Exotic Shorthair Kedisi Özellikleri ve Fiyatı

exotic-shorthair-6

Her kedi ırkının kendine has davranış alışkanlıkları ve özellikleri vardır. Exotic Shorthair cinsi de günümüzde en farklı ve özel evcil hayvan cinslerinden birisidir. Sakin ve uysal yapıdadır. Bu sebeple en çok sahiplendirilen kediler kategorisinde üst sıralarda yer alıyor. Çocuklar ile aralarında harika bir bağ var. Uzmanlar da bu tür canlıların çocuklar ile birlikte yaşamasının faydasına işaret ediyor her zaman. Birlikte güzel vakitler geçirebilir, oyunlar oynayabilirler. Kesinlikle ısırma, tırnaklama gibi saldırganlık eğilimleri yoktur.

Bazı kediler çok canlı, aşırı miyavlayan ve yüksek derecede oyuncu olmaktadır. Fakat Exotic Shorthair cins kediler melankolik bir tavra sahip. Seslerinde de bu melankolik tavrı görmek mümkün. Çok farklı ve ilginç bir miyavlamaları var. Yapılan araştırmalara göre bu ırk canlılar en çok göz yoluyla iletişim kurmayı seviyor. Bu nedenle de biz insanlar onlara melankolik diyoruz aslında.  Dünya Kedi Kongresi (WCC) tarafından onay alan bir ırktır bu kediler. Melez bir canlıdır. İran Kedisi ile Shorthair ırkının birleşimiyle meydana geldiler. Kökenleri çok eskiye dayanmıyor. 1950’li yılların başında İran Kedilerinin popülerliği çok yüksek olduğu için Amerikalılar bunu fırsat bildi ve American Shorthair ırkıyla çiftleştirdiler. Bunu yaparken de yumuşak ve gümüş renkte tüye sahip kedileri tercih ettiler.

exotic-shorthair-1
Exotic Shorthair Kedisi Özellikleri ve Fiyatı

Kaynak: Wikipedia

Exotic Shorthair kedisi bugün evinde bir pati arkadaşı arayan herkesin ilgisini çekmeyi başarıyor. Son 60 yılda gün geçtikçe ona olan ilgi ve beğeni arttı. Türkiye için de aynı şeyi söyleyebiliriz rahatlıkla. Doğal ortamları olmasa da evlerde insanlar ile uyumlu bir yaşam sürdürüyorlar. Saldırgan değiller ve özellikle çocuklar ile çok iyi anlaşıyorlar. Özellikleri neler? Fiyatı ne kadar? Nereden sahiplenebilirim? gibi soruların yanıtlarını yazının devamında bulacaksınız. Keyifli okumalar.

Exotic Shorthair Özellikleri

Her ırkın ve cinsin kendine has davranışsal özellikleri bulunur. Exotic Shorthair kedileri de kendi soyağaçlarındaki çok sayıda özelliği almıştır. Uysal, sakin, yeri geldiğinde oyuncu yapıları var. Normalde İran kedilerini sakinlikleriyle bilinmektedir. Ama buradaki genlerinden büyük oranda ayrılmış türdür. Sahipleriyle oyun oynamayı çok severler. En başta da sahiplerine karşı aşırı derecede duygusal bağ kurmaktadırlar. Sadakat düzeyleri yüksektir. Gün içinde sizi birkaç saat görmeseler dahi hemen özler ve geldiğinizde kapıda türlü oyunlar yaparlar.

exotic-shorthair-2
Exotic Shorthair Özellikleri

Sahipleneceğiniz kedinin özelliklerini iyi tanırsanız, onunla kuracağınız bağ da daha kuvvetli olacaktır. İhtiyaçları neler? ne yer ne içer? Nelerden mutlu olur? gibi soruların yanıtı her kedi sahibi bilmelidir. Ayrıca sağlık konuları hakkında en azından bir ön fikir sahibi olması beklenir. Evet, kedi sahiplenmek güzel bir şey ancak beraberinde de sayısız sorumluluğu getiriyor. Eğer ki bu sorumlulukları taşıyabileceğinizi düşünüyorsanız bir evcil hayvanı yaşam alanınıza getirin.

Exotic Shorthair’lerin fiziksel özellikleri:

 • Tüy yapıları orta uzunluktadır.
 • Exotic yavruyken uzun tüylü olurken büyüdüklerinde kısalır.
 • Vücut yapıları orta büyüklüktedir.
 • Renk konusunda sabit bir tonları yoktur Exotic kedilerin. Her renkte görmek mümkün.
 • Yoğun kemiklidir.
 • Gözleri yuvarlak ve geniştir.
 • Exotic kediler basık burunludur genelde.
 • Kulak yapıları uzun ve sivridir.
 • Yoğun tüyleri sebebiyle geniş hacimli görünürler.

Exotic Shorthair’lerin davranışsal özellikleri:

 • Uysal evcil canlı kategorisindeler.
 • Exotic Shorthair’ler oyuncu kedilerdir.
 • Ruh halleri olumsuzluklara karşı dayanıklıdır.
 • Bu kediler dikkat çekmeyi her zaman çok severler.
 • Anlayışlı canlılardır. Bu sebeple de saldırgan olmazlar.
 • Evdeki başka bir kedi ırkıyla uyum sağlayabilir.
 • Çocuklar ile iletişimleri kuvvetlidir.

Exotic Shorthair’ler hakkında önemli bilgiler:

 • Bakımları diğer cins kedilere oranla biraz daha zordur.
 • Kaliteli mama ile beslenmeleri tavsiye edilir.
 • Yaşam alanları için uygundur. Ancak dış mekanlarda yaşamak için elverişli değil.
 • Yoğun sesten çok rahatsız olurlar. Sessiz alanları severler.
 • Gündüzleri uyur, geceleri ise hareketli olurlar.
 • Tuvalet alışkanlığı kazandırılır.
 • Kucak kedisidir. Bol bol sevgi görmek ister.
 • Sağlıklı bakılmaları durumunda ortalama 15 sene yaşarlar.

Exotic Shorthair Tüy Döker mi?

Evde kedi beslemek ve onlarla ortak bir yaşam oluşturmak isteyen her insan tüy dökme sorunsalı yaşamak istemez. Aslında dökülen tüylerin insan sağlığına herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Ama yine de tedirgin olur insanlar. Kedi Tüyü Kist Yapar mı? yazımızda da bunu açıkladık. Çok net söyleyebiliriz ki Exotic Shorthair kediler tüy dökmez. Çünkü tüy yapıları kısa ve güçlüdür. Bazen Temmuz ve Ağustos aylarında sıcağa bağlı olarak bir miktar döküm olabilir. Bu sizi rahatsız etmeyecektir.

exotic-shorthair-3
Exotic Shorthair Tüy Döker mi?

Tüy dökmez dememizin sebebi iyi beslendiklerini düşünmemizdendir. Tüy kalitesini belirleyen şey mamaların içindeki besin değerleridir. Kötü mama aşırı tüy dökümünü tetikler. Ayrıca çok sık verilen tavuk ve et gibi gıdalar da bunu tetiklemektedir. Bu sebeple uzmanlar sık et tavuk tüketilmesini tavsiye etmez. Aşırı sıcak havalarda ise bu tüketim minimum seviyelere indirgenmelidir.

Exotic Shorthair Bakımı Kolay mı?

Bunun yanıtı bir nevi sizin ne derece alakadar olacağınızla alakalı. Evet, Exotic ırkı diğer kedi ırklarıyla kıyaslarsak biraz daha zor bakımı olduğunu söyleyebiliriz. En başta beslenme kalitesine dikkat edilmeli. En iyi mamaları vermek, onun yaşam süresini uzatan bir etkendir. Ayrıca rutin sağlık kontrolleri aksatılmaması gerekiyor. Eğer bir Exotic cins kedi alırsanız çok yoğun bir ilgi göstermeniz gerekeceğini unutmayın. Tabir yerindeyse sevgi arsızı diyebiliriz bu minik dostlarımız için. Sevgisiz kalırlar ise mutsuz olurlar. Mutsuzluk da bu canlıların ömrünü kısaltan bir etkendir.

Exotic Shorthair Nasıl Beslenir?

Diğer kediler gibi Exotic Shorthair’ler de kuru mama ile beslenirler. İhtiyaçları olan her türlü besini bu gıdalardan alabiliyorlar. Ancak kalitesiz mamaların besin içeriği kötü olduğu için sorun çıkarmaktadır. Bu konuda Hill’s, Acana, Royal Canin ve Proplan gibi üst segment markaları tercih etmelisiniz. Ayrıca kedinizin durumuna göre yavru, normal ve kısır gibi seçenekler arasından en doğrusu seçmeyi de unutmayın.

Exotic Shorthair’ler için en iyi mama markaları:

 • N&D Pumpkin tahılsız Exotic kedi maması
 • Hill’s Science Plan Tavuklu Exotic kedi maması
 • N&D Pumpkin Tahılsız Bıldırcın Etli Exotic kedi maması
 • Orijen Six Fish Tahılsız Exotic kedi maması
 • Pro Plan Exotic kedi maması
 • Acana Wild Prairie Kedi Maması

Exotic Shorthair Mama Dışında Ne Yer?

Her kedinin yeme konusunda dikkat etmesi gerekenler Exotic’ler için de geçerli. Ekstra herhangi bir dikkat edilmesi gereken husus yoktur. Kediler Ne Yer? konusunda da detaylı bir anlatım yaptık. Kuru mama dışında yaş mama ya da ödül mamaları verebilirsiniz. Elbette aşırı olmamak şartı ile. Ayrıca dönemsel olarak yoğurt ikramında da bulunabilirsiniz. Sıcak havalarda özel hazırladığınız şekersiz dondurmalar ile de serinlemelerini sağlamak mümkün.

Exotic Shorthair Aşıları

Exotic Shorhair’ler için diğer kedilerde olduğu gibi bir aşı takvim programı uygulanmaktadır. Yavrularının ikinci ayından itibaren iç ve dış parazit uygulamaları başlar. Sonrasında takvime göre diğer aşıları yapılmaktadır. Lösemi aşısı tercihe bağlıdır. Ama veterinerler bu kediler için de lösemi aşısını öneriyor. Sahiplenmenin ardından bir veterinere giderek aşı programınızı başlatabilirsiniz. Aksatmamanızı öneriyoruz. Bu ırklar için rutin aşı ve sağlık kontrolleri çok değerlidir.

Exotic Shorthar’lerin aşı takvimi:

 • Exotic iç ve Dış Parazit: 6-8 hafta
 • Exotic kedi karma Aşı: 8-10 hafta
 • Exotic lösemi Aşısı: 9 – 11 hafta
 • Exotic kedi karma Aşı tekrarı: 10 – 12 hafta
 • Exotic kedi lösemi Aşı tekrarı: 11 – 13 hafta
 • Kuduz Aşısı: 12 – 14 hafta

Exotic Shorthair Kaç Yıl Yaşar?

Sahiplenilen kediler ile insanlar zamanla öyle sıkı ve güçlü bir bağ oluşturur ki, onların canı yanacak ya da başlarına bir şey gelecek diye korku yaşanır. Ölüm ihtimali de bunların en yükseğidir. Exotic Shorthair’lerin ömrü istatistiklere göre ortalama 15 yıl olarak görülür. Elbette sağlıklı büyümesine bağlı olarak bu rakam aşağı ya da yukarı hareket edebilir. Bu sebeple kaliteli mama, rutin sağlık kontrolleri ve sevgi faktörlerine özen gösterilmesi gerekiyor. Dünyanın en yaşlı kedilerinin yaşamları incelendiğinde bu 3 faktörün de bir arada olduğu görülmektedir.

Exotic Shorthair Renkleri

Sabit bir rengi olmayan nadir kedi ırklarından birisidir Exotic Shorthair’ler. Düz renkte olabilecekleri gibi çift ton ile de doğabilirler. Genelde gri-beyaz, beyaz-sarı, siyah-beyaz ikili tonlarıyla doğarlar. Sarı, beyaz, gri, siyah ve silver tabby de düz olanlara örnek olarak gösterilebilir.

Exotic Shorthair Fiyat

Günümüzde kedi sahiplenmek için sayıda yöntem var. Barınaktan kedi sahiplenme bunların arasında en etik olanıdır. Fakat cins kedi arayanların taleplerine barınaklar ne yazık ki karşılık vermiyor. Eğer bir dostunuzun Exotic cins kedisi var ise ondan yavru talep edebilirsiniz. Ya da pet shoplardan ücret karşılığı ile satın almanız gerekiyor. Elbette tasvip etmediğimiz bir uygulama ancak özel ırk kedi almanın da günümüzde farklı bir yöntemi yok maalesef. Peki ama Exotic Shorthair fiyat konusunda nasıl bir seçenek sunuyor? Dönemsel olarak fiyatlarda farklılıklar görülür. Ortalama satış rakamları 2,500 TL’den başlar ve kalitesine göre 6,000 TL’ye ulaşabilir. Dişi ve erkek faktörleri de ücretleri doğrudan etkilemektedir.

exotic-shorthair-4

Exotic Shorthair’lerin ücretli sahiplenme fiyat listesi:

 • SCR’li dişi Exotic kedi fiyat – 6,000 TL
 • SCR’li erkek Exotic kedi fiyat – 5,500 TL
 • SCR’siz dişi Exotic Shorthair’lerin fiyatı – 4,000 TL
 • SCR’siz erkek Exotic fiyat – 3,500 TL
 • Alt kalite Exotic kedi fiyatı – 2,500 TL

Exotic kedi satın almak için çok sayıda online platform mevcut. Burada yavrularının resmini yükleyen kullanıcılar ile iletişim kurabiliyor ve anlaşabiliyorsunuz. Gidip yerinde gördükten sonra fiyat ödemesi yapabiliyorsunuz. Satın aldığınız her yavruyu mutlaka veterinere muayeneye götürmenizi öneriyoruz. Diğer yandan evde yaşayacak olsa bile muhakkak iç ve dış parazit uygulamalarını yaptırın kedinize. Dışarıdan istemeden de olsa parazit ya da mikrop taşıyabiliyorsunuz.

Exotic Shorthair Ne Kadar?

Dişi Exotic Shorthair’ler 2022-2023 yılında ortalama 4,000 TL rakamında satılmaktadır. Ücretli sahiplenmeler de yavru sahiplerine bir ödeme yapılıyor. Burada rakamların belirlenmesinde çok sayıda etken var. Irk kalitesi, SCR durumu, cinsiye ve göz rengi burada öne çıkar. Eğer en iyi kalitede bir Exotic satın almak istiyorsanız ortalama 6,000 TL gibi bir ödeme yapmanız gerekecek.

Exotic Shorthair Sahiplendirme Ücreti

2 türlü Exotic kedi sahiplendirme sistemi var. Biri ücretliyken diğeri de ücretsiz sahiplendirmedir. Eğer ki ücretli bir satıcıdan sahiplenme yapacaksanız bu ırk için 4,500 TL öderseniz. Bazen de bu rakamlar 6,000 TL’ye kadar çıkar. Önceliğiniz ücretsiz sahiplenme olmalı. Barınakları araştırabilirsiniz. Ya da internet üzerinde ücret almadan verecek bireyler ile iletişim kurabilirsiniz.

Exotic Shorthair Ücretsiz Sahiplendirme

Ücretsiz kedi sahiplenme bir pati dostunun yapacağı en ideal karardır. Ülkemizin her ilinde çok sayıda barınak var. Buradaki kediler bakıma sevgiye muhtaçlar. Elbette cins pati bulmak zor buralarda ama imkansız değil. Ayrıca kedileri seviyorsanız sokak da muhtaç gördüğünüz bir patiye de yönelebilirsiniz.

Exotic Shorthair Çiftleştirme

Kedisini kısırlaştırmayan her kedi sahibi için çiftleştirme konusu çok önemlidir. Exotic Shorthair ırkları özel oldukları için de her kedi ile çiftleştirilemez. Doğru ırk uyumlaması yapılmalıdır. Aksi halde hasta ya da sakat yavrular ile karşılaşabilirsiniz. Peki ama hangi ırklar ile çiftleştirilmelidir? Öncelikle altın kuralınız kendi Exotic ırkı ile üreme yoluna itmek olmalıdır. Kimi sahip kökeninde İran Kedisi ya da Amerina Shorthair ırkı olduğu için bunların da tercih edilebileceğini düşünüyor. Bu hatalı yaklaşıma başvurmamanız gerekiyor.

exotic-shorthair-5

Dişi Exotic kediler aynı zamanda bir annedir. Kısırlaştırılmadıkları ve bir rahatsızlıkları olmadığı sürece ömürlerinin büyük bir kısmında yavrulama yaparlar. Kızgınlık dönemlerinde kendileri doğru ırkı seçebilecek bir yetiye sahip değildir. Burada iş sahiplere düşer. Doğru seçimleri yapmak insanların asli vazifesidir. Eş arama sitelerinden kedilerin özelliklerini inceleyebilir ve en uygun olanda karar kılabilirsiniz.

Exotic Shorthair Hangi Cinsle Çiftleşir?

Exotic bir kedi sadece Exotic bir kedi ile çiftleşir. Bunun başka bir alternatifi yoktur. Bilim insanları farklı genlere sahip ırklar ile yapılacak çiftleşmelerde çok sayıda problemin yaşanabileceğini burguluyor. Özellikle de sağlık yönünden sorunsallar ortaya çıkabiliyor. Hasta ve sakat yavruların dünyaya gelmesine vesile olmak istemeyeceğinizden eminiz.

Exotic Shorthair’ler Kaç Yavru Doğurur?

Exotic kedi doğumlarının ardından kaç yavrunun dünyaya geleceği hakkında net bir veri sunmak imkansız. Kimi zaman 1 yavru dünyaya gözlerini açarken bazen de bu sayı 6’ya kadar ulaşabiliyor. Ama genel ortalama baz alınırsa 4-5 kedi doğacağını söyleyebiliriz. Bunu neet olarak öğrenmek için veteriner hekimlere giderek ultrason yöntemiyle öğrenebilirsiniz.

Exotic Shorthair Hastalıkları

Bazı kedi ırklarında genetik ve kronolojik hastalıklar görülebiliyor. Sahiplenmeden önce de bireyler bu hususa dikkat ediyor ki genetik hastalık yaşayan kedilerin üremesine sahiplenerek katkıda bulunmak istenmiyor. Net olarak belirtelim ki Exotic Shorthar ırkında genetik ve kalıtsal bir rahatsızlık yok. Her evcil hayvan gibi sağlıklı doğarlar. Sağlıklı yaşayacakları da insanların onlara ne derece özen gösterdikleriyle doğru orantıda ilerler. Kaliteli beslenen Exotic’lerde hastalık yaşanma ihtimali, sağlıksız beslenenlere oranla çok düşüktür.

En sık görülen Exotic kedi hastalıkları listesi:

 • Diyabet hastalığı
 • Kalp kurdu rahatsızlığı
 • Kuduz hastalığı
 • Saç mantarı rahatsızlığı
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları
 • İdrar yolunda yaşanan enfeksiyonlar
 • Midede kıtık problemi

Bu listedeki hastalıklar genetik ya da kalıtsal değil, tamamen yaşamları içerisinde dış etkenlerden dolayı karşılaşabilecekleri problemlerdir. Örneğin aşırı şeker tüketiminden dolayı diyabet olabilir. Ya da kötü mama tüketimine bağlı olarak idrar yolunda enfeksiyon sorunsalları yaşanabilir. Ayrıca taranmayan tüyleri yuttukları için zamanla midede kıtık hastalığını doğurabilir. Minik dostlarımıza ne kadar iyi bakar ve sorumluluklarınızı eksiksiz yerine getirirseniz o derece mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdürürler. Aksi durumda yaşam süreleri kısalacaktır.

Günümüzün en çok sahiplenilen kedi ırkı olan Exotic Shorthair kedisini detaylıca anlattığımız yazının sonuna geldik. Faydalı bulduysanız bize geri bildirimlerde bulunabilirsiniz. Ayrıca muhakkak sizlerden bu cinsteki kedilerinizin resimlerini bekliyoruz. Minik patiler ile mutlu, huzurlu ve uzun süreli bir yaşam diliyoruz. Patilerle kalın, mutlu kalın.

 

İlginizi çekebilir: Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Similar Posts