Fethiye Belediyesi Emlak Vergisi ve 2022 Ücreti

fethiye-belediyesi-emlak-vergisi-4

Yaz sezonu geldiğinde yazlıkçılar için Fethiye belediyesi emlak vergisi konumu sıkça gündeme gelmektedir. Kışın nüfus yönünden oldukça az kişinin olduğu bu bölge Haziran ile Eylül ayları arasında çok büyük talep görmekte. Yazlıkçılar emlak vergilerini bu dönemde ödemeyi tercih ediyor. Aslında iki taksit halinde ödenmesi gerekirken kısa gecikmelerde faiz işlenmediği için bireyler tercihlerini bu yönde kullanıyor. Fakat bunun için de borçların ne miktarda olduğu bilinmeli. 2022 Fethiye emlak vergisi ne kadar olduğunu ve ne zaman ödenmesi gerektiğini bu yazıda öğreneceksiniz. Keyifli okumalar.

Yazlık bölgelerdeki evler genelde müstakil olur ve kış döneminde büyük oranda boş olur. Bunun en temel sebebi yazlıkçıların farklı bir ilde ikamet etmesi. Fethiye belediyesi emlak vergisi ilk taksiti kışa denk gelmesine rağmen gayrimenkul sahipleri ‘yazın gidince hallederim’ diye düşündüğü için sezonda yığılmalar olmaktadır. Zaten herhangi bir cezai yaptırımı da yoktur. Dileyen ilk dönemde ikisini ödeyebilir, tercih edenler Temmuz’da her ikisini birden halledebilir. Peki ama ne kadar? Bu yıl kaç TL ödenecek? İşte detaylar…

fethiye-belediyesi-emlak-vergisi-1
Fethiye Belediyesi Emlak Vergisi

2022 Fethiye Emlak Vergisi

Her sene çift taksitte ödenen vergiler, bu yıl da aynı takvim ile gerçekleştirilecek. Yıl boyunca yapılacak ödemelerden ekstra bir faiz alınmayacak. Fakat uzun süreli gecikmelerde cüzi miktarlarda bir faiz politikası uygulanacak. Öncelikle hangi tarihlerde ödeme yapılması gerektiğini bilmekte fayda var.

2022’de Fethiye emlak vergisini ödeme tarihleri:

DÖNEMİLK ÖDEME TARİHİSON ÖDEME TARİHİ
İlk emlak vergisi taksit dönemi1 Mart 202231 Mayıs 2022
İkinci emlak vergisi taksit dönemi1 Kasım 202230 Kasım 2022

 

Fethiye bölgesindeki tapuya kayıtlı tüm gayrimenkullerin emlak vergileri 1319 sayılı kanun ile mevzuat altına alınmıştır. Her mülk sahibi bu bedeli ödemek zorunda. Elbette istisnai durumlar da var. Örneğin tek bir evi olan ve ev hanım, emekli gibi bireyler 2022 Fethiye emlak vergisi ödemelerinden muaf tutulmuştur. Yetkililer ile görüşerek siz de bu kapsamda mısınız öğrenebilirsiniz.

Emlak ile ilgili vergi ödemelerinin nasıl belirlendiği de merak ediliyor. Burada verdiğiniz beyanname çok önemli. Bu bilgiler ışığında belediye yetkilileri sizlerin mülkü için bir değer çıkarıyor. Yani her gayrimenkulün ödeyeceği tutar aynı olmamaktadır. Bu sebeple bir ev satın aldığınızda yapmanız gereken ilk şey belediye binasına giderek bir beyannamede bulunmamız. Bunu yapmamak ya da yanlış bilgi vermek kanunlarca ceza sayıldığını da göz önünde mutlaka bulundurun.

fethiye-belediyesi-emlak-vergisi-2
Fethiye Belediyesi Emlak Vergisi

Fethiye Belediyesi Emlak Vergisi Ücretleri 2022

Vergi denilince akla ilk ne kadar olduğu gelir. Günümüzde artan hayat pahalılığı devletin ve belediyelerin de vergilerine yansımış durumda. Öncelikle zam oranlarının bir önceki yıl ödediğiniz tutar üzerinden hesaplandığını söyleyelim. Fethiye belediyesi emlak vergi ücretleri 2022 yılında hesaplanırken %18,10 gibi bir oran kullanılıyor. Yani geçen yıl kaç para ödediyseniz bunun üzerine %18,10 gibi bir miktar eklemeniz gerekli.

Yerel halk her sene yapılan vergi zamlarına karşı tepkili olsa da unutulmamalıdır ki bu artışlar ülkedeki hayat pahalılığıyla doğru orantıda ilerlemektedir. Çoğu belediye bu konuda elinden geldiğince minimum artış politikası yürütmeye çalışıyor. 2022 Fethiye emlak vergisi de bütçeleri sarsmayacak bir oranda belirlenmeye çalıştı. Enflasyonun %70’leri aştığı bir ortamda %18,10 gibi bir vergi zammı şu an için makul seviyede görülmektedir.

Fethiye Belediyesi Emlak Vergisi Ne Kadar?

Belediyelerin emlak vergisi oranları ilçe ve ile göre farklı oranlar ile talep edilmektedir. Yani ülke genelinde sabit bir rakam yoktur. Elbette konum olarak değerli ve yüksek turizm alanı olan yerlerde bir miktar yüksek olabiliyor. Fethiye belediyesi emlak vergisinin bu sene ne kadar olacağı da merak konusu. Bu konuda 300 TL ile 600 TL aralığında bir oran olduğunu belirtebiliriz. Ortalama %18 civarında bir zam var. Net rakamları belediyenin resmi sitesi üzerinden öğrenebileceğinizi unutmayınız.

Fethiye Belediyesi Emlak Vergisi Ödeme

2022 Fethiye emlak vergisi, bölgedeki gayrimenkulün tapıda kim adına kayıtlı ise ödemeyi de o kişiler gerçekleştirebilir. Zira borçlar tapu sahiplerinin üzerine çıkar. Ev kiracılarının bu konuda bir yükümlülüğü yok. Ayrıca mülkün sahiplerinden de bu verginin bedelini kiracısından talep edemez. Ödeme işlemleri ise online ya da elden olmak üzere 2 farklı seçenek ile gerçekleştirilir. Kredi kartı ya da havale/EFT seçeneğini kullanmak isteyenler için online portalı tavsiye ediyoruz.

Teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygın bir kullanıma ulaşması, belediyelerin ödeme alma işlemlerini de kolaylaştırdı. Eskiden bir vergi ödemek için saatlerce binada sıra beklemek gerekebiliyordu. Günümüzde ise internetin gücünü kullanarak sadece birkaç dakika içerisinde tüm işlemler halledilebiliyor. Yine hala elden ödeme seçeneği de var. Eğer online işlem kullanacak bir ödeme aracınız yoksa belediye binasına giderek elden ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Artık o eski sıralar olmuyor.

Eğer muaf olduğunuzu düşündüğünüz halde Fethiye belediyesi emlak vergisi çıkarıyorsa gidip bir dilekçe ile durumu düzeltebilirsiniz. Kimlerin muaf olduğunu ise bir tabloda özetleyelim.

EmeklilerAdına kayıtlı başka bir mülk olmayacak
Ev hanımlarıAdına kayıtlı başka bir mülk olmayacak
İşsiz kişilerAdına kayıtlı başka bir mülk olmayacak
Geliri kısıtlı olanlarAdına kayıtlı başka bir mülk olmayacak

Fethiye Belediyesi Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

Bu verginin türünün ödeneceği yer her zaman tapunun kayıtlı olduğu belediyedir. Yani Fethiye’deki bir mülkünüzün emlak vergisi İstanbul’da ödeyemezsiniz. Fakat online yöntem ile ülkenin her noktasından yatırma fırsatınız var. İnternetin avantajı burada ortaya çıkıyor. Yine de bazı bireyler kredi kartı kullanmamayı tercih ediyor. Bu kişiler için de belediye binasında hizmet veren gişeler var. Bu gişeler mesai saatleri içinde açık.

Fethiye Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama

2022 yılının yaz dönemine girildiği şu günlerde tatilciler akın akın yazlıklarına gelmeye devam ediyor. Elbette ilk iş olarak herkes belediye ile aralarındaki borçları temizlemek istiyor. Huzurlu bir tatil için bu tür pürüzlerin ortadan kalkması iyi bir tercih olmaktadır. Her yıl rakamlar değiştiği için 2022 Fethiye emlak vergisi sorgulama işlemleri yapılıyor. Nereden olduğunu bilmeyenler de mevcut. Bu kişiler Fethiye Belediyesi Online kısmına girebilir. Gayet kullanıcı dostu bir ara yüzü var. İşlemlerinizi yaparken hiç zorlanmıyorsunuz.

İnternet kullanmıyor da olabilirsiniz. Bu şekilde ancak belediyeye giderek vergi sorgulaması yapabilirsiniz. Bu alanda yazın biraz yoğunluk olduğunu baştan belirtelim. Bu sebeple tavsiyemiz internet kullanmanız yönünde olacak.

fethiye-belediyesi-emlak-vergisi-3
Fethiye Belediyesi Emlak Vergisi

Fethiye Emlak Vergisi Borcu Nasıl Öğrenilir?

Emlak verginizi öğrenmek için Fethiye’de ya da belediye binasında olmanıza gerek yok. Teknolojinin avantajlarından bu noktada faydalanabileceğinizi unutmayın. Ülkenin neresinde olursanız olun Fethiye Belediyesi Borç Sorgulama kısmından işlem yapabiliyorsunuz. Giriş yapmak için üye olmanıza gerek yok. Kişisel bilgilerinizi girerek tüm verilere ulaşabiliyor ve işlem gerçekleştirebiliyorsunuz. Ödeme sonunda sistem sizlere bir makbuz sunuyor. Bu makbuzunuzu telefon ya da bilgisayarınızda saklayabilir, dilerseniz de yazıcıdan çıktı alabilirsiniz. Kamu ödemelerinde her zaman için makbuz saklanmasını öneriyoruz.

 

İlginizi çekebilir: Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 2022

Similar Posts