Kedi Aksesuarları için 4 Öneri! Kedi Aksesuarları Neler?

aksesuar11

Kedi aksesuarları adına hangileri alınmalı? Kedi aksesuarı kullanmak zorunlu mu?

Kediler, sahipleri için adeta birer evlat niteliğindedir. Yaptıkları her şey bu minik canlıların mutlu olmasına yöneliktir. Özel günler de bu mutluluğun parçalarından birisidir. Bireyler, özel günlerde kedilerine aksesuar alarak prens ya da prenses gibi kuşanmalarını sağlar. Kısaca pati dostlarımız için aksesuarlar olmazsa olmaz bir unsur diyebiliriz. Peki kedi aksesuarları nelerdir? Bu yazımızda kediler için gereken aksesuarları detaylandırdık…

Kedi kıyafetleri günümüzde çok tercih edilse de kedilerin yalanma işlemini kısıtladığı için uzmanlar tarafından pek fazla önerilmez. Bunun yerine kedi aksesuarları tercih etmek hem pati dostlarımızın rahat edebilmeli hem de estetik açıdan güzel bir görünüme kazanmaları için doğru yöntem olacaktır. Tabi her aksesuar kediler için uygun değildir. Onların fiziki ve psikolojik yapıları incelenerek hazırlanmış doğru aksesuarları seçmek önemli bir husustur.

Kediler İçin Gerekli Aksesuarlar Nelerdir?

kedi-aksesuarlari
Kedi Aksesuarları

Günümüzde kedi sahiplenmelerinin yayın bir hale gelmesiyle birlikte kedi aksesuarları sektörü de hayli popüler bir sektör haline geldi. Her yaş ve cinsiyete göre birbirinden güzel binlerce çeşit üretiliyor. Sahipler de haliyle bunca çeşidin arasında hangisinin kedileri için doğru aksesuar olacağı konusunda tereddüde düşebiliyor. İşte kediler için gerekli aksesuarlardan başlıca olanları…

1- Kedi Künyeleri: Kedi künyesi kedi aksesuarları arasında en popüler ürün olarak öne çıkıyor. Özellikle kedilerin kaçma eğilimli canlılar olduğu düşünüldüğünde bu aksesuarın önemi daha da artıyor. Siz de üzerinde isminin ve iletişim bilgilerinin olduğu şık tasarıma sahip bir kedi künyesi hazırlatarak, onun hem güzel görünmesini hem de güvenliğini sağlayabilirsiniz.

2- Kedi Tasmaları: Tasma kullanımı kedilerde köpekler kadar yaygın değildir. Ancak bazı durumlarda ihtiyaç olabilmektedir. Kedilerin çimlerde gezdirileceği zamanlar bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

3- Kedi Kolyeleri: Kedi kolyeleri şık tasarımlarının yanında aynı zamanda işlevsel bir özelliğe sahiptir. İçerisinde bulunan zil ile saklanan kedinizi evde bulmakta güçlük çekmezsiniz.

4- Kedi Oyuncakları: Kedi aksesuarları kapsamında olan oyuncaklar, özellikle yavruluk dönemlerinde kedilerin hayli ilgisini çekiyor. Tüylü ve çıngıraklı oyuncaklar seçerek onların eğlenceli dakikalar yaşamalarını sağlayabilirsiniz.

Bunun yanında günümüzde kediler için şirin tasarımda üretilen şapkalara da değinmekte fayda var. Bu aksesuarlar kediyi güzel ve tatlı bir görünüme soksa da genellikle onları rahatsız etmektedir. Bu sebeple kedilerde şapka kullanımı tavsiye edilmez.

Kedi Aksesuarları Tasma Kullanmak Şart mı? Kedi Tasması Kullanmanın Avantajları Neler?

kedi-aksesuarlari

Kediler için aksesuar adına ilk göze çarpanlardan birisi tasmalar olmaktadır. Her ne kadar köpekler kadar tasma kullanılmasa da kedilerde de yaygın bir kullanım göze çarpar. Bu aşamada aslında tasma kullanmanın çeşitli avantajları bulunmaktadır. İlki kedinizin sahipli olduğunu yansıtmasıdır. Olası bir dışarı çıkıldığında ya da kediniz kaçtığında bu mesajı verebilirsiniz.

Ve hatta kayıp ilanı oluştururken tasmasına bakarak da tanım yaparak daha kolay denk gelinip tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında aynı zamanda tasma üzerine yazılabilecek bilgiler neticesinde size çabuk dönüş sağlanmasına olanak tanırsınız. Kediniz evden kaçsa ya da dışarıda kaybolsa dahi bulacak kişi bilgilerinize kısa sürede erişecektir.

Kedi tasması adına tüm bunlar avantaj olarak bulunsa da kedinize tasma almak zorunda elbette değilsiniz. Özellikle sürekli evde duran ve hiçbir şekilde dışarıya kaçma ihtimali olmayan bir kediden bahsediyorsanız, tasma takmamak gibi bir seçeneğe de sahipsiniz. Tercih etme durumu tamamen size kalmış bir olaydır.

Aksesuar Kullanmak Kedilere Zararlı mı?

Kedi sahipleri arasında sıkça tartışılan bir konu olan aksesuar kullanımı, zararlı ve zararsız olarak bireyleri ikiye bölmüş durumunda. Bu konuda aslında her iki taraf da haklıdır. Zira bazı kedi aksesuarları bu minik canlılara zarar verebileceği gibi doğru ürün tercih edildiğinde herhangi bir zararı yoktur. Aksine faydaları vardır. Peki aksesuar seçiminde neye dikkat edilmeli?

Kedi aksesuarları arasında kullanırken dikkat edilmesi gereken temel ürün, kolye ve tasmalardır. Bu ürünler kedinin boyun bölgesinde olduğu için dikkatlice takılmalıdır. Aşırı sıkılmamalıdır. Zira kedinin havasız kalmasına sebep olabilir. Aynı şekilde çok da gevşek bırakılmamalıdır. Bu sefer de kedi bunu dolayabilir ya da başka bir yere takabilir. Kedi aksesuarları doğru kullanıldığı taktirde herhangi bir risk teşkil etmez.

kedi-aksesuarlari

Yavru Kedi Aksesuarları Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yavru kedilere aksesuar seçerken dikkat edilecek belirli başlı noktalar bulunmaktadır. Bahsedilecek bu noktalara dikkat etmek aslında kedinizin sağlığı ve davranışları üzerinde doğrudan etkiye sahip olmaktadır. Yavru kedilere:

  • Boyun yapısına ayarlanabilir tasmalar tercih edin.
  • Sert tasmalar değil yumuşak yüzeyli tasmalar kullanın.
  • Oyuncaklarını çok küçük parçalı almayın.
  • Künyesini önüne çok gelecek şekilde tercih etmeyin.

Tüm bunların yanı sıra eğer kediniz çoğu zaman evdeyse oyuncak dışında boynuna bir şeyler almak için acele etmeyin. Kendi vücutlarını bile henüz tanıyamamış kediler için ilk aşamada tasma ve künye stres arttırıcı bir faktör olacaktır.

kedi-aksesuarlari

Kedi Eşyaları Nereden Alınabilir?

Günümüzde kedi aksesuarları için çeşitli siteler ve mağazalar üzerinde satışlar yapılmaktadır. Başta petshoplar olmak üzere hayvanlara dair yem ve mama satan noktalarda da eşyalara denk gelebilirisiniz. Direkt görerek beğenme imkanınız olduğundan fiziksel alışverişi tercih etmekle birlikte internette daha fazla modeli inceleyebilirsiniz. İnternet üzerinde arama yaptığınızda çeşitli e-ticaret siteleri bu konuda satış yapmaktadır.

Kedi aksesuarları hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz ‘Kedi Aksesuarları’ kategorimize göz atabilirsiniz. Kediye dair her bilgi için ise Kedi Sevgisi sayfamızı ziyaraet edin!

Similar Posts