En Ölümcül Kedi Hastalıkları için 5 Dikkat Çeken Hastalık!

En Ölümcül Kedi Hastalıkları

En ölümcül kedi hastalıkları, canımız gibi sevdiğimiz ve artık hayatımıza yoldaşlık eden minik patilerde görmeyi asla istemeyeceğimiz sorunlardır. Kediler, kendi kendilerine bakabilen canlılardır.

Fakat sağlıklarında yaşanabilecek bir problem, onların yaşamsal fonksiyonlarını derinden etkileyebilir. Ve hatta ne yazık ki hayatlarını kaybetmeleriyle sonuçlanabilir. Kedi ölümleri ile sonuçlanma riski hayli fazla olan en ölümcül kedi hastalıkları listesini sizler için detaylandırdık.

Öncelikle iyi bir gözleme sahip olan kedi sahipleri, yaşanabilecek her hastalıkla erken tanı koyulmasını sağlarlar. Bilindiği üzere tedavide erken yanıt, başarı oranını arttıran bir unsur. Bu nedenle düzenli veteriner kontrollerini aksatmamalı ve kedilerin gündelik hayattaki hareketlerindeki değişimler iyi tespit edilmelidir.

En Sık Görülen Ölümcül Kedi Hastalıkları Hangileri?

en-olumcul-kedi-hastaliklari
En Ölümcül Kedi Hastalıkları

Kedilerde ölüm konusu aklımıza düştüğünde dahi canımızı yakar. Zira minik dostlarımız artık hayatımızın ayrılamaz bir parçası haline gelmiştir. Ancak ne yazık ki bazı sağlık sorunlarının yaşanması durumunda kedi ölümleri gerçekleşebiliyor. Bunları bahsetmeden önce kedinize sağlıklı ve uzun bir ömür diliyoruz. Peki kedilerde sık görülen en ölümcül kedi hastalıkları nelerdir?

1- Kedilerde Kanser Hastalığı

İnsanlarda da görülen kanser, kedilerde nadir de olsa görülebilmektedir. Hücrelerin hızlı büyümesi ve etrafındaki dokulara zarar vermesi sonucunda vücudun belli bölgelerinde kanser ortaya çıkabiliyor. Kanser, en ölümcül kedi hastalıkları arasındadır. Temel sebebinin kesin bir yanıtı yoktur. Ancak genetik ve çevresel faktörlerin kedilerde kanser hastalığına sebep olduğu düşünülüyor.

2- Kedilerde Kalp Kurdu Hastalığı

Bu hastalık enfeksiyon taşıyan sinekler tarafından bulaştırılır. Genel olarak kalp yerine akciğere daha fazla sirayet eder. Fakat kalp kurtları normal yaşam döngülerini kedilerin bünyesinde tamamlayamaz. Hayatta kalan kalp kurtları ise bu minik patilerin bağışıklık sistemine büyük oranda zarar verir. Bu sebeple kedilerde kalp kurdu hastalığı, en ölümcül kedi hastalıkları kategorisinde yer alır.

3- Kedilerde Kudur Hastalığı

Köpek ve insanlarda sıkça görülen kuduz hastalığı, kedilerde de görülmektedir. Beyni ve omuriliği doğrudan etkiler. İnsanlar arasında da ölümcül bir üne sahip olduğu için kuduz hastalığı kedilerde de çok korkutur. En ölümcül kedi hastalıkları listesinde yüksek sıralarda yer alan kuduz hastalığını ciddiye almalısınız. Eğer belirtilerini taşıyorsa mutlaka veterinere gitmelisiniz.

en-olumcul-kedi-hastaliklari

4- Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

En ölümcül kedi hastalıkları arasında sıkça görülen bir sağlık sorunu daha mevcut: idrar yolu enfeksiyonu. Hastalığın pek çok nedeni var. Yüksek kilo bunların başında geliyor. Özellikle birden fazla kedi bulunan alanlarda bu sorun daha da öne çıkıyor. Eğer kedinizin tuvalet düzenin bir problem gözlemliyorsanız hemen veterinerinize başvurmalısınız. Zira bu hastalıkta erken tanı çok önemli.

Kedilerde viral hastalıklar arasında bulunan bu hastalık eğer uzun süreli tedavi edilmezse kötü sonuçlara sebep olacaktır. Halbuki kedilerde viral hastalık tedavisi sanıldığı kadar zor değildir. Erken teşhis ve tedavi ile kolayca tedavi edilir. Bunun için kedi hastalıkları ve belirtileri konusunda dikkatli olmalısınız.

5- Kedilerde FIP Hastalığı: Ölümcül Kedi Hastalıkları

Son yıllarda hayatımıza COVİD-19’un girmesiyle literatüre girmiştir. Covid olmuş ve enfekte olmuş kedinin vücudunda bulunan virüslerin barsak bölümü başta olmak üzere kediye zarar vermesidir. Fark edilmez ya da tedavi edilmezse ölümle sonuçlanma olasılığı oldukça yüksektir.

Sıkça Sorulan Sorular

en-olumcul-kedi-hastaliklari
En Ölümcül Kedi Hastalıkları

Kedi ölümleri ve en ölümcül kedi hastalıkları ile alakalı bilinmesi gereken fazlasıyla konu mevcut. Merak ettiğiniz ve sıkça sorulan soruları sizler için derledik. Ayrıca aklınızdaki soruları en alttaki yorum kısmına iletebilirsiniz. Tüm bu veriler bilgi vermek için yazılmış olup, kesin bir niteliğe sahip değildir. Zira bilineceği gibi her zaman en doğru bilgi veterinerler üzerinden temin edilir.

Ölmek Üzere Olan Kedi Nasıl Anlaşılır?

Ölmek üzere olan kedi hakkında fikir sahibi olmak, kedi sahipleri için kolay değildir. Doğru teşhis ancak veteriner tarafından koyulur. Ancak bazı belirtiler buna işaret edebilir. Ağız içi yara oluşumları, vücudun çok kolay enfeksiyon kapar hale gelmesi ve açık olan yaralarda iyileşme görülmemesi bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Kedilerde Enfeksiyon Öldürür mü?

Enfeksiyon tüm canlıların hayatını tehlikeye sokan bir yapıdır. Kedilerde de ağır sonuçlara sebebiyet verebilir. Ancak günümüz sağlık koşullarındaki gelişmeler, çoğu enfeksiyonu kurutabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken husus, erken tanıya sahip olmak ve iyi bir tedavi sürecini başlatmaktır.

en-olumcul-kedi-hastaliklari

Kedinin Acı Çektiği Nasıl Anlaşılır?

Ağrısı olan bir kedi bunu asla saklamaz ve hareketleriyle bunu belli eder. Vücut dili ve davranışlarına dikkat etmekte fayda var. Özellikle kamburlaşma ve yüz ifadesinde değişim var ise acı çektiği anlamına gelebilir. Ayrıca acı çeken kedi mutlaka yüksek seste miyavlar.

Kedi Hastalıkları İnsana Geçer mi?

Kedilerden insanlara geçen hastalıklar yoktur. En son gündemde yer alan COVİD hakkında kedilerden insanlara geçtiği gibi bir yanılgıya kapılmıştır. Bahsedilen bu salgın hastalık dahi hayvandan insana değil, insandan hayvana geçmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz ‘Sağır Kedi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır’ isimli yazımız ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram Kedi Sevgisi hesabımıza da davetlisiniz. Mutlu patili günler dileriz.

Similar Posts