Chinchilla Kedi ırkı ve Özellikleri

chinchilla-kedi-irki-ve-ozellikleri-1

Chinchilla kedi ırkı, İran kedisinin farklı bir türüdür. Her ne kadar İran kedisi ile çok benzer yönleri olsa da farklı bir tür olarak kabul görür. İsmini, çinçillagiller fare türünden alır. Çünkü tüyleri, tıpkı bu farelerdeki gibi gür ve uzundur. Günümüzde birçok farklı telaffuzu mevcut. Çinçila, çinçilla, şinşila ve çinçilya bunlardan en sık görüleni. Ancak doğru yazılışı ‘Chinchilla’ olacaktır.

Chinchilla kedi ırkı, ilk defa 1888 senesinde İngiltere’nin Londra ilinde görüldü. Burada bulunan bir kedi showunda birçok farklı dalda ödül kazandı. Böylelikle tüm dünya genelinde ismini duyurmuş oldu. Bu olaydan sonra Chinchilla kedisi sahiplenme ülkemizde de popüler hale geldi. Bu yazımızda muhteşem güzelliğiyle kedi tutkunlarını büyüleyen Chinchilla’yı tüm yönleriyle ele alacağız.

chinchilla-kedi-irki-ve-ozellikleri-3
Chinchilla Kedisi sahiplenme

Chinchilla Kedi Özellikleri

Chinchilla kedi besleyenler, bu minik patilerin özelliklerini genellikle merak ediyor. Öncelikle tüy yapısıyla öne çıktığını belirtmekte fayda var. Ankara kedisinden çiftleşerek üretildiği için tüy yapısı hayli uzundur. Çene yapısı ise daha çok öne çıkık haldedir. Burnu da ne kısa ne uzundur. Kısaca kendine has bir yüz çehresinin olduğunu söylemek mümkün. Günümüzde ‘Gölgeli İran Kedisi’ olarak da bilinen bu ırkın genel özelliklerini birkaç maddede belirtmek mümkün…

  • Karakteri: Chinchilla ırkının karakteri oldukça sakin ve zekâ doludur. Bu sayede evcil hayvanlar arasında çokça tercih edilmektedir.
  • Tüy Yapısı: Uzun tüylü kediler kategorisindedir. Anka kedisi ile hemen hemen aynı tüy uzunluğuna sahiptir.
  • Kulak Yapısı: Kulakları orta büyüklüktedir. Ayrıca geniş yapıda olan kulaklarının içi yuvarlaktır.
  • Gövde Yapısı: Chinchilla kedi ırkı gövdesi iri ve kaslı yapıdadır.
  • Kuyruk Yapısı: Diğer kedi türlerine oranla kuyrukları kısa ve kaslıdır.
  • Kilo Aralığı: Yetişkinliğe girmiş bir Chinchilla, ortalama 3 ila 7 kilo aralığına ulaşır.

Chinchilla Kedi Karakteri

Kedi sahiplenirken en çok dikkat edilen konu, kedinin karakterinin nasıl olduğudur. Zira bir ömür aynı evi paylaşacak olmak, nasıl karakterde bir kediye sahip olunduğunu merak etmek doğaldır. Chinchilla kedi ırkı zeki ve sakin yapısıyla öne çıkıyor. Yumuşak başlı kedi sahiplenmek isteyenler için iyi bir tercih sebebidir. Son derece oyuncu ve dost canlısıdır. Bu sebeple çocuklu aileler gönül rahatlığıyla sahiplenebilir.

Bu kediler İran kedisi ile karıştırılsa da İran kedileri miskin ve tembel yapıdadırlar. Fakat Chinchilla’lar gayet neşeli ve oyuncu kedilerdir. Sahiplerini iyice benimser ve ömrü boyunca onlara bağlı kalırlar. Sahibine olan bağlılığı hayli yüksektir. Sevilmek, kucakta kaşınmak, başının okşanması onları en sevdikleri aktivitelerdir.

chinchilla-kedi-irki-ve-ozellikleri-2
Chinchilla Kedisi

Chinchilla Kedisi Sahiplenme

Chinchilla kedisi sahiplenme, tüylü kedi tutkunları için çok sık gündeme geliyor. Yüz ve fizik yapısı, her bakanı kendini hayran bırakıyor. Peki Chinchilla kedi nasıl sahiplenilir? Öncelikle bu ırkın özel olarak çiftleştirilerek üretildiğini belirtmekte fayda var. Fakat yine de kedi barınaklarına giderek şansınızı deneyebilirsiniz. Eğer barınaklarda bulamazsanız bu kediye sahip bir arkadaşınızdan yavrulardan isteyebilirsiniz. En sağlıklı sahiplenme yöntemi budur.

Chinchilla kedi satılık olarak da mevcut. Ancak kedi satın almak, sokaklarda milyonlarca yardıma muhtaç minik pati varken pek de etik bir davranış değildir. Bu nedenle en iyi tercih kedi barınakları, sokaklar ya da dostlarınızın kedilerinden yavru almak ile mümkün olur. Yazımızı beğendiyseniz Ankara Kedisi Irkı ve Özellikleri konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca bilgilendirici kedi videoları için Instagram hesabımıza davetlisiniz. Patilerle kalın, mutlu kalın…

Similar Posts