British Shorthair Özellikleri için 5 Bilmeniz Gereken Bilgi!

Barinmanin Yasal Guvenligi 3

British Shorthair ırkı kediler, karakterleri bakımından diğer kedi türlerine oranla oldukça uysaldır. Bireylere uyum sağlaması, diğer canlılarla iyi geçinmesi ve bulunduğu ortama adapte olması günümüzde British Shorthair kediler ile insanlar arasındaki bağı kuvvetli kıldı. Peki British Shorthair kedi ırkı nedir ve özellikleri nelerdir?

British kedi ırkının kökeni Büyük Britanya’ya dayandığı bilgisi yaygın olsa da aslında tarih sahnesinde Mısır uygarlığına kadar dayanmaktadır. British kedilerin İngiltere’ye ilk gelişi ise Romalıların işgaliyle gerçekleştiği tarihçilerin ortak görüşüdür.

British kedi, bilinen en eski kedi ırklarından biridir. Üstelik aradan geçen yüz yıllara rağmen ırkının özelliklerini büyük oranda korumuş, az oranda değişim göstermiştir. Bu değişimler ise başka ırklar ile çaprazlanması sonucu ortaya çıkmıştır. 1914 ila 1918 yılları arasında Fars kedisi ile çaprazlanması sonucu uzun tüylere sahip olması buna örnek olarak gösterilebilir.

1- British Shorthair Kedi Özellikleri Neler?

british-shorthair
British Shorthair

British kedi, gerek fiziki yapısı gerekse uysallığı ile günümüzde evlerin en yaygın hayvan misafiri unvanına sahip. 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre sahiplendirilmesi yapılan kedilerin %67’si British kedi ırkından oluşuyor. Şüphesiz böylesine sevilmelerinde yapılarındaki özelliklerin büyük bir etkisi vardır. Peki British kedi özellikleri nelerdir? İşte ayrıntılar!

  • Erkek British Shorthair ırkı kediler 5 ila 10 kilo aralığındayken dişilerde bu rakam 3.5-6.5 kiloya kadar düşer.
  • Baş yapısı yuvarlaktır. Ayrıca iri gözlüdürler.
  • Kısa ve yumuşak tüy yapısına sahip olan British kediler diğer ırklara oranla daha az tüy dökümü gerçekleştirir.
  • Uysallık, sabırlı ve tolerans sahibi olma karakteristik özellikleridir. Böylelikle evde bulunan diğer canlılar ve çocuklar ile sağlıklı bir iletişim kurar.
  • Ses tonları naiftir. Yüksek tonda miyavlamazlar.

British Shorthair kediler iyi bakım gördükleri taktirde 20 seneye kadar yaşarlar. Sağlık kontrolleri, kaldıkları alanın hijyeni ve tüketilen mamaların kalitesi bu kedilerin yaşam süresini belirleyen en önemli faktörlerden birisidir.

British Shorthair Neden Kucak Sevmez?

british-shorthair

Her ne kadar birçok kişi tarafından kedi ve köpekler için sadece ‘hayvan’ oldukları görüşü hakim olsa da durum böyle değildir. Onların da aynı insanlar gibi belirli karakteristik özellikleri, sevip-sevmediği durumlar oluşmaktadır.

Genellikle bahsi geçen bu ırkların kucaktan pek hoşlanmadığı dile getirilir. Hatta sizin kucağınıza çıkmak bir yana, genelde tek başına evde bir yerlerde uyuduğu görülür.

Kısaca varlıkları ve yoklukları asla belli olmaz. Bu onların klasik hareketlerinden birisidir. Her kedi oyun canlısı değildir.

Özellikle bu ırktaki kedilerin dizlerinde ilerleyen yaşlarda problem çıkmaktadır. Ağrıları olduğu takdirde ileri yaştaki bir Brisith kediniz kucağınızda durmak istemeyecektir.

2- British Shorthair Bakımı Nasıl Yapılmalı? 

Daha önce bahsedildiği üzere düzgün bir bakım ile British kedi ırkı uzun yıllar sizinle beraber olacaktır.

İlk defa kedi besleyenler bir yana daha önce tecrübesi olanlar dahi British bakımı hakkında araştırmalar yapmaktadır. Yapmanız gerekenler ise birkaç aşamada oldukça basittir.

A- British Shorthair Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Her kedi türünün kendine has bir beslen programı olduğu gibi British Shorthair kedilerin de beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekir. Sağlıklı ve uzun vadeli bir yaşama sahip olabilmeleri için bu konu oldukça mühimdir.

