Dünyanın En Yaşlı Kedileri Olarak Bilinen 4 İhtiyar Kedi!

yasli4444

Dünyanın en yaşlı kedileri hangileri? Dünyanın en yaşlı kedisi unvanı kimde?

Kedilerin yaşam süreleri insanlar tarafından her zaman için sıkça merak edilen konuların başında gelmiştir. Hele ki uzun yıllar kedilerle birlikte yaşayan bireyler, kedilerinin yaşlanmasıyla birlikte onları kaybetme korkuları da artar.

Peki evcil kedilerin ortalama yaşam süresi nedir? Bu sorunun yanıtı bilim insanları tarafından ortalama 15 yıl olarak belirlense de günümüzde dünyada bazı istisnalar vardır. Bu yazımızda dünyanın en yaşlı kedileri ve özelliklerini sizlere paylaşacağız.

Dünyanın en yaşlı kedileri konusunda öngörülebileceği üzere dünyadaki tüm kedileri kapsamak mümkün değil. Zira doğada yaşayan ve yaşı bilinmeyen milyonlarca kedi mevcut.

Buradaki sıralamanın kıstası rekorlar kitabına başvuran sahiplere göre belirlenmiştir. Bu listede 30 yaşında olmasına rağmen sahibiyle yürüyüş yapan kedi bile mevcut. Yazının devamında bu ilginç patiler ile tanışabilirsiniz…

Bilinen Dünyanın En Yaşlı Kedileri Hangileri? En Yaşlı Kedi Kaç Yaşında?

dunyanin-en-yasli-kedileri
Dünyanın En Yaşlı Kedileri Listesi!

Kedilerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri her bireyin tek temennisidir. Zaman içerisinde kurulan bağlar kedi ile bireyleri bir aileye dönüştürür. Bu nedenle hep fazla yaşamaları istenir. Normalde 15 yıl olan kedi ömürlerini oldukça aşan dostlarımız da mevcut. İşte dünyanın en yaşlı kedileri:

1- Scooter: 1986 doğumlu olan Scooter adlı kedi Texas’ta yaşamı ve 2016 senesine kadar da mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürmüştür. Sahibi onun uzun ömrünün sırrını hareketli ve enerji dolu bir kedi olmasıyla tanımlıyor. Ayrıca sahibinin anlattıklarına göre Scooter henüz daha 4 haftalıkken annesini kaybetmiş ama bu onun yaşama tutunmamasına engel olmamış.

2- Missan: Bu minik pati 1985 doğumludur. 2015 senesinde tam rekorlar kitabına adını yazdıracakken doğum belgesi olmadığı için ne yazık ki kabul edilmedi. İsveç’te yaşan Missan’ın en büyük özelliği köpekler ile iyi anlaşıyor olması.

3- Sarah: Bu kedi bir dönem dünyanın en yaşlı kedileri arasında en yaşlı olma unvanını elinde bulunduruyordu. 33 yıl boyunca mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürmüş olan Sarah ile 21 yıl boyunca sadece aynı veterinerin ilgilenmiş olması da ilginç bir detay.

4- Lucy: 1972 senesinde doğan Lucy kayıt altına alınmış dünyanın en yaşlı kedisi unvanına sahip. Bu kedi tam tamına 39 yıl boyunca sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmüş. İnsan yaşı ile orantılandığında 172 yaşında olması, gerçekten de maşallah dedirten bir durum.

Ayrıca dünyanın en yaşlı insanı 118 yaşında olduğu düşünülünce aslında bir insana nazaran ne kadar çok yaşadığını da anlayabilirsiniz.

dunyanin-en-yasli-kedileri

Kedilerin Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin yaşını öğrenmek hayli zordur. Bunun için en doğru sonuca veterinerler sayesinde ulaşılabilir. Fakat bazı incelemeler yaparak kedinizin ortalama yaşı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bunlardan ilki diş kontrolüdür. Kedilerin dişlerindeki sararmanın oranına göre yaşı tahmin edilebilir. Eğer bir kedinin dişleri tamamen sarardıysa 10 yaşından büyük demektir.

Kedi yaşının belirlenmesinde bir diğer unsur da uyku düzenindeki değişimlerdir. Çok fazla uyumak yaşlılığın belirtisi olabilir. Bazı durumlarda ise bunun tam tersi yani az uyumak gibi durumlar ile de karşılaşılabilir.

Normal Şartlarda Kediler Kaç Yıl Yaşar?

dunyanin-en-yasli-kedileri

Her ne kadar dünyanın en yaşlı kedisi ve diğer kediler çok uzun süreler yaşamış olsa da her kedinin bu kadar yaşamasını beklemek yanlış olur. Beslenmesi, sağlık kontrolleri ve aşıları tam yaptırıldığında bir kedi genelde en çok 12-13 sene yaşamaktadır. Ortalama bir kedi ömrü olarak görülür.

En Uzun Yaşayan Kedi Irkı Hangisi?

Kedi ırkları arasında en çok yaşayan ya da yaşamayan gibi bir ayrım yapmak neredeyse imkânsızdır. Çünkü laboratuvar ortamında üretilen kedileri bir kenara ayırırsak diğer normal kedilerin yaşam süreleri değişiklik göstermez. Kedinin yaşamasını belirleyen unsur ırkından ziyade bakımı ve beslenmesi olmaktadır.

Dünyanın en yaşlı kedileri listesine baktığınızda da belirli bir ırkın çok uzun yaşadığı görülmez. Tam tersine birden fazla kedi sadece bakımı doğrultusunda bunca süre uzun yaşayabilmiştir.

Türkiye’nin En Yaşlı Kedisi Hangisi?

dunyanin-en-yasli-kedileri

Dünyanın en yaşlı kedileri Guiness Rekorlar Kitabı kapsamına alınarak tescillenmiş olurlar. Fakat bunun dışında diğer ülkelerde ve ülkemizde en yaşlı kedi hangisi olduğu bilinmez. Çünkü bu durumun hem netleşmesi hem de bilinmesi adına uzmanlar tarafından tescillenmiş olması gerekir.

Dünyanın En Küçük Kedisi Hangisi?

İnsanlar tarafından dünyanın en yaşlı kedileri kadar en küçük kedisi de araştırılmaktadır. 2017 yılında Guinnes Rekorlar Kitabı’na adını yazdıran Mr. Peebles en küçük kedidir. Ağırlığı sadece 1,36 kg olan 15,5 cm boyutunda bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Sfenks Kedisi Neden Tüysüz? 2022 Sfenks Kedisi Fiyatları

Dünyanın en yaşlı kedileri dışında bir kedinin bakımı, fiziksel ve psikolojik sağlığı, beslenmesi ve eğitimi için Kedi Sevgisi hesabımıza göz atın!

Similar Posts