İç Dış Parazit Damlası

ic-dis-parazit-damlasi

İç dış parazit damlası, evde kedi besleyen ya da minik patileri yeni sahiplenecek olanlar için önemli bir detay. Çünkü kedilerle yaşarken hem onların sağılığını hem de evde yaşayan bireylerin sağlığını korumak gerekir. Bu da çoğu zaman iç ve dış parazit uygulamasıyla mümkün olur. Bunların yanında düzenli veteriner kontrolleri ve aşıları da ihmal edilmezse, sorunsuz bir ortam yakalanmış olunur.

Günümüzde bireylerin sosyal yalnızlıklarını gidermek için en çok tercih ettiği evcil hayvan, kedilerdir. Kediler artık yaşamımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Peki onlarla birlikte yaşamak konusunda ne kadar özen gösteriyoruz? Çünkü bu minik patiler her ne kadar sevimli ve dost canlısı olsalar da sağlıkları aksatıldığında yaşadıkları yere hastalık taşıyabilirler. Bunu önlemenin en iyi yolu iç dış parazit damlası olarak kabul görür. Bizler de bu yazımızda parazit damlası konusunu detaylandıracağız.

kedilerde-ic-ve-dis-parazit
İç Dış Parazit Damlası

Kedilerde İç ve Dış Parazit

Kediler, dışarıdan bakıldıkların her ne kadar güçlü canlılar olarak görülseler de aslında bir o kadar hassas ve kırılgan bünyeleri vardır. Parazitler bu alanda kedi sağlığını riske atan en önemli faktördür. Doğada hemen her alanda birçok zararlı parazit bulunur. Kediler ile temas etmeleri halinde minik dostlarımıza yerleşir ve orada üreme eğilimi gösterirler. Parazitlerin çoğalması için kedi vücutları ideal bir alandır. Fakat bu sorun günümüzde çözümsüz değil. İç dış parazit damlası ile kediler artık çok daha sağlıklı ve güçlü…

İç Dış Parazit Damlası Ne İşe Yarar?

İç dış parazit damlası, kedi sağlığının mihenk taşlarından bir dersek abartmış olmayız. Yaşamı boyunca kediler iç ve dış olarak sürekli olarak parazitlere maruz kalırlar. Bu organizmalar ile mücadelenin tek yolu ise parazit ilaçlarıdır. İki tür uygulama mevcut. Bunlardan ilki olan iç parazit yöntemi, kedilerin iç organlarında yaşayan parazitler için kullanılır. Bağırsak, karaciğer ve kalp gibi organlarda yaşayan parazitler, bu damla sayesinde vücuttan atılır.

Bir diğer parazit uygulaması da dış parazittir. Dış parazitler doğadan kedilere bulaşır. Fakat burada şunu belirtmekte fayda var ki bir kedi hiç evden çıkmıyor diye parazit kapmayacak anlamına gelmemeli. Bizler gündelik yaşantımızda sokaklarda gezerken parazitlere maruz kalırız. Eve geldiğimizde de bu organizmaları kedimize bulaştırabiliriz. Bu sebeple iç dış kedi damlası kullanılması çok önemli.

ic-dis-parazit-damlasi
İç Dış Parazit Damlası Ne İşe Yarar?

İçi Dış Parazit Damlası Nasıl Uygulanır?

Kedi iç dış parazit damlası Broadline ve Bayer markalar, günümüzde tüm veterinerler tarafından öneriliyor. Tamamen bilimsel onaylı olan bu damlaların kullanımı ise oldukça basit. Damla formunda olan iç dış parazit damlası, veterinerin tavsiyesiyle kullanıldığı taktirde harika bir etkiye sahiptir. Veteriner tavsiyesi diyoruz çünkü her parazit damlasının kullanılması gereken kilo gurubu farklıdır.

İç dış parazit damlası muhakkak kedilerin yalayamayacağı bir bölgeye dökülmeli. Bunun için en ideal alan ense kısmıdır. Zira minik patiler ense bölgelerine ulaşamaz. Bu uygulama 6 haftada bir yapılması gerekir. Böylelikle kedinizin sağlığı gayet yerinde olur. Yazımızı verimli bulduysanız sizleri Kedi İsimli Tasma konumuza bekliyoruz. Ayrıca Instagram hesabımızı da eklemeyi unutmayınız…

Similar Posts