Gözü Açılmamış Yavru Kedi Nasıl Bakılır Ve Beslenir?

Gözü Açılmamış Yavru Kedi Nasıl Bakılır Ve Beslenir?

Gözü açılmamış yavru kedi bakımında kedi sahiplerinin dikkat etmesi gereken bir çok önemli nokta vardır. Öncelikle yavru kedilerin bakımı tamamen anne kediler tarafından üstlenilir. Ancak bazı durumlarda anne kediler yavrularına bakmak istemeyebilir. Böyle durumlarda yavru kedinizin bakımını siz üstlenmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak henüz gözleri açılmamış olan bir yavru kediye bakmak düşünüldüğünden çok daha zor olabilir. Çünkü bu dönemde kedi ne mama yiyebilir ne de kendi tuvalet ihtiyacını giderebilir.

Böyle durumlarda kedi sahibi olarak belli başlı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Her türlü kedi bakım işleminde mutlaka veterinere danışmanız gerekir. Gözü açılmamış yavru kedi bakımında veteriner önerileri oldukça önemli bir yere sahiptir. Veterinerin belirtmiş olduğu düzende beslenmelerini sağlamak mümkün olabilir. Aynı zamanda hastalık kontrollerinin yapılması ve nasıl tuvalete alıştırılacağı gibi konularda da veterinerler bu süreçte önemli birer yol gösterici olabilirler.

Kedinin daha gözü açılmadan anne kedi tarafından terk edilmişler ise bu durumda ilk olarak yavru kedinin hasta olup olmadığına bakmanız gerekir. Çünkü anne kediler yavruları genelde hasta oldukları için terk edebilirler. Böyle bir durumda gözü açılmamış yavru kedi annesi tarafından hasta olduğundan terk edilmiş olabilir. Veteriner kontrolü sonrasında yavru kedi için iyi bir bakım periyodu uygulanabilir.

Gözü Açılmamış Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Gözü açılmamış yavru kedi bakımı nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek gerekirse bu konuda birçok farklı detayı göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu süreçte yavru kedilerin son derece ilgi ve alaka beklediğini bilmeniz gerekir. Anne kediler genellikle bu dönemde yavrularını kesinlikle yalnız bırakmaz ve dışarıdan gelebilecek tüm tehlikelere karşı korumaya alır. Anne kedilerin bakım ihtiyaçlarını karşılamaması durumunda ise tüm bu gereksinimleri sizin sağlamanız gerekir. Böyle durumlarda gözü açılmamış yavru kedi bakımı için şu detayları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Gözü açılmamış yavru kediler henüz mama yiyebil me kapasitesine sahip değildir. Aynı zamanda Kendi başlarına süt içebilme imkanına da sahip değildir.

 • Böyle durumlarda kedinizi ufak bir şırınga yardımıyla süt vererek besleyebilirsiniz. Ancak sütünü su ile karıştırmayı ihmal etmemelisiniz.

 • Yattığı yerin sürekli olarak temiz olmasını sağlamalısınız. Aynı zamanda güven duyması için ilk zamanlarda sürekli yanında olmaya çalışmalısınız.

 • Yavru kedilerin tuvalet ihtiyacını mutlaka temiz bir ortamda gerçekleştirmesini sağlamalısınız.

 • Bu dönemde henüz kasları gelişmediği için tuvalet ihtiyacını gerçekleştirebilmesi için sizin yardımcı olmanız gerekir.

Yavru kediler son derece hassas varlıklardır. Böyle durumlarda mutlaka kedinizin uygun bir şekilde bakımdan geçirilmesini sağlamanız gerekir. Özellikle beslenme düzenlerinin periyodik olmasına dikkat etmeniz büyük bir önem taşır. Gözü açılmamış yavru kedilerin bakımında beslenmelerinin gün içerisinde aynı saatte olmasına önem vermeniz önemlidir. Her gün 3 ya da 4 defa beslenmeleri gerekir. Bunun yanında tuvalet gereksinimlerinin de belli bir düzende olmasına dikkat etmelisiniz.

Gözü Açılmamış Yavru Kedi Nasıl Beslenir?

Gözü açılmamış Yavru kedinin beslenmesi oldukça önemli bir konudur. Bu dönemde yavru kedilerin diş hassasiyeti son derece yüksektir. Bu bakımdan yavru kedi beslenmesinde şu detaylara büyük bir önem vermeniz gerekir:

 • Bu dönemde yavru kediler kesinlikle kurumama tüketemez.

 • Aynı zamanda yemek ve attıkları da vermemeniz dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

 • Yavru kedilerin mutlaka bu dönemde yaş mama veya süt gibi gıdalarla beslenmesi gerekir.

 • Eğer süt veriyorsanız saf süt vermemeye dikkat etmeniz gerekir.

 • Böyle durumlarda genellikle sütü su ile karıştırarak vermek kedinizin daha iyi bir şekilde beslenmesini sağlar.

 • Süt içmeyi kendi başına beceremeyeceği için bir şırınga yardımıyla veya kedi biberonlarıyla yavru kedinizi kolaylıkla besleme imkanı bulabilirsiniz.

Yavru kedileri beslemek ve çeşitli ihtiyaçlarını gidermek için birçok önemli aparat olduğundan bahsetmek mümkündür. Gözü açılmamış yavru kedi beslerken de bu sürece dikkat etmelisiniz. Kedilerinizin beslenmesi sırasında sıvı gıdalar tüketmesi tuvalet ihtiyaçlarının da normal yapılabilmesini sağlar. Bu şekilde kabızlık problemi yaşamazlar. Ancak süt ile beslerken kedinizin midesini bozmamasına da dikkat etmeniz gerekir. Tuvalet gereksinimi için de poposunun nemli bez ile silinmesi ve hassas davranılması gerekir. Bu şekilde çok rahat bir şekilde beslenebilir ve tuvalet gereksinimlerini giderme imkanı bulabilirler.

Gözü Açılmamış Yavru Kedi Nasıl Bakılır Ve Beslenir? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts