3 Adımda Evde Kedi Doğumu Kolaylaştırma

evde-kedi-dogumu-1

Doğum, tüm memeli canlıların meydana gelmesi olayıdır. Evde kedi doğumu da bu konuda merak edilen durumlardan birisidir. Tüylü dostlarımızın hamilelik sürecinde son dönemler yaklaştığında biz sahipleri bir tatlı telaş sarar. Sanki kendi evladımız doğuracakmışçasına heyecanlanırız. Hatta çoğu zaman bu cümledeki ‘sanki’ fazla bile olur. Doğum anına yaklaştıkça evde telaş kadar sevinç de olur.

Kedi doğum anı videoları izleyerek kendimizi pratikte alıştırmak isteriz. Evde doğumlar için öncesinde video izleme, araştırma yapma ve veterinerlerden fikir alma önemli faktörlerdir. Bilinçsizce yapılan doğumlar yavruların ölümüyle sonuçlanabilmektedir. Ancak telaş etmeyin. Bu yazımızda böyle bir sorunsal ile karşılaşmamanız adına sizlere detaylı bilgi sunacağız. Daha önce de yazdığımız Kedilerin Gebelik Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler konusu detaylı incelemenizi tavsiye ederiz. Zira evde kedi doğumu sorunsalından önce sürecin buraya sağlıklı taşınması daha da önemlidir.

evde-kedi-dogumu-yontemi
Evde Kedi Doğumu

Evde Kedi Doğumu Kolaylaştırma

Kediler, doğum zamanı yaklaşmaya başladıkça farklı davranışlar sergilemeye başlar. Doğum anının geldiğini anlamak için bu davranışlara odaklanmalısınız. Kedilerde gebelik süreci takibi sahipler için bilinmesi gereken bir konudur. Aksi halde doğum kaçırılabilir. Tüylü dostlarımız doğaları gereği her ne kadar kendileri de doğum yapabiliyor olsalar da bazı durumlarda çabaları yetersiz kalabiliyor ve yavruların bazılarında ölümler yaşanabiliyor. Peki evde kedi doğumu nasıl yapılır? İşte detaylar…

ADIM 1: Kedi Doğumunda Ne Yapılmalı?

Kedi doğumunda yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgiye sahip olmalısınız. Eğer bu konuda yetersiz ve eksik olduğunuzu düşünüyorsanız tüylü dostunuzun evde doğumu yerine veterinerde yapmasına karar vermelisiniz. Evde kedi doğumu konusunda bilinçsiz davranışlar kedilerin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanmaktadır. Peki kedi doğumunda ne yapılmalı?

  • Kedinizin doğumu başladığında öncelikle etrafında ona baskı yapacak kalabalıklar oluşturmayın. Onu germek, doğumu daha da zor hale sokacaktır.
  • Sürekli olarak ellerinizi dezenfekte etmelisiniz. Ayrıca en önemli kurallardan birisi de müdahale etmeniz gerektiğinde kesinlikle çıplak el ile yavrulara temas etmemelisiniz. Eğer elinizin kokusu yavruya geçerse anne onu emzirmez ve yavru kısa sürede ölür.
  • Genel olarak doğuma müdahale etmemeye özen gösterin. Çünkü kediler bu süreci iyi bir şekilde genelde yönetir. Ancak kordonu kesmekte zorlandığını görürseniz steril bir makas ile yardımcı olabilirsiniz. Nereden keseceğinizi öğrenmek içinse mutlaka deneyim videoları izleyin.
  • Nadir de olsa kediler bazen yavruları çıkarmakta zorlanabiliyor. Özellikle de çok sayıdaki doğumlarda sonlara doğru anne yoruluyor ve yavruların çıkışı güçleşiyor. Kedinin arka kısmı görünmesine rağmen birkaç saniye çıkmaz ise nefessiz kalmaması için elinizle çıkışına yavaşça destek olabilirsiniz. Bu konuda da veterinerlerin videosunu izlemenizi öneriyoruz.
  • Çıkan yavruları anne diliyle kurular. Fakat çoklu doğumlarda bunu yapmakta zorlanabilir. Steril bir peçete ile yavruların kurulanmasına yardımcı olabiliriz. Çünkü vücut sıcaklıklarının korunması doğum anında çok önemlidir.
evde-kedi-dogumu-nasil-yaptirilir
Kedi Doğumunda Ne Yapılmalı?

ADIM 2: Kedi Doğumu Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Kedi doğum anı süresi için net bir zaman dilimi vermek mümkün değil. Zira her kedide doğum süreleri değişkenlik göstermektedir. Kimi pati 1 saat ortalamasında doğumu tamamlarken bazılarında bu süre 12 saatten fazla sürebilmektedir. Burada önemli olan doğumun bitip bitmediğine dair emareleri gözlemlemek. Bunun için de en etkili ve geleneksel yöntem, kedinin önüne bir kase yaş mama koymaktır. Eğer doğum bittiyse kediniz bundan biraz yiyecektir. Fakat bitmediyse tabaktaki mamaya dokunmayacaktır. Nadir de olsa doğum bitmemesine rağmen kediler mamayı yiyebilir. Bu tür anlarda en doğru yöntem, bir süre daha gözlemlemek olacaktır.

ADIM 3: Kedi Doğum Süresi

evde-kedi-dogumu-suresi
Kedi Doğum Süresi

Evde kedi doğumu yapanlar için doğumun süresi bilinmeli. Net bir zaman dilimi olmasa da genelde yavruların çıkış aralığı otuzar dakika olmaktadır. Bir doğumda ortalama yavru sayısı 4 olarak kabul edilir, lakin çoğu zaman tüylü dostlarımız 7-8 yavru bile doğurabiliyor. Kısacası kediler kaç saatte doğum yapar diyorsanız, bu süre hakkında en doğru bilgiye kendi gözlemleriniz ile ulaşabilirsiniz. Kedinizin farklı davranışlarından bunu kolaylıkla anlayacaksınız. Eğer zorluk çekiyorsanız bir veterinere danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Hamile kedi sahiplerinin çok merak ettiği evde kedi doğumu nasıl yapılır konusuna tüm yönleriyle cevap verdik. Fakat unutulmamalıdır ki bu tür hassas konularda en doğru yanıt veteriner hekimlerden alınabilir.

 

İlginizi çekebilir: Kedilerde Gebelik Süreci

Similar Posts