Evde Kedi Yıkama Yapılır mı? 2 Aylık Yavru Kedi Yıkanır mı?

333

Evde kedi yıkama doğru bir işlem mi? Bazı istisnalar dışında kedilerin su ile pek de arası olduğu söylenemez. Musluktan akan suyu uzaktan izlemeye bayılıyor olsalar da sıra bu suya temas etmeye geldiğinde adeta yerlerinde duramazlar.

Fakat bu minik dostlarımız her ne kadar suyu sevmiyor olsalar da çoğu zaman tüyleri kirlendiği için yıkanması gerekir. Peki evde kedi yıkama mümkün mü? Evde kedi yıkma esnasında yapılması gerekenler nelerdir? Gelin bu konunun detaylarını hep birlikte inceleyelim!

Kedi Yıkanır mı?

evde kedi yikama 4

Kedi yıkama, herkes tarafından kabul gören bir durum değildir. Hatta evde kedi yıkama konusunda uzmanlar tarafından ciddi uyarılar yapılmaktadır. Kediler bilinenin aksine çok temiz hayvanlardır. Kendilerini gün içinde sürekli yalayarak özel salgıları sayesinde temizlerler.

Zorunda olmadıkça kedilerin yıkanması önerilen bir durum değildir. Çok nadir durumlarda aşırı kirlenmeye bağlı olarak yıkandıkları görülür. Fakat bu durumda aslında uzmana başvurularak karar verilmesi gereken bir aşamadır. Çünkü kedilerin yıkanma sırasında ortaya çıkabilecek (kulağa su kaçma, yanlış şampuan kullanımı vs.) sorunlar bulunur.

A- Evde Kedi Yıkama: Sokaktan Alınan Yavru Kedi Yıkanır mı?

Genel anlamda en çok merak edilen durumlardan birisi sokaktan alınan kedilerin yıkanmasına yönelik olmaktadır. Sokaktan alındığı için genelde toz ve kirden dolayı pislenmiş vaziyette bulunurlar. Ancak uzmanlar yavru kedi yıkanması konusunda bazı noktalara dikkat çeker.

Her ne kadar sokaktan alınmış bir yavru kedi pis olsa da yıkanması önerilmez. Kendini temizleyemeyecek durumdaysa eğer çok ıslak olmayan bir bez ile silerek temizleyebilirsiniz. Soğuk ya da çok sıcak olmamasına dikkat edin, çok ıslak bir bez de kullanmayın. Sildikten sonra kuruması için sıcak tutun.

evde-kedi-yikama

B- Yavru Kedi Yıkanır mı? 2 Aylık Kedi Yıkanır mı?

Yavru evde kedi yıkama genelde tercih edilmez. Özellikle evde doğup ya da evde büyümeye başlayan kediler için buna hiç gerek yoktur. Halihazırda dışarıyla herhangi bir teması olmadığı için kirlenme olasılığı da sıfıra yakındır. Yine de temizlemek istiyorsanız neredeyde kuru sayılabilecek bir bezle temizleyerek kediyi kurutmalısınız.

Kedi Yıkamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Evde kedi yıkama hakkında birçok farklı veri olsa da öncelikle unutulmamalıdır ki her kedinin farklı bir karakteristik ruh hali vardır. Bu da kedilerin yıkama esnasında farklı tepkiler verebileceği anlamına gelir.

Evde kedi yıkama esnasında bu minik canlıların güvenliği ön planda tutulduğu gibi, yıkayan kişiler de kendilerini koruyacak önlemlere başvurması mühimdir. Çünkü bazı durumlarda beklenmeyen reaksiyonlar ile karşılaşmak kaçınılmaz olabilmektedir.

evde-kedi-yikama
Evde Kedi Yıkama

Kedileri yıkamadan önce bir süre hazırlık sürecinin tamamlanması gerekir. Kesinlikle bir anda suyun altına tutulmamalılardır. Bu anları hem fizikken hem de ruhen yaralayabilir. Peki evde kedi yakıma hazırlık sürecinde neler yapılması gerekir? İşte detayları…

  • İlk olarak tırnaklarını özel kedi tırnak makaslarıyla kesmelisiniz. Çünkü suyun altında ani tepkiler verebilme ihtimali olduğu için uzun tırnaklar kendine ve size zarar yaratabilir.
  • Kedinizin tüylerini masaj şeklinde tarayabilirsiniz. Bu işlem onu bedenen ve ruhen rahatlatacaktır.
  • Bu iki işlemin ardından hemen banyoya sokmuyoruz! Öncesinde bir süre sevdiği oyunları yaparak kediyi yoruyoruz. Ödül mamalarıyla bu oyunları süslüyoruz. Kediler banyoya girmeden evvel ne kadar mutlu olurlarsa yıkanma işlemi o kadar sorunsuz geçer.
  • Suyu açmadan önce kedinin yıkanması için ideal bir alan oluşturmalısınız. Özel şampuanını ve lifini yakınınızda bir yere koymalı, özellikle banyonun kapısını kapatmalısınız. Aksi halde elinizden kaçırdığınızda saklanacakları için uzun bir süre kedinizi bulmak güç olacaktır.

Hazırlık aşamasının tamamlandığını düşünüyorsanız artık evde kedi yıkama uygulamasına hazırsınız demektir. Burada dikkat edilmesi gereken husus yıkama esnasında duş başlıklarının kullanılmaması gerektiğidir.

Suyun şiddeti bu minik canlıların korkmasına sebep olur. Bu neden bir kaba ılık bir su koyarak kedinizi suya alıştırabilirsiniz. Bu işlemi düzenli olarak yaptığınızda bir süre sonra duş başlığı ile yıkamanız mümkün olacaktır.

Evde Kedi Yıkama İpuçları Neler?

evde-kedi-yikama

Kedi yıkama konusunu birkaç ipucuyla süslemekte fayda var. Böylelikle bu zorlu süreci basit bir hale getirmeniz mümkün. Peki bunlar nelerdir? İşte detayları…

  • İnsanlar için üretilen şampuanları sakın kullanmayın.
  • Yavru aşamasındayken yıkama alışkanlığı kazandırmaya çalışın.
  • Yıkama esnasında sert hareketler göstererek travmatik bir durum oluşturmayın.
  • Kedilerin güvenliğini ve kendi güvenliğinizi sağlayacak bir banyo alanı oluşturun.
  • İmkânınız varsa deneyimli birilerinden yardım alın.

Bu ipuçlarını göz önüne koyarak evde kedi yıkama işlemini gerçekleştirdiğinizde sürecin ne derece kolaylaştığını göreceksiniz.

Kediler Normal Şampuanla Yıkanır mı?evde-kedi-yikama

Evde kedi yıkama esnasında sıradan insan şampuanlarının kullanabileceğine dair bir görüş hakimdir. Ancak bu görüş tamamen hatalıdır. Çünkü tüy ve deri yapıları hassas canlılardır.

Bu sebeple pH değeri kedilere uygun olarak üretilen şampuanlar kullanılmalıdır. Özellikle Scottish Fold ve British Shorthair gibi hassas ırk kedilerde daha fazla dikkat edilmesi gerekir.

Evde kedi yıkama sırasında doğru şampuan kullanımının kediler için birçok faydası bulunur. Cilt sağlığını iyileştirme, tüydeki parazitleri uzaklaştırma, yumuşak tüylere kavuşturma ve güzel bir kokuya sahip olma bu şampuanların sağladığı faydalardan bazılarıdır.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus güvenilirliğini kanıtlamış kedi şampuanı seçmektir. Hatta çoğu zaman bu konuda veterinerlerden yardım almakta fayda vardır.

Kedi Yıkandıktan Sonra Nasıl Kurutulur?

evde kedi yikama 2

Evde kedi yıkama yaptıktan sonra deneyebileceğiniz birden fazla kurutma yöntemi bulunmaktadır. Eğer duşa kabin içerisinde bol suyla yıkadıysanız önce bir havluyla kaba bir şekilde ıslaklığını almalısınız. Daha sonra belirli bir müddet kuruyana kadar havludan yararlanabilirsiniz.

Ancak bu şekilde tamamen kuruması neredeyse imkânsızdır ve kediniz durmayacaktır. Bu aşamada saç kurutma makinesi ile kurutma yapabilirsiniz. Yalnız sıcaklığını asla maksimum seviyeye getirmeyin. Kediye çok yakın da tutmamalısınız, korkabilir. Fakat zamanla alışacaktır.

Kendi kendine kuruması adına üzerine bir battaniye, orta kalınlıkta bir bez sererek altında yatmasını aynı zamanda sıcak kalmasını da sağlayabilirsiniz. Böylece hastalanmasının da önüne geçmiş olursunuz.

Yetişkin ve Yavru Kedi Yıkama Videoları

Evde kedi yıkamadan önce videolar izleyerek, bu konuda cesaretinizi ve bilgilerinizi toplayabilirsiniz. İşte bir örnek:

Kedi Yıkama Veteriner Hizmeti

Eğer evde kedi yıkama konusunda cesaretinizi toparlayamıyorsanız alanında bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Veterinerler sadece aşılama için değil temizlik ve bakımları konusunda da sizlere yardımcı olacaktır.

Similar Posts