İslam’da Kedinin Yeri Nedir? Kedi Beslemek Günah mı?

İslam'da Kedinin Yeri

İslam’da kedinin yeri, özellikle kedi sahiplenmek isteyen ancak dini çekinceleri bulunan kişilerin sıklıkla gündeme getirdiği bir konudur. Kedi bakmak günah mı? Kedi bakmak caiz mi? gibi sorular çoğu zaman ortaya çıkar. Peki bu konuda dinimiz ne diyor. Sahiden kedi bakmak günah mı? Bu yazımızın ardından kedi sahiplenme konusunda aklınızda hiçbir tereddüt kalmayacak.

İslam dininde kediler için ‘temiz olarak ifade edilir. Hatta Hz. Muhammed’in bir kedi sahiplenmesi ve kedileri çok sevmesi, Müslümanlar için bir övünç kaynağıdır. Kısaca İslam’da kedinin yeri saygın ve önemlidir. Günümüzde bireyler evde kedi besleme konusunda olumsuz bir tutum sergileyebiliyorlar. Temelinde de İslam’da kedinin yeri kötü olduğunu düşünmeleri yatıyor. Ancak görüldüğü üzere peygamberimiz bile bir kedi dostuydu.

İslam’da Kedinin Yeri Nedir?

islamda-kedinin-yeri
İslam’da Kedinin Yeri

Bir hadise göre Hz. Muhammed Uhud seferinden döndüğü sırada ordusunun önüne yavrularını emziren bir kedi çıktı. Peygamber sırf o kediye zarar gelmesin diye başına bir asker dikti ve ordusunu kenarından geçirdi. Üstelik sefer dönüşünde o kediyi sahiplendi ve adını Müezza koydu. İslam’da kedinin yeri konusu buradan bile anlaşılmaktadır. Yani kısaca kedi sahiplenmek günah değil, aksine sünnettir.

İslam’da yine bir hadise göre Hz. Muhammed şöyle buyurmuştur: “Onlar en temiz ağza sahiptirler.” Bu hadisleri göz önünde bulundurarak ‘Kedi bakmak günah mı?’ sorusunun yanıtını almış olursunuz. Kedi sahiplenmek sevaptır. Evde kedi bakmak sünnetir. İslam’da kedinin yeri konusunu bu şekilde açıklayabiliriz.

Sıkça Sorulan Sorular

islamda-kedinin-yeri
İslam’da Kedinin Yeri

İslam ve kedi konusuna kedi sahipleri son yıllarda oldukça meraklı. Çünkü eve kedi getirmenin günah olabileceği gibi hatalı bir kanı var. İslam’da kedinin yeri her zaman güzellikler ile anılır. Kedi sahiplenmek kesinlikle günah değildir. Şimdi bu konuda sıkça sorulan sorulara bir göz atalım.

Kedi Eve Bereket Getirir mi?

Evde kedi beslemek sevap olarak kabul görür. Çünkü evdeki çocuğun merhamet duygusunu güçlendirir. Zaten eve bereket getireceği için de peygamberimiz tarafından sahiplenilmesi istenmiştir. Ayrıca unutulmamalıdır ki Hz. Muhammed yaşamı boyunca canlılar arasından sadece kedi sahiplenmiştir.  Kısaca kedi eve bereket getirir.

Müslümanlar Evde Kedi Besleyebilir mi?

‘Müslümanlar evde kedi besleyebilir mi?’ konusu çok merak ediliyor. Bu bilgi ışığında birçok kişi sahiplenmeyi düşünüyor ya da vazgeçiyor. Peki gerçekten de Müslümanlar evde kedi besleyebilir mi? Sorunun net yanıtı evettir. Kedileri evde beslemek günah değil. Bunun en büyük örneğini peygamberimizde görürüz.

islamda-kedinin-yeri
İslam’da Kedinin Yeri

Kedi Olan Evde Namaz Kılınır mı?

Müslüman ailelerin merak ettiği konulardan birisi de ‘Kedi olan evde namaz kılınır mı?’ sorunsalıdır. Kedilerin kılının namazı bozacağını düşünenler var. Fakat bu yanlış bilgi. Kedi olan evde namaz kılmak günah değil. İslam’da kedinin yeri ortada. Ayrıca kedinin elinizi yalaması da namaza engel teşkil etmez. Gönül rahatlığıyla kedi sahiplenebilirsiniz.

Kedi Kısırlaştırmak Dinen Caiz mi?

İnsanların olduğu gibi doğadaki tüm canlıların üreme hakkı vardır. Bu hakkı onlara yaratıcısı vermiştir. Kedi kısırlaştırmak dinen caiz mi sorusunun yanıtı kesin olarak caiz değildir. Kedi kısırlaştırmak günahtır. Ancak eğer sağlık sorunları sebebiyle kısırlaştırma işlemi olursa günah değildir. Kedi kısırlaştırmak için meşru bir sebep gerekir.

Kedi Olan Eve Cin Girer mi Diyanet İslam’da Kedi Yeri Hakkında Bilgi

Her ne kadar toplum arasında özellikle siyah renkteki kediler için bu tarz bir görüş hakim olsa da gerçekci değildir. Zira inanlar için zaten cinler her alanda bulunurlar. Belirli bir hayvan ya da insan figürüne bürünmez. Kedilerle doğrudan alakası yoktur. Bilinen bu bilgiler yanlıştır.

Kuran’da Kedi ile İlgili Ayetler Bulunuyor mu? Evde Kedi Beslemenin Fazileti

islamda kedinin yeri 1

Kur’an-ı Kerim’de hayvanlar için ayetler bulunmaktadır. Kehf 18. ayetinde; kedi, köpek gibi hayvanların beslenmesinde herhangi bir sakınca olmadığı belirtilmiştir. Zaten Allah tarafından koruyuculuk, merhamet ve hoşgörü hep üzerinde durulan konulardır. Hayvanlara merhamette dilsiz bu canlıların korunmasına etkili olacaktır.

Peygamber Efendimizin Kedi ile İlgili Hadisleri

Kur’an-ı Kerim dışında da peygamber efendimiz tarafından çeşitli hadisler günümüze gelmiştir. Halihazırda kendisinin zaten baktığı kediler olduğunu, hatta kucağında yatan bir kediyi rahatsız etmemek için üstündeki hırkayı kestiği bile biliniyor.

Şüphesiz ki kedi (necis) pis değildir, o da ev halkından bazısı gibidir.” demiştir.

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz ‘Kediler ve İslam’ kategorimiz ilginizi çekecektir. Ayrıca Instagram Kedi Sevgisi hesabımızdan günlük paylaşımlarımız hoşunuza gidebilir.

Similar Posts