Doğum Yapan Kedinin Yerini Değiştirmek Mantıklı Mı?

Doğum Yapan Kedinin Yerini Değiştirmek Mantıklı Mı?

Doğum yapan kedinin yerini değiştirmek mantıklı mı sorusuna olumsuz bir şekilde yanıt verilebilir. Çünkü doğum yapan kediler hem hamilelik süreçlerinde hem de hamilelik sonrasında oldukça hassas bir durumdadır. Böyle durumlarda kedilerinizin yerini değiştirmemeye özen göstermelisiniz. Eğer kedinizin doğum sırasında bulunduğu yer çok konforlu bir ortam değilse doğumunu yapmadan önce yerini değiştirmeniz gerekebilir.

Uygun bir kutu ortamı yaratarak kedinizin doğumunu gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz. Sonrasında yavruların kendini biraz toparlamaya başlamasıyla birlikte yerlerini değiştirmenizde bir sakınca olmaz. Ancak Doğum yapan kedinin yerini değiştirmek mantıklı mı sorusuna yanıt vermek gerekirse doğumun ilk günlerinde bu durum kesinlikle mantıklı değildir. Kedinizin doğum sırasında rahat olması aynı zamanda doğum süre sonrasında güvende hissetmesi için yerinin konforlu olması büyük bir önem taşır.

Kedi Doğum Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi doğum yaparken birçok farklı unsura dikkat etmek gerekir. Bu süreçte Doğum yapan kedinin yerini değiştirmek mantıklı mı sorusu yanıt olarak olumsuz olsa da doğum öncesinde yerini değiştirerek daha rahat bir şekilde yavrularını dünyaya getirmesini sağlayabilirsiniz. Kedilerinizin yavrularını dünyaya getirmesi sırasında mutlaka onlara yardımcı olmalısınız. Ancak bu yardımlarınızı mutlaka kedinin doğumuna müdahale etmeden yapmalısınız. Kedi doğumu sırasında öncelikle şunlara dikkat edilmelidir:

  • Kedinizin rahat bir şekilde doğum yapabilmesi için sürekli olarak veteriner kontrolünden geçmesi gerekir.

  • Veterinerin uygun gördüğü mamaları bu süreçte gelmesine dikkat etmelisiniz.

  • Doğum sırasında yumuşak ve kapalı bir alan yaratmalısınız. Bu şekilde kediniz kendine güvende hisseder.

  • Ancak bulunduğu ortamın havadar olması ve hava akımlarından etkilenmeyecek nitelikte olması gerekir. Yeterli alan genişliğinin olmasına da dikkat etmelisiniz.

böyle durumlarda kediniz kolay bir şekilde doğum gerçekleştirebilir. Yüksek standartlarda bir doğum ortamı yarattığınızda kediniz doğum sonrasında da kendine güvende hisseder. Kedi bakımında her zaman için en önemli süreç kedilerinizin doğum yaptığı dönemdir.

Kedilerinizin Yerini Ne Zaman Değiştirebilirsiniz?

Doğum yapan bir kedinin yerini değiştirmek mantıklı mı sorusu hemen her kedi sahibinin sorduğu sorulardan biridir. Eğer dişi kediniz evinizde doğum yaptıysa onun yerini değiştirmek için belli bir süre beklemeniz gerekir. Bir haftalık bir süreç sonrasında yavrular kendini toparlamaya başlar. Yavrular hareketlenerek kendilerini toparlamaya başladıklarında onların yerini değiştirebilirsiniz.

Ancak ev ortamında yine kendilerine güvende hissedebilecekleri başka bir ortama yerleştirmeniz oldukça önemli bir konudur. Hava akımından etkilenmeyecek bir yere koymak kedilerinizin hasta olmaması açısından önem taşır. Bununla birlikte soğuk havalarda kesinlikle dışarıda kalmamalarına özen göstermelisiniz.

Similar Posts