Dişi Kediler Neden Yerde Yuvarlanır?

Dişi Kediler Neden Yerde Yuvarlanır?

Dişi kediler neden yerde yuvarlanır, bu hareketiyle ne anlatmaya çalışır. Dişi kediler kızgınlık döneminde değişik hareketler sergilerler. Yerde yuvarlanmak, sürekli dışarı çıkmayı istemek, farklı sesler çıkarmak gibi alışılmışın dışında davranırlar. Evde yaşayan kediler sahiplerinden daha fazla ilgi ve sevgi beklerler. Sürekli sahiplerine sürtünerek okşanmak isterler. Evin değişik yerlerine idrar yaparak koku bırakmaya çalışırlar.

Kedilerde kızgınlığa girme yaşı genel olarak 6-12 aylık dönemlerdir. Bazen cinsine göre 4 aylık kediler de kızgınlığa girebilir. Kızgınlık dönemi kedi sahipleri için oldukça yorucu ve zorlu bir süreçtir. Kedinin sürekli miyavlaması, dışarıya kaçmak istemesi, etrafa idrar ve koku bırakması bu dönemi atlatana kadar çok zorlayıcı olabilir.

Kedilerde Kızgınlık Dönemi Kaç Gün Sürer?

Dişi kediler genellikle yılda 3-4 kere kızgınlık dönemi geçirirler. Etrafta erkek kedi olması dişi kedilerde kızgınlığa girmek için tetikleyici olabilir. Dişi kediler çiftleşmedikleri taktirde kızgınlık dönemi yılda 6-7 döneme çıkabilir. Kedilerde hamilelik dönemi 2 ay sürer.

Eğer kedi sahibiyseniz ve daha önce hiç kızgınlık dönemine girmediyse kedinizdeki değişiklikler sizi şaşırtabilir.

  • Fazla sırnaşık halleri,

  • Sürekli dışarı kaçmak istemesi,

  • Etrafa idrar ve kötü koku bırakması

  • Değişik sesler çıkararak devamlı miyavlaması

Kedi sahiplerinde paniğe sebep olabilir. Dişi kediler neden yerde yuvarlanır sorusuna cevap aramaya başlayan kedi sahipleri durumu anlayınca rahatlayabilirler ancak yorucu bir süreç de kaçınılmazdır. Sabah erken kalkıp işe gitmek zorunda olanlar bütün gece kedi miyavlamasıyla uyuyamadıkları için ertesi gün zorlayıcı geçer. Gerçekten oldukça yorucu ve sıkıntılı olan bu dönemde kedinize karşı son derece sabırlı olmanız gerekir. Bu durumlarda kediyi sakinleştirmek için onunla sevdiği oyunları oynayabilirsiniz. Oynarken yorulan kedi uyuyacaktır. Banyo yaptırmak da bu dönem için kediyi bir süre oyalayacaktır. Eğer dişi kedinin çiftleşip yavru yapmasını istemiyorsanız kısırlaştırma yoluna başvurmalısınız. Kısırlaşan kedilerde bir süre sonra kızgınlık dönemi görülmemeye başlar.

Dişi Kediler Kızgınlık Döneminde Acı Çeker Mi?

Dişi kedilerin kızgınlık döneminde yaptıkları hareketler normaldir. Acı çekmezler, yaptıkları hareketler cinsel dürtülerle yapılan son derece normal hareketlerdir. Kedi sahipleri evcil hayvanlarının canhıraş miyavlamalarından dolayı acı çektiklerini düşünerek üzülürler. Dişi kediler neden yerde yuvarlanır diye bir meraka kapılırlar, fakat üzülecek ve meraklanacak bir durum yoktur. Sadece kediler için evden kaçma isteği tehlikeli bir durum olabilir. Yüksek katlı binalarda oturanlar çok dikkatli olmalılar zira kızgınlık dönemindeki kedi dışarı kaçmak isterken balkondan veya pencereden düşebilir.

Kedilere bu dönemde rahatlatıcı ilaçlar vermek çok da doğru olmayabilir. Özellikle de veteriner tavsiyesi olmadan kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır. İlaçlar kızgınlık dönemi için rahatlatıcı olabilir ancak ileriki zamanlarda bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma

Dişi kedi sahipleri patili dostlarının kızgınlık dönemindeki hareketlerinden ve evden kaçma isteğinden dolayı kısırlaştırma kararı alırlar. Çoğu kedi sahibi de kedisinin çiftleşme döneminin sonucunda dünyaya gelecek yavrulara bakamayacakları için evcil hayvanını kısırlaştırma yoluna gider.

Kedi sahiplerini en çok endişelendiren konulardan biri de kısırlaştırma operasyonunun zararlı veya tehlikeli bir tarafı olup olmadığıdır. Tabii ki anestezi verilerek yapılan operasyonlar insanlar için olduğu kadar hayvanlar için de bazı riskler taşır. Ancak ameliyat öncesi gerekli kontrollerin yapılması bu riskleri en düşük seviyeye indirir. Dişi kedilerde kısırlaştırma operasyonunun şöyle avantajları vardır;

  • İstenmeyen hamilelikleri önleme.

  • Kızgınlık dönemindeki kedilerin dışarıya çıkabilmek için giriştikleri tehlikeli durumları ortadan kaldırma.

  • Dışarıda karşılaşabileceği tehlikeli durumlardan ve kaybolma riskinden kediyi koruma.

  • Kedinin çiftleşme döneminde evdeki sürekli miyavlama, sahibini uyutmama, yüksekten düşme tehlikesi gibi durumları ortadan kaldırma.

  • Kedinin dışardayken başka hayvanlarla kavga etme riskini önleme.

Kısırlaştırma operasyonunun en bilinen ve sık karşılaşılan dezavantajı ise kedinin fazla kilo alma durumudur. Kilo problemi kısırlaştırılmış kediler için özel olarak üretilmiş olan mamalarla önlenebilir. Veteriner hekim tavsiyesi ile uygulanan doğru bir beslenme düzeni kısırlaştırılmış kedilerin sağlık sorunlarını ortadan kaldıracaktır. Kedi sahiplerinin çiftleşme dönemindeki kedileriyle ilgili dişi kediler neden yerde yuvarlanır sorunu böylece son bulmuş olur. Evcil hayvan sahiplerinin çoğu kısırlaştırdıkları hayvanlarının anne olamayacağı düşüncesi ile üzülseler de hayvanlarının iyiliği ve istenmeyen gebelikleri önlemek amacıyla kısırlaştırma yoluna giderler.

Dişi Kediler Neden Yerde Yuvarlanır? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts