Evde Kedi Tuvaleti Nerede Olmalı Diyenlere 5 Püf Nokta!

wc333

Evde kedi tuvaleti nerede olmalı? Evde kedi tuvaleti nereye koyulmalı? Kedi kumunu koymanız için dikkat etmeniz gereken adımlar!

Kedi sahiplenmenin ve devamında kediler ile bir ömür geçirmenin bazı püf noktaları vardır. Eğer bu püf noktaları uygulanmadığı taktirde her ne kadar kedi sever bir kişi bile olunsa durum hayli katlanılamaz hale gelebilir.

Kedi kum kabı kullanımı da bu huşulardan biri ve hatta en önemlisidir. Kediler ile ortak bir yaşam oluşturmak için evde kedi tuvaleti nerede olmalı sorusunun iyi bilinmesi gerekir.

Evde kedi tuvaleti nerede olmalı sorusunu yanıtlarken bu konuyu iki yönde ele almak gerekir. İlki kedinin yaşam alanı, diğeri de insanların yaşam alanıdır. İnsanlar kötü kokulardan etkilenmemek ister, kediler ise tuvaletlerinin yaşam tarzlarına uygun bir yerde bulunmasını ister.

Bu iki unsur doğru olarak karşılandığında insan ile kedi arasında müthiş bir yaşam alanı uyumu sağlanır. Bu yazımızda sizler için bu uyumun nasıl yakalanacağını açıkladık…

Evde Kedi Tuvaleti Nerede Olmalı?

evde-kedi-tuvaleti-nerede-olmali
Evde Kedi Tuvaleti Nerede Olmalı?

Yaşanılan daire küçük boyutlarda olduğunda kedi tuvaleti nereye konmalı sorunsalı daha fazla kendini hissettiren bir hal alıyor. Bu durum minik canlıların yaşam kalitesini olumsuz etkilediği gibi sahiplerinin de kedilere olan pozitif bakış açısını negatife çevirebiliyor. Aslında bu sorun oldukça basit çözümlerle giderilebilecek özelliğe sahiptir. Tek yapılması gereken ortak yaşamın nasıl inşa edileceğini bilmektir.

Öncelikle konuyu kediler yönünden ele almakta fayda var. Ne de olsa bu minik patiler bir nevi yaşadıkları alanın sahibi konumundalar. Kediler aslında tuvalet yeri konusunda çok talepleri olan canlılar değillerdir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, ilk olarak kum kabının mama tabaklarına çok yakın yerde olmaması gerektiğidir. Çünkü kediler de tuvalet kokusunda rahatsız olurlar ve kaptaki mamayı tüketmezler.

Diğer bir unsur da tuvalet kum kabının kedinin kolaylıkla erişebileceği bir yerde olmasıdır. Tuvalete ulaşması her ne kadar zorlaşırsa, kedinin de oraya gidip tuvalete gitme arzusu zayıflayacaktır. Bu da minik dostumuzun istenmeyen yerlere tuvaletini yapmasına sebep olacaktır. Kediler yönünden evde kedi tuvaleti nerede olmalı sorusunu yanıtladık. Şimdi bir de bireyler gözünden konuyu ele alalım.

Geniş bir eve sahip olanlar için kum kabını koymak sorun teşkil etmez. Ancak dar yapıdaki evlerde bu bir sorunsala dönüşebilir. Bunun için yapılması gereken şey öncelikle kedi için 1 adet kum kabının yeterli olacağını bilmek ve bu kabı evin en uygun noktasına koymaktır. Yaz ayları için balkonlar iyi bir tercih olabilir ancak kışın kesinlikle tuvaletler içeri alınmalıdır. Böylelikle evde kedi tuvaleti nerede olmalı sorusunu yanıtlamış olduk.

Kedi Tuvaleti Banyoya Konur mu?evde-kedi-tuvaleti-nerede-olmali

Kedi tuvaleti banyoya koyulabilir de koyulmayabilir de; burada önemli olan banyonuzun büyüklüğü ve tuvaletini koyacağınız alandır. Evde kedi tuvaleti nerede olmalı sorusu için akıllara ilk olarak banyo gelir. Banyo uygun bir alan olabilir fakat dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

Duşakabine yakın bir alana koymanız, duş sonrası oluşan buharın kedi tuvaletinin kumlarının nemlenmesine ve kedinizin tuvalet yapmamasına sebep olacaktır. Bununla birlikte misafir geldiğinde de rahatsız olma durumu yüksektir. Fakat duşa uzak, misafirin görüşünü de önemsemeden koymak isterseniz karar sizindir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer noktada banyo kapısının sürekli açık olması gerektiğidir. Kediniz gece ya da gündüz sürekli olarak tuvalet ihtiyacı yaşayacaktır. Kapının kapalı olması durumunda evinize pislemesi olasıdır. Bu yüzden bu durumu da göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz.

Kedi Kumu Odaya Konur mu?

Kedi kumu, evde kedi tuvaleti nerede olmalı sorusuna cevaben odada bulundurulabilir. Oturma odası başta olmak üzere mutfak dışında birçok odada kediye özel alan oluşturabilirsiniz. Kedinizin özellikle bulunduğu bir alan varsa burada tuvaletinin bulunması iyi olacaktır. Ancak oda herkese açık bir alansa köşelerde olması ve kapalı tuvalet olması iyi bir seçimdir.

evde-kedi-tuvaleti-nerede-olmali

Kedi Tuvaleti İçin En İdeal Yer! Balkonsuz Evde Kedi Tuvaleti Nereye Koyulabilir?

Kedilerin sağlıklı bir şekilde tuvaletini gerçekleştirebilmesi için bazı püf noktaları sahiplerinin bilmesi gerekir. Aksi halde kedilerde tuvalet işi büyük bir probleme dönüşebilir. Peki kedi tuvaleti nereye konmalı? İşte kedi tuvaleti için en ideal yer…

1- Ayak altında olmayan, insandan uzak yani kısa mahremiyetin sağlanacağı bir nokta olmalı.

2- Kedilerin dikkatini dağıtacak unsurların bulunmadığı yer olması önemlidir. Sakin ve sessiz bir ortam seçmek bu konuda en doğrusudur.

3- Su ve mama kaplarından uzak bir konumda olması gerekir.

4- Merdiven gibi engebeli yerlerden geçmesine gerek olmayan noktalar belirlenmelidir. Kediler bazen tuvalete gitmek için üşenebilir.

5- Kapıların devamlı açık olduğu bir bölge seçmek her iki taraf için de faydalı olacaktır.

Sık Sık Kedi Kumunun Yerini Değiştirmek Gerekir mi?

Aksine kedi kumunun yeri sık sık değiştirilmemelidir. Evde kedi tuvaleti nerede olmalı sorusuna kendinizce cevap bulduktan sonra yerleştirmesini yapın. Ev taşınma, oda değişimi gibi bir durum söz konusu olmadığı müddetçe tuvaletin yerine müdahale etmemelisiniz.

evde-kedi-tuvaleti-nerede-olmali

Kedi Kumunun Kokmaması için Ne Yapılabilir?

Kedi kumu kokusu birçok hayvan sever için sorun olmaktadır. Özellikle astım gibi sorununuz varsa bunun için iki farklı çözüm yolu vardır. İlki kokuyu önleyici kedi kumları kullanmaktır. Bu kedi kumları aksine daha güzel kokabilir, bir de kapalı bir tuvalet tercih ederseniz çok daha iyi olur.

İkinci bir yöntem ise kedi tuvaletini kapalı tercih etmenin dışında bir havalandırma borusu çıkararak bunu evinizdeki havalandırmaya yönlendirme olacaktır. Hava akışı binanın havalandırmasına çıkacağından ev içine koku fazla yayılmayacaktır.

Kediler Gece Tuvalete Gider mi?

Kedilerin gün içinde ne zaman tuvalete gideceği belli olmaz. Sırf bu yüzden bile evde kedi tuvaleti nerede olmalı konusunda dikkatli olmalısınız. Gece de çok rahat bir şekilde tuvalet ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir noktada tuvaletleri olması gerekir.

evde-kedi-tuvaleti-nerede-olmali

Kedinin Ayağına Yapışan Kumlar Nasıl Temizlenir?

Sert müdahale yapmamalısınız, kediniz bundan hoşlanmayacaktır. Kedi kumu yeri kadar ayaklarına yapışacak bu kumlar da aslında evin her yerinde kum olmasına neden olacaktır. Kedi tuvaleti önüne delikli özel paspaslar koyabilirsiniz. Kedinizin tuvalet sonrası kumlar ayağına tam yapışmadan elinizle bu kumları alabilirsiniz.

Kedi Kumu Tuvaleti Tıkar mı?

Kesinlikle evet! Kedi kumu asla normal tuvaletlere dökülerek temizlenmemelidir. Pratik bir temizleme yöntemi olarak; kedilere özel olarak satışan tuvalet kepçeleri bulunur. Delikli yapısından dolayı sadece tuvalet yüzünden topaklanan kumları alacak temiz kumları tekrar kullanım için tuvalete dökecektir.

Topak haline gelen bu kumları bir poşete toplayarak normal çöpe atmalısınız. Aksi takdirde kendi tuvaletinizi tıkayacak ve daha büyük bir soruna sebep olacaksınız. Zira kedi kumları topaklanmaya özel olarak üretilen kumlardır.

İlginizi Çekebilir: Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi

Evde kedi tuvaleti nerede olmalı başta olmak üzere kedilere dair tüm bilgiler Kedi Sevgisi İnstagram hesabımızda!

Similar Posts