Ev Kedileri Dışarıya Çıkarılmalı mı? 6 Maddede Dikkat Edilmesi Gerekenler

ev-kedileri-disariya-cikarilir-mi-2

Ev kedileri dışarıya çıkarılmalı mı? sorunsalıyla kedi sahipleri çok fazla karşılaşmaktadır. Bunun sebebi, köpekler gibi parkta ya da bahçede hava aldırma, daha fazla sosyalleştirme isteğidir. Çoğu zaman minik dostlarımızın evde dört duvar arasında bunaldığını düşünürüz. Pencere kenarından saatlerce dışarıyı izlediklerini görünce bu duygumuz daha da ağır basar. Peki gerçekten de durum düşündüğümüz gibi mi? Ev kedisi sokağa çıkarılır mı? Gelin hep birlikte tüm bu soruların yanıtlarına bakalım…

ev-kedileri-disariya-cikarilir-mi-4
Ev Kedileri Dışarıya Çıkarılmalı mı?

Kedimi Sokağa Çıkarmalı mıyım?

Kediler sosyalliği seven canlılardır. Çoğunlukla eve gelen insanlarla uzun vakitler oyun oynarlar ve sosyalliklerini gidermeye çalışırlar. Bazen de onları balkon demirlerinde sokağı ve gökyüzünü izlerken yakalarız. Böyle bir kare ile karşılaşınca akla ilk ‘Kedim dışarı çıkmak istiyor’ düşüncesi gelir. Öncelikle konuya detaylı bir giriş yapmadan önce belirtmeliyiz ki uzman veterinerler bu konuda iki farklı görüşe ayrılmış durumda. Bir kesim ev kedilerinin sokağa çıkarılmasında bir sorun görmezken diğer kesim ise bunun kesinlikle hatalı bir yaklaşım olacağı düşüncesinde. Bu yazımızda ‘Ev kedileri dışarıya çıkarılmalı mı?’ sorusunu baz alarak her iki görüşü de detaylıca irdeleyeceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

1)      Kedim Sürekli Dışarı Çıkmak İstiyor Ne Yapmalıyım?

Kediler meraklı canlılardır. Sürekli olarak yeni yerler keşfetmekten mutlu olurlar. Bu da sokağı onlar için değerli bir keşif aracı kılar. Çoğu zaman gözlerini camlardan alamamasının da sebebi budur. Ayrıca kızgınlık dönemlerinde de aşırı sokağa çıkma eğiliminde olurlar. Dışarıdaki kedilerin uyarılarını hissederler ve eş bulmak için kendilerini sokağa atmaktan kaçınmazlar. Kedi sahipleri de ‘kedim dışarı çıkmak istiyor’ paniğine kapılarak onları parka ya da bahçeye çıkarabiliyor.

Bir kısım uzman görüşüne göre kediler sokağa çıkarılabilir. Ancak bunun için tüm önlemlerin alınması gereklidir. Öncelikle sokağa çıkarılacak kedinin mutlaka iç ve dış parazitlerinin tam olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca çıkarılacak alanda trafiğin olmaması da önemli bir önleyici yaklaşımdır. Ev kedileri dışarıya çıkarılmalı mı? sorusunun yanıtı görüleceği üzere bazı önlemler alınırsa mümkündür. Ayrıca kediler, köpekler gibi sahiplerine odaklanan canlılar değildir. Bu sebeple dışarıda oldukları süre boyunca tasmalarının takılı olması gerekir. Aksi halde üzücü durumlar ile karşılaşılması kaçınılmaz olacaktır.

ev-kedileri-disariya-cikarilir-mi-3
Ev Kedileri Dışarıya Çıkarılmalı mı?

2)      Kedim Dışarı Çıkmak İçin Miyavlıyor

Uzman veterinerlerin bir kısmı, evcil kedilerin sürekli olarak evde tutulmaları gerektiği görüşünü savunuyor. Bunun da sebebini dışarıya karşı savunmasız olmaları ve aslında ev içerisindeki yaşam alanlarında gayet mutlu olmaları olarak gösteriyorlar. Kedim dışarı çıkmak için miyavlıyor diyorsanız bu görüşü de göz önünde bulundurabilirsiniz.

3)      Kedi Gezdirmeye Çıkarılır mı?

Bu konu kedilere sorulacak olsa koşarak kendilerini sokağa atarlardı. Ancak sorumluluk sahiplerinde olduğu için onların güvenliğini düşünerek en doğru kararı vermeleri gerekiyor. Eğer güvenliğine kefil olduğunuz bir alan var ise tüylü dostunuzu dışarı çıkarabilirsiniz. Elbette bu çok sık aralıklarla olmamalı. Ayrıca sokak tasmaları da mutlaka kullanılmalıdır. Böylelikle kaçmaları önlemiş olursunuz.

Şu unutulmamalıdır ki kediler her ne kadar sokağa çıkmaya istekli gibi görünseler de aslında yaşadıkları evde mutludurlar. Yaşam alanları onların huzurlu bir yaşam sürmeleri için fazlasıyla yeterlidir. Ev kedileri dışarıya çıkarılmalı mı? sorusunu yanıtlarken bu hususu da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

ev-kedileri-disariya-cikarilir-mi-1
Kedi Gezdirmeye Çıkarılır mı?

Sokağa Çıkacak Kediniz İçin Yapmanız Gerekenler

Ev kedileri dışarıya çıkarılmalı mı? sorusuna yanıt olarak ‘evet’ kararı aldıysanız, tüylü dostunuzu sokağa çıkarmadan önce bir dizi önlemleri hayata geçirmeniz gerekmektedir. Kediler, köpekler gibi doğruca dışarıya çıkarılmaz. Onlar hassas ve savunmasız canlılardır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken hususları birkaç maddede sizler için derledik. İşte bahçeye kedi çıkarırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Öncelikle kedinizin iç ve dış parazitlerinin olduğuna mutlaka emin olun.
  • Kedi tasması başlangıç için en ideal yöntemdir.
  • Kedinizin çıkacağı alanı tanıması için ufak ufak alıştırmalar yapın. Kısa süreli pratiklerin ardından süreleri uzatabilirsiniz. Hatta bunun da öncesinde balkonda kucağınıza alarak çevreye karşı algılarını alıştırmasını sağlayın.
  • Güvenliğe dikkat edin. Trafikten uzak alanları seçmeye özen gösterin.
  • Sokağa çıkarırken kedinizin aç olmasına dikkat edin. Böylelikle eve geri dönmek için istekli olacaktır.
  • Bahçeye çıkarıyorsanız kaçacağı alanların önünü nesneler ile kapatın.

 

İlginizi çekebilir: Dünyanın En Ünlü Kedileri – 10 Fenomen Kedi

Similar Posts