Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Nasıl Atlatılır?

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Nasıl Atlatılır?

Dişi kedi kızgınlık dönemi en zorlu dönemlerden biridir. Kedilerin son derece zorluk çektiği bu dönemde mutlaka dikkatli davranmak gerekir. Kedilerin rahatlatılmaları ve bu dönemi sakin bir şekilde geçirmeleri sağlanmalıdır. Her dişi kedi belirli bir zaman diliminde bu sorunu yaşayabilmektedir.

Kızgınlık kediler için bir hastalık değildir. Aksine kedilerin normal yaşam periyodunda olan bir durumdur. Kedinizin bu döneminde ona destek olmanız büyük bir önem taşır. Dişi kedi kızgınlık dönemi hemen geçen bir dönem değildir.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Belirtileri

Dişi kedi kızgınlık dönemi birtakım belirtilerle ortaya çıkar. Bu dönemde kediler kendilerini oldukça belli ederler. En önemli belirtileri arasında şunlar yer alır:

 • Dişi kediler bu dönemde çok fazla miyavlarlar.

 • Uykusuzluk ve aşırı aktivite görülür.

 • Çok fazla sevilme ve ilgi ihtiyacı içerisindedirler.

 • Sürekli olarak çiftleşme pozisyonuna girerler.

 • Kuyruklarının başlangıcı çok fazla hassas duruma gelir.

 • Kendilerine aniden dokunursanız agresif tepkiler verebilirler.

 • Kucak delisi olabilecekleri gibi kucaktan da kaçabilirler.

 • Sürekli olarak bağırabilirler.

Bu dönem onlar için oldukça zordur. Dişi kedi kızgınlık dönemi başladığında birtakım detaylara dikkat ederek kedilerinizin sorunsuz bir şekilde bu dönemi atlatmalarını sağlamanız gerekir.

Dişi Kedi Kızgınlık Döneminde Nasıl Rahatlatılır?

Dişi kedi kızgınlık dönemi başlarsa eğer bu dönem için hazırlıklı olmalısınız. Öncelikle kedinizin nasıl sakinleşmesi gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Son derece zor bir dönem olsa da kediler için olması gereken bir durumdur. Bu nedenle kızgınlık dönemi hakkında her detayı mutlaka kedi sahiplerinin bilmesi önem taşır. Kedilerinizin bakımı ne kadar önemliyse bu dönemi sağlıklı bir şekilde geçirmeleri de bir o kadar önem taşır.

Kızgınlık döneminde olan kediler için veterinerden bilgi almak büyük bir önem taşır. Çünkü bu dönemde kedinizin sakinleştirilmesinde ve hassasiyetinin giderilmesinde en doğru bilgi veteriner tarafından verilebilmektedir. Ancak ufak püf noktalarla da kedilerinizi sakinleştirme imkanı bulabilirsiniz.

Kızgınlık Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleşir?

Kızgınlık döneminde olan kedileri sakinleştirmek için birtakım detaylara dikkat etmelisiniz. Bu dönemde sakinleşmeleri için şu yöntemlere başvurabilirsiniz:

 • Dişi kediniz ile bu dönemde çok fazla oyunlar oynayarak yorulmasını sağlayabilirsiniz.

 • Yorulan kedi daha hızlı bir şekilde uykuya dalacaktır.

 • Bolca oynadıktan sonra mama yemesi onun rahatlamasını sağlar.

 • Kedilerinizi bu dönemde çiftleştirerek de rahatlamalarını sağlayabilirsiniz.

 • Aynı zamanda kısırlaşan kediler de kızgınlık döneminden daha kolay çıkabilirler.

Bu dönemde kedinizi en kolay rahatlatacak yöntemlere başvurmalısınız. Minik yavrularla uğraşmak istemiyorsanız kedilerinizi kısırlaştırabilirsiniz. Kısırlaştırılan kediler bu dönemde kendilerini rahatsız hissetmeyeceklerdir. Ancak kedilerin fiziksel anlamda sağlıklı olabilmeleri için en az bir defa çiftleştirilmeleri gerektiği düşünülmektedir. Bu bakımdan çiftleştirme ve kısırlaştırma konusunda veterinerine de mutlaka danışmanız gerekir.

Dişi Kediler Kızgınlık Dönemi Ne Zaman Başlar?

Dişi kediler yılda en az 3 defa kızgınlık dönemi yaşamaktadır. Bu dönemde kedilerinizin mental ve fiziksel açıdan sağlıklı olabilmeleri için birçok detaya dikkat etmeniz gerekir. Hem onların sağlıklı olmaları hem de daha mutlu büyüyebilmelerinde önem verilmesi gereken bir süreçtir. Bu dönemde hormonal açıdan birtakım değişimler yaşayan kediler fiziksel anlamda da kendilerini baskı altında hissedebilirler. Bu da zamanla hasar almalarına neden olabilir.

Kedileriniz eğer çiftleşme döneminde hamile kalırlar ise yaklaşık olarak 60 gün içerisinde doğum yaparlar. Çiftleşmeye izin verilmeyen kediler de kızgınlık dönemi sayısı daha fazladır. Genel olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında kedilerde kızgınlık dönemi başlar. Ortalama olarak 6. Ayda kediler kızgınlık dönemine girmeye başlar. İlk kızgınlık döneminin başladığı dönemdir. Ancak bazı kedilerde gelişim daha farklı olabilir. Bu kediler 4. Ayda kızgınlık dönemine girebilirler.

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Dişi kedi kızgınlık dönemi her kedide farklılık gösterebilir. Nasıl ki hangi ayda girdikleri farklı olabiliyor ise kedilerin kızgınlık dönemlerinin süresi de farklı olacaktır. Bazı kedilerde bu süre 3-4 gün ile sınırlı olurken bazı kedilerde bu süre 6-7 günü bulabilmektedir.

Kedilerinizin kızgınlık döneminde olduğunu anlamak oldukça basittir. Bu dönemde bol bol gürültü yaparlar. Etrafa sürtünme eğilimindedirler. Aynı zamanda sürekli olarak çevreye idrar bırakırlar. Bunun yanında yerlerde yuvarlanarak durumlarını belli ederler. Bu dönemde kedileriniz çok daha hassas olurlar.

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Nasıl Atlatılır? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts