İdeal Kedi Kilosu

ideal-kedi-kilosu

İdeal kedi kilosu, bakımı kolay olan ancak beslenmesine dikkat edilmediğinde birtakım sorunlar ortaya çıkaran evcil hayvanlarda dikkat edilmesi gereken durumdur. Kediler her ne kadar kendi kendilerine yeten canlılar olsalar da aşırı beslenmeleri durumunda obeziteye maruz kalabilirler. İnsanlarda olduğu gibi minik patilerde de obezite, birçok hastalığın tetikleyicisidir.

Yapılan araştırmalara göre günümüzde sahiplenilen her 5 kediden 1 tanesi, obezite sorunsalı ile karşılaşıyor. Bunun temelinde minik dostlarımızın şişman olmasının bizlere verdiği tatlılık ve sempatikliktir. Ancak idealin üzerinde bir kiloda bulunan kedilerin sağlığını ciddi risk altında olabilir. Hareket kabiliyeti azalı ve yaşam kalitesi düşer. Bu da onları mutsuzluğa sürükler. Bu yazımızda en temel haliyle ideal kedi kilosu konusunu derledik…

yasa-gore-kedi-kilosu
İdeal Kedi Kilosu

İdeal Kedi Kilosu Nedir?

İdeal kedi kilosu, bir patinin bilimsel olarak belirlenen değerlere uygun bir kiloya sahip olması ve bu sayede daha sağlıklı bir yaşam sürmesi demektir. İdealin altında ya da üstünde olmak bir risk unsurudur. Yaşa göre kedi kilosu değişir. Bireylerin sahiplendikleri kedilerin her döneminde kilolarını kontrol altında tutmaları ve buna göre beslenme düzeni oluşturmaları bir sorumluluktur.

Kedilerin yaşadıkları ortama göre günlük kalori ihtiyaçları da farklılaşır. Sokakta yaşayan bir kedi sürekli hareket halindedir ve bu sebeple günlük olarak minimum 300 kaloriye ihtiyaç duyar. Fakat evde beslenilen kedilerde durum farklıdır. Evcil hayvanların hareket alanları kısıtlı olduğu için sokak kedilerine oranla daha az gıda tüketmesi gerekir. Örneğin bir ev patisinin günlük kalori gereksinimi ortalama 100 kaloridir.

Zayıf Kedi Nasıl Anlaşılır?

İdeal kedi kilosu konusunda sadece aşırı kilo almanın sorun olabileceği düşünülür. Bu büyük bir hata. Zira zayıf kediler de ciddi risk gurubundadır. Kaliteli bir yaşam sürdürmek için kısacası ne zayıf olunmalı ne de kilolu. İdeal değerler mutlaka yakalanmalı. Bu da ancak ay ay kedi kilosu takip ederek mümkün olur. Çünkü bazı dönemlerde hızlı kilo verişi yaşayabilirler. Bireyler olarak iyi bir gözlemci olmalıyız. Peki zayıf kedi nasıl anlaşılır? İşte cevabı…

  • Eğer kedinizin tüyleri kısa ise dışarıdan bir göz ile kaburgalarını görebilirsiniz. Bu durum zayıf olduğuna işarettir.
  • Yan profilden incelemekte fayda var. Karnında bariz bir çöküklük görüyorsanız zayıflık belirtisidir.
  • Elinizle kedinin kalça kemiğine hafifçe dokunduğunuzda kemiği hissediyorsanız zayıflığın bir göstergesidir.
  • Ani kilo kayıplarında kedinizin yüzünde belirgin bir küçülme oluşur.
ideal-kedi-kilosu
Zayıf Kedi Nasıl Anlaşılır?

Şişman Kedi Nasıl Anlaşılır?

Dünya üzerinde yaşayan kedi ırklarının nerdeyse %20’si obezite sorunu yaşıyor. Bu sebeple minik dostlarımızın yaşam kalitelerini tekrar eski haline getirmek için sorumluluk almamız gerekiyor. İdeal kedi kilosu hakkında bilgi sahibi olmak bu yüzden önemli. Peki şişman kedi nasıl anlaşılır? Birkaç maddede belirtmek mümkün.

  • Dış görünüşüne baktığınızda konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Olması gerekenden çok daha iri bir hal aldıysa obezite riski taşıyor demektir.
  • Hareket etmekte zorlanıyorsa şişman sınıfında olabilir. Özellikle şişman kediler yeterli esnekliğe sahip olamadıkları için popo bölgelerini temiz tutamazlar.
  • Elinizle kaburga bölgesine hafif dokunduğunuz yağlı bir yapı hissediyorsanız şişman demektir.
  • Şişman kedilerde karın kısma ayaklarından aşağı doğru sarkar.

Bir kedinin şişman mı ya da zayıf mı olduğunu anlamanın en net yolu veteriner muayenesidir. Periyodik veteriner kontrollerini aksatmamak bunun için önemlidir. Eğer hekim olağanın dışında bir durum görürse bu durumda sizi uyarır ve almanız gereken önlemleri söyler. Yazımızı verimli ve bilgilendirici bulduysanız Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılır? konusu ilginizi çekebilir. Sosyal medya hesabımızı da seveceksiniz…

Similar Posts