Dünyanın En Ünlü Kedileri | 10 Fenomen Kedi

dunyanin-en-unlu-kedileri-1

Dünyanın en ünlü kedileri listesini merak edenler için harika bir araştırma yaptık. Kediler artık yaşamın her alanında insanlar ile iç içe yaşayan canlılar. Yeni çağda bir nevi insanın sosyal yalnızlığını gideriyorlar. Artık bilim bile bunu teşvikliyor. Psikologlar çocuklu ailelerin kedi sahiplenmesi gerektiğini söylüyor. Global düzeyde en yaygın evcil hayvan kediler olduğu için haliyle aralarında diğerlerine oranla biraz daha fazla popülerlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla fenomen patiler bile ortaya çıktı.

dunyanin-en-unlu-kedileri-4
Dünyanın En Ünlü Kedileri

Dünyanın En Meşhur 10 Kedisi

Yer yüzünde bazı tüylü dostlarımız var ki, süper yıldızlardan daha fazla şöhrete sahipler. Kimisi tatlılıkları ve ilginçlikleriyle bunu başardı kimiyse zenginlikleriyle. Bazı durumlarda ise kediler şöhretleriyle sahiplerini zengin etti. İşte çok merak edilen dünyanın en ünlü kedileri

1)      Tombili

Dünyada fenomen kediler listesine İstanbul’dan başlıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda Kadıköy kaldırımında bir kedinin resmi çekilmişti. Bu resim sosyal medyada kısa süre içerisinde milyonlarca kullanıcı tarafından beğenildi. Tombili isimli bu minik dostumuzun ölümünden sonra ise oturduğu kaldırıma heykeli yapıldı.

2)      Tom

Bir neslin tamamının hafızalarından yer eden Tom kedi, William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılan çizgi film karakteridir. Partneri Jery ile arasında geçen maceralar milyonlarca kişiyi ekrana kilitledi. Günümüzde de çocuklar Tom ve Jerry maceralarını izlemeye devam ediyor. Bu özelliğiyle de dünyanın en ünlü kedileri arasına girmeyi kesinlikle hak ediyor.

3)      Çizmeli Kedi

Köklü Avrupa masallarından çıkan Çizmeli Kedi, gerek masalları gerekse filmleri olsun 7’den 70’e herkesin beğenisini kazanmayı bildi. Tarihteki en ünlü kediler arasında gösterilen Çizmeli Kedi, yoksul sahibini zengin kılmak için insanları aldatmasıyla meşhur. Masallarını çocuklarınıza okutmayı ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz.

4)      Colonel Meow

Dünya üzerin bazı kediler rekorlarıyla ün yapmış durumda. Colonel Meow isimli kedi de bunlardan birisi. Özelliği ise dünyanın en uzun tüylü kedisi olması. İran kedisi olan Colonel, 2014 yılında tüylerinin uzunluğuyla Guinnes rekorlar kitabında yerini aldı. Sonrasında da hızlı bir şekilde sosyal medya fenomenliği büyüdü.

5)      Ceshire Kedisi

Alice Harikalar Diyarı filmi dünya genelinde rekor kıran gişe hasılatlarına ulaştı. Ancak bu filmdeki Ceshire isimli bir kedi karakteri, pati severler tarafından hafızalara kazındı. Özellikle film sırasında sürekli olarak sırıtıp yok olan Ceshire kedisi, gülüşüyle izleyicilerin gönlünde taht kurdu.

6)      Garfield

Günümüzde şişman ve tembel kedi dendiğinde akla her zaman Garfield gelecektir muhtemelen. Zira bir döneme oburluğu, tembelliği ama bir o kadar da sevimliliğiyle damga vurdu Garfield. Jim Davis tarafından yaratılan ve dünya genelinde kitapları, dizileri ve filmleri milyonlar izlenen bu pati, kesinlikle dünyanın en ünlü kedileri listesinde yer almayı hak ediyor.

dunyanin-en-unlu-kedileri-3
Dünyanın En Ünlü Kedileri | 10 Fenomen Kedi

7)      Grumpy Cat (Huysuz Kedi)

Dünya genelinde youtube videolarıyla meşhur olan birçok sevimli ve tatlı kedi var. Ancak bir pati var ki tamamen huysuzluklarıyla fenomen haline geldi: Grumpy Cat. İnternette yayınlanan videolarıyla milyonlarca izlenen Grumpy için kullanıcılar çok geçmeden ‘Huysuz Kedi’ lakabını taktı. ABD’nin Arizona bölgesinde yaşayan bu kedinin günümüzde 2 milyondan fazla takipçisi bulunuyor. Onun tutkunları merakla Grumpy’den gelecek paylaşımları bekliyor.

8)      Larry

Dünyanın en ünlü kedileri arasında gizli ajan özelliğinde biri var. Larry, dünyanın tek ajan kedisi. İngiltere ülkesinin başkenti olan Londra’ki başbakanlık konutunda yaşayan bu tüylü dostumuzun temel görevi, konuttaki fareleri yakalaması. Eğer yolunuz Downing Sokağı 10 numaranın önüne düşerse Larry ile karşılaşabilirsiniz.

9)      Ayasofya Kedisi Gli

Ülkemizin en meşhur kedisi olan ve aynı zamanda Ayasofya kilisesinin içerisinde yaşayan Gli, geçtiğimiz yıl hayata gözlerini yumdu. Yıllar içerisinde milyonlarca kişinin sevgisini kazanan bu minik dostumuzu görmek için turistler yarışa giriyordu. Sosyal medyada hala her yıl ölüm yıldönümünde insanlar Ayasofya Kedisi Gli’yi anıyor.

10)  Hello Kitty

Dünya genelinde artan kedi sevgisi, birçok dijital tasarım devinin de radarına girmişti. 1970’li yılların sonunda Japon Sanrio şirketi bu ihtiyacı gördü ve Hello Kitty adında bir karakteri piyasaya sürdü. Çantadan filmlere, bardaklardan kıyafetlere hemen her alanda kısa sürede dünyada fenomen haline gelen Hello Kitty, şirketine milyonlarca dolar gelir sağladı.

dunyanin-en-unlu-kedileri-2
Hello Kitty

 

İlginizi Çekebilir: Belediye Veterineri Aşı Ücreti 2022

Similar Posts