Dişi Kedinin Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Dişi Kedinin Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Dişi kedinin kızgınlık dönemi ne kadar sürer sorusu tüm dişi kedi besleyen kişilerin yanıtını bilmesi gereken bir sorudur. Çünkü dişi kediler için kızgınlık dönemi en zorlu süreçler arasında yer alır. Bu dönemde kedilerinizin mutlaka rahatlatılması büyük bir önem taşır. Dişi kedilerin kızgınlık dönemleri erkek kedilere göre daha farklı şekilde yaşanır.

Bu nedenle eğer dişi kediniz kızgınlık dönemine girdiyse ya da bu dönem yaklaşıyor ise birtakım tedbirleri almalısınız. En önemlisi de bu döneme dair her detayı bilmeniz gerekir. Çünkü dişi kedilerinizin daha rahat etmesi bu dönemde oldukça önemlidir.

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Belirtileri

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi en zorlu süreçtir. Bu dönemde kediler farklı şekillerde miyavlamaya başlar ve davranışlarında farklılıklar olur. Kızgınlık dönemi her kedi için tamamen doğal bir süreçtir. Bu süreçte kedilerinizin sorun yaşamaması için mutlaka gereken bilgilere sahip olmanız gerekir. Dişi kedinin kızgınlık dönemi ne kadar sürer sorusu kadar bu dönemin belirtileri hakkında da bilgi edinmeniz önem taşır. Dişi kedilerin kızgınlık dönemi belirtileri şunlardır:

 • Bu dönemde hem çok sevecen hem de çok arsız bir sevimlilik taşırlar.

 • Bazı dişi kediler daha fazla idrara çıkma gereksinimi duyabilirler.

 • Normal zamanlara göre daha huzursuzdurlar.

 • Evde kapalı ortamda ise dışarı çıkmak isterler.

Bu belirtiler görünüyor ise dişi kedilerinizin kızgınlık döneminde olduğu çıkarımında bulunabilirsiniz. Ancak bu sürecin ne kadar süreceği ve ne zaman girecekleri kediden kediye değişebilir.

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Nasıl Geçer?

Dişi kedinin kızgınlık dönemi ne kadar sürer sorusuna yanıt olarak 1 haftalık bir süreç olduğu söylenebilir. Kedilerinizin mutlaka bu süreçte iyi bakılmaları gerekir. Bu dönemi önlemenin de türlü yolları vardır. Kızgınlık dönemini önlemek istiyorsanız şu detaylara dikkat edilmesi önem taşır:

 • Kedi kızgınlığa girmemesi ve hamile kalmaması için kısırlaştırılması gerekir.

 • Birçok veteriner hekim kedilerin 6 ay öncesinde kısırlaştırılması gerektiği üzerinde durur.

 • Bir diğer yöntem de hormon enjeksiyonu yaptırmaktır.

 • Bu dönemde kedilerinizi dışarıya bırakmak da bu dönemin geçmesi için farklı ve doğal bir yoldur.

Kedilerin bu süreci en az zorlukla atlatabilmesinde mutlaka ona destek olmak gerekir. Kedi bakımında son derece titiz davranılması önem taşır.

Dişi Kediler Ne Kadar Arayla Kızgınlığa Girer?

Dişi kediler kısırlaştırılmamışlar ise ilk kızgınlık dönemleri 8 ay ile 13 ay arasında gerçekleşir. Bu süreç 7 aya kadar da inebilmektedir. Kedilerin bu dönemleri mevsim değişimlerine ve kedilerin cinslerine göre değişebilir. Bu dönem kış aylarına gelir ise kızgınlık dönemlerinde zaman gecikmesi olabilir. Ancak ilkbahar ve yaz aylarına denk gelir ise bu süreç daha da öne çekilebilir.

Kedilerinizin kızgınlık dönemlerine girmesi durumunda onların rahatlatılmasına önem verilmesi gerekir. Yılda birden fazla defa bu dönemi yaşayan kediler özellikle bu dönemde çok büyük bir ilgi ihtiyacı duyarlar. Bu bakımdan kedilerin bakımına bu dönemlerinde daha da dikkat edilmesi gerekir.

Dişi Kediler Kızgınlık Döneminde Ne Yapar?

Dişi kedinin kızgınlık dönemi ne kadar sürer sorusu yanında kedilerin bu dönemde ne tür davranışlar sergilediği de önem taşır. Kedilerinizin bu dönemde ki davranışları şunlar olabilir:

 • Geceleri uyumamak

 • Sürekli olarak miyavlamak

 • Saldırgan bir hale gelmek

 • Dışarıya kaçmak istemek

 • Sürekli tüylerinin sevilmesini istemek

Gibi davranışlarda bulunabilirler. Özellikle aşırı ilgi ihtiyaçları bu dönemde en çok öne çıkan konular arasında yer almaktadır. Kediler kızgınlık dönemlerinde sahiplerine daha fazla sokulurlar. Yaz kış fark etmeksizin bu dönemdelerse mutlaka sahiplerinin kucaklarına yatarak sevilmek isteyebilirler. Onları kaşımak, tüylerini taramak ve sürekli ilgi göstermek bu dönemlerini daha rahat atlatmalarına yardımcı olur.

Dişi Kedi Kısırlaştırılmazsa Ne Olur?

Dişi kediler kısırlaştırılmazlar ise düzenli olarak kızgınlık dönemlerine girerler. Bu durum hem kediler hem de sizin için çok rahatsız edici bir süreç olur. Aynı zamanda kediler kısırlaştırılmadıklarında yumurtalık kanserine karşı açık hale gelirler. Bunun yanında rahim kanseri riski de taşıyabilirler. Üreme yollarındaki tüm rahatsızlıklar karşısında savunmasız kalırlar. Bu nedenle birçok veteriner kedilerin altıncı ay öncesinde kısırlaştırılması üzerinde durur. Kedilerinizin daha rahat ve sağlıklı bir yaşam sürmesinde bu konu önemlidir.

Dişi Kedinin Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts