Erkek Kedi İdrar Kokusu Nasıl Giderilir? Mama Değiştirmek İşe Yarar Mı?

Erkek Kedi İdrar Kokusu Nasıl Giderilir? Mama Değiştirmek İşe Yarar Mı?

Erkek kedi idrar kokusu nasıl giderilir konusunu araştıran birçok hayvan sever vardır. Çünkü kedi idrarı kokusu çok ağır bir koku olduğu için oldukça rahatsız edicidir. Bu kokudan kurtulmak pek de kolay değildir. Özellikle de halı, yatak, koltuk gibi kumaş olan bölgelere kedi çiş yaptıysa temizlemek için bayağı uğraşmak gerekebilir. Erkek kediler kızgınlık döneminde kendi bölgelerini belirlemek için rastgele her yere koku püskürtebilir. Bu koku o kadar ağır ve kötü bir kokudur ki o ortamda bulunmak işkence haline gelebilir. Çok zaman yapılan temizlik bile işe yaramaz ve günler geçse de koku etkisini yitirmez.

Kedilerin İdrar Kokusunu Temizlemek

Kedilerin koku püskürttüğünü görür görmez temizleme yoluna gidilmesi gerekir. Temizlenmezse kurur ve yeri bulunamaz. Eğer kokunun nereden geldiğini bulamazsanız kediyi takip edip nereye idrar yaptığını bulabilirsiniz. Çünkü kediler genellikle koku bıraktıkları yerlere tekrardan idrar yaparlar. Erkek kedi idrar kokusu nasıl giderilir sorunundan kurtulmak için şunları yapabilirsiniz;

  • Temizlik için her evde bulunabilen sirke, karbonat, dezenfektan gibi basit temizleyiciler kullanabilirsiniz.

  • Sirkeli su ile idrar olan yerleri silebilirsiniz. Birkaç gün içinde hem sirkenin hem de idrar kokusunun kaybolduğunu göreceksiniz.

  • Evcil hayvanlara dair ürünlerin satıldığı mağazalardan temin edebileceğiniz dezenfektanlar da evin çeşitli yerlerindeki idrar kokusunu temizlemek için kullanılabilir.

  • Kedi idrarının olduğu bölgelerin çok iyi temizlenmesi gerekir. Siz kokunun kaybolduğunu düşünebilirsiniz ama kedilerin koku almaları çok güçlü olduğu için onlar sizin alamadığınız kokuları alabilirler. Ve aynı yere tekrar idrar yapabilirler.

  • Kedi idrarı temizliği için amonyak içerikli temizleyiciler kullanılmamalıdır.

Kediler Neden İdrar Püskürtür?

Doğası gereği erkek kediler yaşadıkları yerlerde kendi bölgesini belirlemek için belirli yerlere idrar püskürtürler. Dişi kediler ise kızgınlık dönemlerinde erkek kedilere çiftleşmek istediklerini belirtmek için etrafa koku bırakırlar. Erkek kedi idrar kokusu nasıl giderilir gibi bir sorunla uğraşmak istemiyorsanız kedinizi 6. Aydan sonra kısırlaştırma yoluna gidebilirsiniz. Kısırlaştırılan kediler bir daha kızgınlık dönemine girmeyecekleri için bulundukları bölgeyi işaretlemek gibi bir ihtiyaç duymayacaklardır.

Erkek Kedi İdrar Kokusu Nasıl Giderilir? Mama Değiştirmek İşe Yarar Mı? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts