerine giderek tüylü dostunuzun muayenesini ve aşısını ücretsiz yaptırabilirsiniz.

belediye-veterineri-asi-ucreti-2022-3
Belediye Veterineri Aşı Ücreti 2022

İstanbul Hayvan Hastanesi Ücretsiz

İstanbul’da binlerce özel veteriner mevcut. Buralara çoğu zaman ücretli oldukları için sokak kedilerini götüremiyoruz. Böyle olunca da belediye veterineri aşı ücreti 2022 sorunsalını gündeme getiriyoruz. Neyse ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi sokak hayvanları için kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Hemen her semtte artık ücretsiz bir belediye hayvan hastanesi mevcut. Eğer mahallenizde bakıma muhtaç bir kedi var ise buralara götürerek sağlıklı olmalarına vesile olabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: 2022 Veteriner Ücret Tarifesi

Similar Posts