British kedilerin kas kütlesi, diğer türlere oranla daha fazladır. Bu sebeple alınacak mamaların protein değerlerinin yüksek olması gerekir. Yüksek protein ile düzenli olarak beslenen British kedilerin gelişim süreçleri daha sağlıklı olacaktır.

B- Düzenli Veteriner Kontrolü ve Aşıları

british-shorthair

Kedi ve köpek ya da farklı bir evcil hayvan dost edindiğinizde dikkat etmeniz gereken temel durumlardan birisi de aşıları olmaktadır. Veteriner kontrolünü aksatmadan yapmanız özellikle British Shorthair için oldukça önemlidir.

Bahsedilen bu cins kedilerin ileri yaşlarda bazı kronik hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Böbrek hastalıkları, dizlerinde oluşan ağrılar gibi durumları kontrol altında tutmak gerekir.

Kronik rahatsızlıkların dışında aynı zamanda iç-dış parazit, tetanoz gibi farklı aşılarının da yapılması kediler için önemlidir. Veterinerizin takip listesine bağlı kalarak düzenli gitmelisiniz.

C- British Temizliği 

British temizliği; ağız ve diş, tüyleri, kulakları ve gözleri olmak üzere ayrılmaktadır. Kişilerin öncelikle atladıkları nokta ağız ve dişleri olmaktadır.

İnsanlar nasıl dişlerini fırçalıyorsa kedilerin de düzenli olarak dişlerinin fırçalanması gerekir. Bunun için özel diş fırçaları bulunur.

Kulak bakımını kişisel olarak yapmak zor gelebilir. İnternette kedi kulak losyonu bulunsa da yapılması gereken veterinere danışmaktır.

Beyaz British sık rastlanan bir renk olmasa da beyaz kedilerin ortak özelliği göz akmasıdır. Göz altlarını özel sularıyla temizlemek sararmaların önüne geçecektir.

Tüyleri için ise düzenli tarama çok da gerektirmez. Çünkü tüyleri diğer kedilere nazaran yok denecek kadar azdır. Yine de onu taramanız, hoşuna gidecektir.

Bununla birlikte kendilerini temizlediklerinde yuttukları tüylerde sorun yaşamaması için malt macun verebilirsiniz.

3- Scottish Fold ve British Kedi Farkı Nedir? 

Scottish Fold ile British Shorthair çok sık karıştırılan ve arada kalınan kedi ırkları arasındadır. Halbuki bu iki kedi arasında net olarak çizilmiş ayrımlar bulunur. Farkları:

  • British İngilizlere ait bir kedidir, Scottish İskoçya kökenlidir.
  • Britishlerin cüsseleri daha fazladır.
  • Scottish Fold küçük ve kıvrımlı kulaklara sahiptir.
  • Scottishlerin eğitimleri çok daha kolaydır.
  • Scottishler daha uyumludur, ilerleyen yaşlarında saldırganlaşmaz. Fakat British kediler özellikle yaşlandıklarında sahiplerine karşı saldırganlaşabilir.

4- British Shorthair Fiyat 2022 Listesi 

british-shorthair

British’i dost edinmek isteyenler ilk olarak fiyatlarını araştırmaktadır. Öncelikle hayvanları satın almanın değil, sahiplenmenin daha iyi olduğunu savunmaktayız.

Satın alma sahiplen prebsibine bağlı hareket edebilirsiniz. Çevrenizde böyle bir imkân yoksa kimi satış noktalarından ya da internetten temin edilebilir.

Fiyatları konusunda değişiklikler mevcuttur. Nadir bulunan renklerinde ve yavru kedilerde özellikle fiyatlandırma farklılaşır.

British Shorthair Yavru Fiyat

Yavru British kedi ırkı görünüş itibariyle daha sevimli ve tatlı gelmektedir. Çoğu zaman bu yavruların satış fiyatları da daha fazladır.

Ancak çevrenizde bulunan yeni doğum yapmış bir British’in yavru kedisini (emzirme dönemi tamamlandıktan sonra) sağlıklı bir şekilde sahiplenebilirsiniz. Satın almanıza gerek yoktur.

5- British Shorthair Sahiplenme Nasıl Yapılır? 

Kedi sahiplendirme siteleri günümüzde birden fazla seçenekle sizlere sunulmaktadır. Sitemizde de yer alan sahiplendirme yazılarına göz atabilirsiniz.

Özellikle doğum yapmış kedilere bakım gücü olmayan kişiler sahiplendirmeye gitmektedir. Keza veterinerler yaralanmış, sahibi tarafından terk edilmiş kedileri de yeni dostlarına kavuşturmaktadır.

İnternet sitelerine göz atabilir, veterinerlere bu noktada danışabilirsiniz.

Similar Posts