Bir Kedinin Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Bir Kedinin Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Bir kedinin yaşı nasıl hesaplanır sorusu oldukça merak edilen konular arasında yer alır. Kediler evlerde en sevilen canlılar arasında yer alır. Bu canlıların bakımının düzenli yapılması sağlıklı bir şekilde büyümelerinde oldukça önemlidir. Aynı zamanda kedi bakımında önem verilen bir diğer konu da kedilerin yaş problemidir. Çünkü kedilerin bulundukları yaşa göre bakımdan geçirilmeleri büyük bir önem taşır.

Kedinizin yaşını bildiğinizde onlara uygun bir şekilde mama satın alabilirsiniz. Veteriner kontrollerini de yine buna göre yapabilirsiniz. Kedilerin iyi bir şekilde bakılmaları bu süreçte son derece önemli bir konudur. Yaşına göre en uygun bakımı yaparak onların daha sağlıklı bir şekilde büyümeleri sağlanabilir.

Kedilerin Yaşının Hesaplanması

Bir kedinin yaşı nasıl hesaplanır sorusuna farklı açılardan yanıt verilebilir. Öncelikle kedilerin kaç günlük olduğunu anlayabilmeniz önem taşır. Yaş almamış kedilerde gün hesabı yapılmaktadır. Kediniz çok küçük ise mutlaka günlük olarak hesaplanmalıdır. Gözleri kapalı olarak doğan kedilerde 7- 14 günlükken gözleri açılmaya başlar. 3-4 haftalık olana kadar da tam olarak göremezler. 8 Haftalık olduklarında da göz renkleri ortaya çıkar. 2 aylık olduklarında anne sütü içmeyi bırakırlar. Sütten kesilene kadar kedinizi annesinden ayırmamaya dikkat etmeniz gerekir. Kedilerin yaş hesaplaması ise şu şekildedir:

  • İlk 12 ayda kediler yaklaşık olarak 10- 14 yaşındaki bir insan olgunluğuna ulaşır.

  • 2 yaşına gelen kediler ise 25 yaşındaki bir insan ile aynı yaştadırlar.

  • İlk 2- 3 yıl sonrasında ise kedilerin büyümeleri yavaşlar. Orta yaş dönemleri başlar.

  • 2 yaşından sonraki her sene yaklaşık olarak 4 yıl eklenerek hesaplanmaktadır.

  • 3. yıllarında kedilerinizin yaşları ortalama olarak 28- 30 arasındaki yaşlara denk gelirler.

  • 15. yılındaki kediler ise 76- 77 yaşında olurlar.

  • 20 yaşında olan kediler ise 96- 97 insan yaşına denk olarak hesaplanırlar.

Bu durum kedilerin yaş hesaplamasında son derece önemlidir.

Kedi Yaşı Nasıl Bilinir?

Bir kedinin yaşı nasıl hesaplanır sorusuna yanıt verirken onların yaşının insan yaşına göre hesaplanması en doğrusudur. Veterinere götürerek de kedilerinizin yaşını kolayca hesaplama imkanı bulabilirsiniz. Profesyonel muayene ile kedilerinizin yaşı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bir Kedinin Yaşı Nasıl Hesaplanır? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts