İki Dişi Kedi Aynı Evde Yaşar Mı?

İki Dişi Kedi Aynı Evde Yaşar Mı?

İki dişi kedi aynı evde yaşar mı sorusu kedi beslemeyi düşünen kişilerin en çok dikkat ettiği konulardan biridir. Dişi kediler karakteristik yapıları gereğince oldukça kıskanç varlıklardır. Sahiplerini genellikle başkalarıyla paylaşmak istemeyen bu canlılar evde ekstra bir kedi veya köpek bulunmasını istemeyebilirler. Ancak bu durum kedinin sosyalleşme derecesi ile de önemli bir konudur. Bazı kediler daha uysal olurken bazıları çok ciddi anlamda huysuzluk ve hırçınlık yaratabilir.

İki dişi kedi aynı evde yaşar mı sorusuna ise her zaman için net bir yanıt vermek mümkün olmaz. Kedilerinizin aynı evde sorunsuz bir şekilde yaşamasını istiyorsanız bu konuda belli kurallara ve durumlara dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle kedilerinizi bu duruma alıştırmanız gerekir. İki dişi kedinin aynı evde yaşayabilmesi için birbirlerine sevmeleri ve benimsemeleri büyük bir önem taşır.

Ancak anne kediler dahi belli bir süre sonra yavrularını çevrelerinde istemedikleri için bu dönemin alıştırılma süresi düşündüğünüzden çok daha zor olabilir. İki dişi kedi bir evde yaşayacak ise bu dönemin yavruluk döneminden başlatılması çok daha uygun bir konudur. Kedilerinizin başka bir dişi kedi ile yaşayabilmesi için yavruluktan itibaren sosyalleştirilmeleri gerekir. Sosyalleşmemiş bir kedi başka bir dişi ya da erkek kedi ile kesinlikle aynı evde yaşamak istemez. İstemeyecekleri gibi size karşı da saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Sürekli olarak evde yeni gelen kediye karşı bir saldırı düzeninde olabilirler. Evde iki tane dişi kedi beslemek istiyorsanız oldukça sorun yaşayabilirsiniz.

İki Dişi Kediyi Aynı Evde Nasıl Besleyebilirsiniz?

İki iki kedi aynı evde yaşar mı sorusuna yanıt vermek gerekirse hem evet hem de hayır cevabı verilebilir. Kedilerinizin ikisi de dişi ise birbiriyle oldukça fazla kavga edebilir ve kendi çevrelerinde diğerini görmek istemeyebilirler. Böyle durumlarda kedi sahiplerinin belli konulara dikkat etmesi gerekir. Çünkü dişi kediler genellikle oldukça kıskanç yapıya sahiptir. Yalnızca başka bir dişi görmek istemeyecekleri gibi erkek bir kedi de görmek istemeyebilirler. Böyle durumlarda şu noktalara dikkat etmelisiniz:

  • Eğer evde iki tane dişi kedi beslemeyi düşünüyorsanız dişi kedilerinizin mama kaplarına ayrı tutmalısınız.

  • Dişi kediler için hazırlayacağınız şiş kaplarının farklı olmasını sağlamalısınız.

  • Ayrı bir yatak yaparak birbirlerinden ayrı durmalarını sağlayabilirsiniz.

  • En önemlisi yavruyken ikisini alıp beslemeye başlamak çok daha mantıklıdır.

Öyle durumlarda yavru kedilerinizin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken birçok önemli faktör bulunur. Dişi kedi konusunda profesyonellik oldukça önemlidir. Böyle durumlarda kedilerinizin uygun şartlarda beslenebilmesi için ya da uyuyabilmeleri için kendilerine özel güvenli ortamları olması gerekir. İki dişi kedi aynı evde yaşar mı sorusuna genel manada olumsuz yanıt verilebilir. Özellikle dişi kediler evin çevresinde başka bir sokak kedisinin bulunmasına dahi tahammül edemezler.

İki Dişi Kedi Neden Anlaşamaz?

İki dişi kedi neden anlaşamaz sorusuna yanıt vermek gerekirse bu durum tamamen kedilerin sahiplenme içgüdüsünden kaynaklanır. Yani kediler kendi sahiplerini bağlılık ölçüsünde sevdikleri için etraflarında başka bir dişi kedi olmasını istemezler nokta böyle durumlarda da evdeki diğer kedinin gitmesini isteyebilirler. Aynı zamanda eğer başka bir kediyi severseniz bu durum dişi kediniz için de son derece ciddi bir sorun yaratabilir. Size uzun bir süre küsebilir veya yaklaşmak istemeyebilir. Bu durum oldukça normal karşılanan konulardan biridir. Eve sonradan getireceğiniz dişi kedi evde daha önceden beslediğiniz kedi için oldukça zorlu bir süreç olacaktır. Hatta evdeki kedinin depresyona girmesine ve ağır bir stres yaşamasına da neden olabilir. Birbirlerine alışmaları için şunları deneyebilirsiniz:

  • Yavruluktan kedileri alarak besleyebilirsiniz.

  • Kediler ilk eve geldiklerinde günün yalnızca az bir vaktinde birbirlerini göstererek alıştırabilirsiniz.

  • Her ikisi ile oynayarak diğerinin kıskanmasını engelleyebilirsiniz.

  • Kedilerinizin yaş mama ile ödüllendirilmesini sağlayabilirsiniz.

  • Yavru kediler daha kolay bir şekilde sosyalleşirler.

Bu bakımdan kedilerinizin bir arada yaşamaları sağlanabilir. Hatta kuş ya da köpek gibi hayvanlarla bir arada da yaşamalarını sağlamanız mümkün olabilir. Kedi besleme konusunda düşünceleriniz var ise mutlaka başka hayvan beslememeye dikkat etmeniz gerekir. Besleyecekseniz de tüm ev hayvanlarınızı yavruluk dönemlerinde sahiplenebilirsiniz. Bu şekilde birbirlerine alışmaları da daha kolay olacaktır.

İki Dişi Kedi Aynı Evde Yaşar Mı? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts