Büyümeyen Kedi Cinsi Var mı?

Büyümeyen Kedi Cinsi Var mı?

Büyümeyen kedi cinsi var mı gibi bir meraka kapılanlar araştırmaları sonucunda birkaç kedi cinsiyle karşılaşabilirler. Tamamen genlerden dolayı büyümeyen kediler, diğer cins kedilerin standart ölçülerinin yarısı kadar gelişebilirler ve belli bir döneme gelince büyüme ve gelişmeleri durur. Büyümeyen kedilerin küçük yapılarından dolayı yavru kedi zannedilmesi de sık karşılaşılan bir durumdur. Büyümeyen kedi cinsleri normal boyuttaki kedilerin boyutunun yarısı kadar olurlar.

Bu kedi cinsleri sevimli şirin görüntüleriyle cezbedici gelebilir fakat kedi sahiplenmek isteyenlerin göz önünde bulundurması gereken bir husus var ki o da bu kedilerin bazı sağlık sorunları yaşadıklarıdır. Özverili bir şekilde sağlık sorunlarıyla ilgilenebilecek kişiler bu sevimli dostları hayatına almalıdırlar. Büyümeyen kediler dışarda yaşamakta büyük zorluklar çekerler zira yavru kedi büyüklüğünde oldukları için düşmanlarının hedefi durumundadırlar.

Hangi Cins Kediler Büyümeyen Kedidir?

Kediler sevimli birer dost olduğu için birçok kişi tarafından evde beslenir. Büyümeyen kedi cinsi var mı konusu kedi seven ve evini paylaşmak isteyen hayvan dostları tarafından merak edilmektedir. Büyümeyen kedi cinslerini merak edenler ve sahiplenmek isteyenler için şu beş cins kedi ön plana çıkmaktadır;

  • Singapura

  • Devon Rex

  • Munchkin

  • Cornish Rex

  • Amerikan Curl

Bu liste biraz daha genişletilebilir fakat büyümeyen kedi türleri arasında en çok bilinen cinsler bunlardır.

Büyümeyen Kedi Cinslerinin Özellikleri

Büyümeyen kedi cinsi var mı diye merak edenler için bu tür kedileri sıraladıktan sonra özelliklerine de kısaca değinmekte fayda var;

  • Singapura kedisi isminden de anlaşıldığı gibi bir Asya kedisidir. En fazla 3 kilo kadar büyüyebilen Singapura kedisi üçgen biçiminde ve küçük bir kafa yapısına sahiptir. Kulaklarının uzun oluşuyla dikkat çeken bu sevimli cins kedilerin tüyleri oldukça kısadır. Singapura cinsi kediler oldukça enerjik ve oyuncudurlar. Yalnız kalmayı hiç sevmezler ve sürekli etrafları kalabalık olsun isterler.

  • Devon Rex kedisi yüksek zeka seviyesiyle ön plana çıkmaktadır. Karakter olarak köpeklere benzeyen Devon Rex kedileriyle çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Tüyleri kıvırcık bir yapıdadır ve en fazla 4 kiloya kadar büyümektedirler.

  • Munchkin kedisi büyümeyen kedi cinsleri arasında en iyi huylu ve uyumlu olanlardır. Oldukça kısa bacak yapılarıyla dikkat çeker. Tüyleri uzun bir cins olan Munchkin cins kediler iyi bakılıp korundukları taktirde uzun bir hayat sürebilirler. Kısa bacaklarından dolayı cüce kedi olarak da anılmaktalar.

  • Cornish Rex kedileri de zekasıyla dikkat çeken türler arasındadır. Ağırlık olarak 3 kiloya kadar büyüyen bu cinslerin bakımına dikkat edilmesi gerekir. Genetik hastalıklara yakalanma olasılıkları yüksektir.

  • Amerikan Curl kedisi değişik kulak yapısıyla dikkat çekmektedir. Diğer kedi türlerine göre kulakları birbirine daha yakın ve arkaya doğru kıvrık bir şekildedir. Küçük cins kedi türlerinin çoğunda görülen genetik hastalıkları Amerikan Curl kedileri taşımazlar fakat kulaklarının şeklinden dolayı çok çabuk kulak enfeksiyonu kapabilirler. American Curl ırkından bir kedi sahibiyseniz tüylerinin ve kulaklarının bakımına, temizliğine çok özen göstermelisiniz.

İlerleyen yaşına rağmen hep küçük boyutta kalan kedi cinsleri sevimliliklerinden dolayı hayvan severlerin oldukça ilgisini çekmektedirler.

Büyümeyen Kedi Cinslerinin Evde Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Evcilleşmiş bütün kedi cinsleri gibi büyümeyen kediler de evde bakılabilir. Minyatür sayılabilecek yapılarıyla çok sevimli bir görünüme sahip olan bu kedi türleri son zamanlarda kedi sevenler tarafından çokça tercih edilmektedir. Büyümeyen kedi cinsi var mı diye merak edip araştıranlar bu sevimli dostları tanıyınca evde bakmak için sahiplenmekteler.

Bütün kediler özeldir ve merhametle, özenle bakılmayı hakkediyorlar. Evcil hayvan beslemek isteyen kişilerin cins ayrımı yapmadan bağ kurabildikleri kedileri sahiplenerek bakmaları en doğru olanıdır. Kedi sahiplenip onlarla dostluk kuranlar ne kadar muhteşem canlılar olduklarını görünce bir daha kedilerden uzak duramamaktadır.

Büyümeyen kedilerde de her bir cinsin kendine göre değişik özelliği bulunmakta ve kedi severleri cezbetmekteler. Bu tür kedileri diğer kedilerden ayıran ortak özellik ise genetik bazı rahatsızlıklarıdır. Bu kalıtsal rahatsızlıklardan dolayı daha özenli ve dikkatli bakılmaları gerekmektedir. Dışarıda yaşaması zor olan bu cinslerin evde sağlıkları gözetilerek ve gerekli kontrolleri yapılarak bakılması çok önemlidir. Son derece evcil ve uysal olan bu cinsler kısa sürede evlerin göz bebeği oluverirler.

Büyümeyen Kedi Cinsi Var mı? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts