Evde Kedi Beslemenin Zararları Nelerdir?

Evde Kedi Beslemenin Zararları Nelerdir?

Evde kedi beslemenin zararları konusunda oldukça detaylı bilgi verilebilir. Bu sevimli canlılar hayatınızın oldukça neşeli geçmesini sağlayabilirler. Adeta evin neşesi haline gelen kediler çocuklu ve çocuksuz ailelerde en çok beslenen ev hayvanları arasında yer alır. Birçok farklı kedi türü bulunuyor olması özellikle kedilerin çok popüler olmasını sağlamıştır. Özellikle Van kedisi gibi iletişim kabiliyetin yüksek olan kediler bu süreçte oldukça iyi bir şekilde beslenebilmektedir.

Birçok farklı ev ortamında yetiştirilen kediler aynı zamanda insanlar için birtakım zararları da beraberinde getirebilirler. Böyle durumlarda kedileri ne kadar severseniz sevin mutlaka onların zararları hakkında da detaylı bilgi edinmeye dikkat etmelisiniz.

Ev kedisi beslemek istiyorsanız ve bunların sizin yaşam alanınıza uygun olmasını istiyorsanız kedi eğitimine gereken önemi de vermeniz gerekir. Kedilerin sizlere verebilecekleri zararları çok iyi bir şekilde tahlil etmeli ve bu zararların da önüne geçmeye çalışmalısınız.

Evde Kedi Beslemek Ne Yönden Zararlıdır?

Evde kedi beslemenin zararları konusunda hem insanların sağlığı hem de evdeki eşyalar açısından yanıt vermek mümkün olabilir. Bu süreçte kedilerin insanlar açısından birtakım zorluklar ortaya çıkardığını söylemek mümkündür. Eğer kedi beslemek istiyorsanız mutlaka önceden bu canlıların ne gibi zorlukları olduğunu bilmeniz gerekir. Her şeyden önemlisi kedilerin birer canlı olduğunu her zaman aklınızda bulundurmalı ve insanlar gibi onların da birtakım ihtiyaçları olduğunu bilmelisiniz. Evde kedi beslemenin zararları konusunda ise şunları saymak mümkün olabilir:

 • Evinizde kedi beslemek ciddi anlamda bir tüy problemi ortaya çıkarır.

 • Evde kedi beslemek istiyorsanız mutlaka onların gereken aşılarını yaptırmanız gerekir. Aşı yaptırmadığınızda cildinizde bıraktıkları tırmık izleri sağlık problemine neden olabilir.

 • Kediler genellikle eşyaları yüksekten aşağıya atmayı çok seven canlılardır. Bu nedenle bardak ya da vazo gibi kırılabilecek eşyalarınızın kırılmasında oldukça etkili olabilirler.

 • Tırnaklarını kaşımak veya onların gelişmesini sağlamak için koltuklarınızı ya da halılarınızı sürekli olarak tırmıklayabilirler.

 • Çocuklarınıza karşı saldırgan olabilirler ve bu da çocukların korkmasına aynı zamanda zarar görmesine neden olabilir.

 • Evdeki diğer hayvanlarla anlaşamayabilir ve bu da diğer hayvanlarınızın huzursuz olmasına neden olabilir.

 • Veteriner maliyetleri kediler açısından son derece yüksektir.

 • Mama fiyatlarının sürekli olarak artış göstermesi ile birlikte kedi beslemenin maliyeti de yüksek olabilir.

Bu detayları göz önünde bulundurduğunuzda kedilerinde birtakım besleme zorlukları olduğunu söylemek mümkündür. Eğer evinizde kedi beslemek istiyorsanız mutlaka belirli kriterleri göz önünde bulundurmalısınız. Evinde kedi besleyen birçok kişi bu konuda son derece titiz davransa da bu tarz sorunlardan kaçmak çok da mümkün değildir.

Evde Kedi Beslemenin Zararlarından Nasıl Kurtulabilirim?

Evde kedi beslemenin zararları konusunda kişilerin bilmesi gereken bir diğer önemli ayrıntı ise bu sevimli kedilerin zararlarını en aza nasıl indirebileceğinizdir. Eğer evinizde kedi besliyorsanız veya beslemek istiyorsanız zararlarını bilmeniz gerektiği kadar bu zararlardan nasıl korunmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Evde kedi beslemenin zararları oldukça fazladır. Ancak dikkatli olduğunuzda bu zararları en aza yani minimuma indirmeniz mümkün olabilir. Evde kedi beslemek konusunda kararlıysanız şu noktalara mutlaka dikkat etmelisiniz:

 • Evde kedi besleyecek olan kişiler öncelikle onlar için uygun bir ortam yaratmalıdır.

 • Kedi beslemek için mutlaka onların yem ve kum ihtiyaçlarını karşılamalısınız.

 • Sizin veteriner kontrollerini düzenli olarak yaptırmalısınız.

 • Kedi besleme konusunda aşıların eksik olması oldukça önemli bir konudur.

 • Kedilerinizi beslemek istiyorsanız ve zarar vermesini istemiyorsanız tırnaklarını sık sık kesmelisiniz.

 • Tüy problemi yaşamak istemiyorsanız onları sık sık taramanız gerekir.

Bu detaylara dikkat ettiğiniz takdirde kedilerinizle ilgili çok ciddi zararlar yaşamazsınız. Son derece sevimli canlılar olan kediler oldukça kolay beslenebilen canlılardır. Belirli sürelerde yemlerini verme kumlarını temizlemek ve onlara rahat bir uyku ortamı sağlamak size çok fazla sıkıntı vermemelerini sağlar. Mamalarını geciktirmek ve sularını temiz tutmamak ise kedilerin ev içerisinde huzursuzluk çıkarmasına neden olabilir. Özellikle yemek masasına saldırmamaları için yavruluktan itibaren onların yemek periyodunu oldukça titiz bir şekilde belirlemeniz gerekir.

Evde Kedi Beslemek Zor Mu

Evde kedi beslemek zor mu konusunda farklı yanıtlar verilebilir. Eğer kedi beslemek istiyorsanız mutlaka kedilerinizin karakterine gereken önemi vermelisiniz. Onların karakterini yakından tanımak bu süreçte büyük bir önem taşır. Evde kedi besleme konusunda sizlere bilgi verebilecek kişilerle görüşmek onları daha kolay idare etmenizi sağlar. Evde kedi beslemek zor mu konusunda ise kedilere ne kadar düşkün olduğunuz önem taşır. Aynı zamanda onların ihtiyaçlarını karşılamak ve iyi bir şekilde bakımlarını sağlamak kedi besleme açısından büyük bir önem taşır.

Evde Kedi Beslemenin Zararları makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts