Hamile Kedi Kaç Kilo Alır Ve Nasıl Beslenir?

Hamile Kedi Kaç Kilo Alır Ve Nasıl Beslenir?

Hamile kedi kaç kilo alır sorusunun cevabı her kediye göre değişebilir. Kedilerde hamilelik ekseri olarak 65 gün civarında sürer. Bazen birkaç gün uzayabilir de kısalabilir de bu süre. Hamileliğin ilk birkaç haftasında anne kedinin vücudu yağlanmaya başlar. Hamileliğin son haftalarında anne kedinin aldığı kilolar yavruların büyümesi ile alakalıdır.

Anne kedinin hamileliğinin ilk haftalarında aldığı kiloların mevcut kilosunun yüzde 40’ından fazla olmaması gerekir. Fazla kilo anne kedinin doğumda zorlanmasına ve doğumdan sonra sağlık yönünden sıkıntı çekmesine sebep olabilir. Bu sebeple hamilelik döneminde kedinin beslenmesine, mama seçimine dikkat etmek gerekir.

Kediler Hamileyken Nasıl Beslenmelidir?

Kedinizin hamilelik döneminde beslenme düzeni çok önemlidir. Hem anne hem de yavruların sağlıklı olabilmesi için anne kedinin hamileliğinde ve emzirdiği dönemlerde doğru bir şekilde beslenmesi gerekir.

Hamile kedilerin yüksek enerji içeren bir beslenme rejimine tabii tutulması gerekir. Bunun için kedinize yavru köpek maması yedirebilirsiniz. Hem yaş mama hem de kuru mama verebilirsiniz en önemlisi yeteri kadar su içmelerini sağlamalısınız. Hamilelik ilerledikçe öğün sayılarını çoğaltmalısınız. Hamile kedinize süt içirmemelisiniz zira süt kedinizin sindiriminde sıkıntı yaşatacaktır.

Kediniz hamileyken iç ve dış parazit tedavilerine devam etmelisiniz çünkü iç parazitler anneden yavru kedilere geçebilir. Veteriner hekiminize danışarak parazit aşılarını yaptırmalısınız. Kedinizin gebelik döneminde hamile kedi kaç kilo alır sorusunu veterinerinize danışarak en uygun beslenme düzenini ayarlayabilirsiniz.

Hamile Kedinin Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kediniz hamile olduğunda öncelikle hamile kedi kaç kilo alır sorusunun cevabını araştırmalısınız ve buna göre bir beslenme rejimi oluşturmalısınız. Hamile kedinizin beslenmesinde şu hususlara dikkat etmelisiniz;

  • Anne kedinin bol sütü olması ve yavru kedilerin gelişmelerinin hızlı olabilmesi için kalori,

  • Yavruların sağlıklı gelişmesi ve büyümeleri için protein,

  • Yavruların kemiklerinin güzel gelişmesi için fosfor ve kalsiyum,

  • Anne kedinin fazla kalori ihtiyacı için yağ.

Kedinizin beslenme rejimini yukarda sıralanan vitamin ve mineraller yönünden yeterli olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Su tüketimini mutlaka takip ederek yeterli su içip içmediğini gözlemlemelisiniz.

Hamile Kedi Kaç Kilo Alır Ve Nasıl Beslenir? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts