Evde Yavru Kedi Maması Nasıl Yapılır?

Evde Yavru Kedi Maması Nasıl Yapılır?

Evde yavru kedi maması nasıl yapılır sorusu kedi besleyenlerin çok merak ettiği bir konudur. Özellikle kedi mamalarının yüksek fiyatlarla satılıyor olması bu süreçte evde kedi maması yapma konusunu merak edilen konular haline getirir. Evde yavru kedi maması yapabilmek için farklı tarifleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Her türden mamayı her kedinin yemiyor olması bu durumda kedi sahiplerinin titiz davranmasını gerekli hale getirir.

Aynı zamanda kedi maması yapabilmek için kaliteli malzemeler kullanmak da bu süreçte dikkat etmeniz gereken konular arasında yer alır. Evde yavru kedi maması yapabilmek için lezzete gereken önemi de vermeniz gerekir. Çünkü kediler damak tadına çok düşkün olan canlılardır. Böyle zamanlarda da yapacağınız mamayı beğenmeme gibi bir durumları olabilir. Bu nedenle öncelikle kedinizin genel mama alışkanlıklarını göz önünde bulundurmalısınız. Aynı zamanda mamanın sağlıklı olması ve kedinin ay durumuna uygun olmasına da dikkat etmelisiniz. Eğer yavru kedi için mama yapacaksanız bu durumda en çok dikkat etmeniz gereken konu onun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminlerin mamada olması gerektiğidir.

Evde yavru kedi maması nasıl yapılır sorusuna farklı tariflerle yanıt verilebilir. Her tarif yavru kedilerin beğenebileceği malzemeler içerir. Ancak bu süreçte kedilerinizin sağlıklı büyümelerinde mamanın çok önemli olduğunu bilmelisiniz. Yapacağınız mama hakkında bilgi edinmek için veterinere de danışmanız gerekir.

Yavru Kediler İçin En Lezzetli Mama Tarifi

Evde yavru kedi maması nasıl yapılır sorusuna farklı malzemelerin kullanıldığı çeşitli tarifler yanıt verilebilir. Mama kullanımında lezzet ve yavru kediye faydası son derece önemli bir konu. Kedilerinizin sağlıklı bir şekilde büyümesini istiyorsanız mutlaka öncelikle hangi türde mamalar yediğini bilmeniz gerekir. Yapabileceğiniz ilk mama tarifi şu şekildedir:

  • 400 gram dana eti ya da kıyması almalısınız.

  • 250 gram kadar brokoli gerekir.

  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı gerekir.

  • Ayçiçek yağı da olabilir.

Bu mamayı yaparken belirli noktalara dikkat etmeniz gerekir. İlk olarak et ve kıymayı yıkayın. Daha sonra da parçalanan brokolileri 1,5 litre su içerisinde haşlayın. Haşlandıktan sonra altını kapatın. Sonra üzerine yağ ekleyin. Püre haline gelene kadar da iyice karıştırmaya devam edin. Et haşlandıktan sonra küçük parçalara ayırın ve brokoli ile karıştırın. Kedilerinize günün uygun saatlerinde verebilirsiniz.

Yavru Kediler İçin Hindili ve Patatesli Mama

Evde yavru kedi maması nasıl yapılır konusunda araştırma yapan kişiler için birçok seçenek vardır. Öncelikle bu mamalar için kullanılan malzemelerin de kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Yavru kediler için yapılabilecek mama tarifleri içerisinde hindili ve patatesli mama çok sevilen bir mama türüdür. Bu mama için şu malzemeler gerekir:

  • 300 ya da 400 gram kadar hindi eti

  • 1 adet patates

  • 1 yemek kaşığı kadar da zeytinyağı gerekir.

Malzemeleri bir araya getirdikten sonra ilk olarak patatesi soyun. Küçük küpler halinde doğramaya dikkat etmeniz gerekir. Daha sonra ise hindi etini kısık ateşte haşlamalısınız. Haşlanan eti küçük parçalara ayırın. Daha sonra üzerine yağı ekleyin. Tüm malzemeleri bir araya getirerek karıştırın. Kedinizin beslenme periyodu için ideal bir mama türüdür.

Kediler İçin Balıklı ve Sebzeli Mama Tarifi

Kedileriniz yavru da olsa balık tadını sever. Böyle durumlarda balıklı ve sebzeli bir mama onların sağlıklı büyümesinde son derece etkili olur. Ancak bu mamayı yaparken belirli noktalara dikkat etmeniz gerekir. Mama için gereken malzemeler şunlardır:

  • 300 ya da 400 gram kadar alabalık

  • İstavrit ya da mezgit balığı da olabilir.

  • 2 ya da 3 sap kadar brokoli

Bu malzemeleri bir araya getirdikten sonra ise mamayı yapmaya başlayabilirsiniz. İlk olarak balığı parçalara ayırmalısınız. Kılçıklarının temizlenmesine çok dikkat etmeniz gerekir. Daha sonra brokoliyi yeterli su içerisinde haşlayın. Haşlama işleminden sonra da balığın kılçıklarını ayıklayın. Malzemeleri çatal yardımı ile ezin ve püre haline getirin. Ilıdığında kedinize servis yapabilirsiniz.

Evde Yapılan Kedi Mamaların Saklama Koşulları

Yavru kedileriniz için porsiyon miktarı önemlidir. 1- 2 yemek kaşığını bir porsiyon olarak kedinize servis edebilirsiniz. İlk mama porsiyonu mama ılıkken de verilebilir. Taze yapılan mama buzdolabında 3 ya da 4 gün kadar saklanabilir.

Evde Yavru Kedi Maması Nasıl Yapılır? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts