Dişi Kedim Erkek Kediye Tıslıyor Ne Yapmalıyım?

Dişi Kedim Erkek Kediye Tıslıyor Ne Yapmalıyım?

Dişi kedim erkek kediye tıslıyor gibi bir sorunla karşılaşırsanız dişi kedinizin kızgınlık dönemine girmediğini ve erkek kediyi yakınında istemediğini anlayabilirsiniz. Kedilerde tıslama bir gözdağı, bir uyarıdır. Etrafında kendisine karşı bir tehdit algıladığında tıslayarak tehlikeyi bertaraf etmek ister. Kediniz tıslıyorsa herhangi bir şeyden korkmuş demektir.

Korku ve endişe anında çevresinde kendisine zarar verebilecek şeylerle savaşa girmeden önce tıslayarak uzaklaştırmaya çalışır. Özellikle de yavrusu varsa ve yabancılar yavrularına yaklaştıysa tıslayarak uzaklaştırmaya çalışır. Tehdit devam ediyorsa cırmalayarak saldırıya geçebilir. Kediler tısladıkları zaman ani hareketler yapmadan sakince geri çekilmek gerekir. Kedi sakinleştikten sonra okşamayı deneyebilirsiniz.

Tıslayan Kedi Nasıl Sakinleştirilir?

Eğer kediniz tıslıyorsa bu uzun süreli olmayacaktır. Korktuğu şey uzaklaşınca tıslama da son erecektir. Kedi tısladığı zaman bulunduğu ortamdan uzaklaşması için imkan tanımalısınız. Bir süre sonra sakinleşecektir. Kedilerin tıslaması birkaç sebeple olabilir. O sebepler şöyle sıralanabilir;

  • Uyarmak için tıslayabilir. Eğer kedinin yavruları varsa ve evcil değilse yavrularını korumak için tıslayarak tehlikeyi uzaklaştırmaya çalışır.

  • Kediniz acı çekiyorsa tıslayabilir. Herhangi bir yerinden yaralanmışsa dokunulmaktan ve kucaklanmaktan hoşlanmazlar.

  • Kediler tanımadıkları şeylere tıslarlar. Bu yüzden eve gelen her şeyi koklayarak tanımaya çalışırlar.

  • Oyun oynarken de tıslayabilirler. Daha çok yavru kediler 2 aylık olduktan sonra kardeşleriyle oyun oynarken birdenbire zıplayarak tıslayabilirler. Oyun esnasında boğuşurlarken birbirlerinin canını yaktıklarında tıslayarak karşı tarafı uzaklaştırırlar.

Dişi kedim erkek kediye tıslıyor diye üzülmeyin sakinleşmesini bekleyin. Erkek kediyle bir arada tutmak için zorlamayın zira kediler kendi bildiğini okuyacaktır.

Dişi Kedilerde Çiftleşme Süreci

Dişi kedilerin çiftleşme için gereken olgunluğa ulaşması beslenmesine, iklim şartlarına, cinslerine göre değişkenlik göstermektedir. Dişi kediler 6 aylıktan sonra çiftleşmeye hazır olabilirler. Erkek kediler ve dişi kediler 6 aydan sonra çiftleşme olgunluğuna erişirler ancak erkek kediler her zaman çiftleşmeye hazır olsalar da dişi kedilerin kızgınlık dönemine girmesi gerekir. Dişi kedim erkek kediye tıslıyor diyorsanız bu dişi kedinin ya daha kızgınlığa girmediğini ya da karşısındaki erkek kediyi beğenmediğini anlayabilirsiniz.

Dişi Kedim Erkek Kediye Tıslıyor Ne Yapmalıyım? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts