Büyük Kediler Neden Yavru Kedilere Saldırır?

Buyuk-Kediler-Neden-Yavru-Kedilere-Saldirir

Büyük kediler neden yavru kedilere saldırır sorusu kedi sahiplerinin eve yeni bir yavru getirmek istediklerinde araştırdıkları bir konudur. İki kedinin bir arada kolay anlaşabilmesi yanında bazı kediler arasında uyumsuzluk olması da sık karşılaşılan durumlar arasında yer alır. Hatta bazı kediler anlaşmamakla birlikte birbirilerine karşı ciddi bir saldırganlık içerisine de girebilirler. Bu durum genelde kedilerin hakimiyet kurma düşüncelerinden kaynaklanır.

Büyük kediler genelde yavru kedileri saldırganlıkları ile korkutabilirler. Bu nedenle evinizde yetişkin bir kedi varsa ve yeni bir yavru almak istiyorsanız diğer kedinizi sosyalleştirmelisiniz. Gelen yavruya saldırmayacağından emin olduktan sonra bu kediyi eve getirmeye özen göstermelisiniz. Büyük kediler küçük kedilere çeşitli nedenlerle saldırır. En önemli nedeni de kendi hakimiyet alanlarında başka bir kedi görmek istemedikleri içindir. Bir diğer neden de yeniden çiftleşmek isteyen kedinin kendine ortam hazırlamak istemesidir.

Büyük Kedileri Yavru Kediye Nasıl Alıştırabilirsiniz?

Büyük kediler neden yavru kedilere saldırır diye merak ediyorsanız bu durum genelde kedilerin gücünü göstermekten hoşlanmalarından kaynaklanıyor. Yavru kedilerin zarar görmemesi için mutlaka titiz bir şekilde hareket etmeniz gerekiyor. Bu alıştırma sürecinde şunları deneyebilirsiniz:

  • Bu süreçte öncelikle büyük kedi alışana kadar yavruyu onun ulaşamayacağı bir odaya kapatmalısınız.
  • Büyük kedi zaman zaman kapı altından yavruyu taciz edecektir. Buna uzaktan izin verebilirsiniz.
  • Yavru kediyi taciz ettiğinde kendini daha güçlü hissedeceğinden zamanla kendini kanıtlamış olacaktır.
  • Bunun yanında her iki kedi için mutlaka ayrı eşyalar kullanın.
  • Kedileri korunaklı şekilde yavaşça bir araya getirin.

Bu detaylara dikkat ederek büyük kedinin zamanla küçük kediye alışması sağlanabilir. Büyük kediler neden yavru kedilere saldırır sorusunun yanıtı tamamen hakimiyet alanından kaynaklanır.

Büyük Kediler ve Yavru Kediler Anlaşır mı?

Büyük kediler genelde çevrelerinde başka bir yavru kedi görmezler. Onları kendileri için bir tehdit olarak görebilirler. Ancak bu durum zamanla aşılabilir. Dikkatli davrandığınızda yavru kediniz zarar görmeden diğer büyük kedi ile anlaşmaya başlayabilir. Ancak bu süreçte büyük kedinin evin hakimi olduğunu kanıtlamasına izin vermeniz gerekir.

Büyük Kediler Neden Yavru Kedilere Saldırır? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts