Kedi Alerjisi, Belirtileri ve Tedavisi

Kedi Alerjisi, Belirtileri ve Tedavisi

Kedi alerjisi, belirtileri ve tedavisi hakkında detaylıca ele aldığımız bu konu, kedi sahiplerini oldukça yakından ilgilendiriyor. Kişinin yapısına göre hafif ya da yüksek şiddette seyreden bu alerji türü günümüzde sıkça yaşanıyor. Peki kedi alerjisi nedir, nasıl olur ve belirtileri nelerdir? Yazının devamında tüm bu sorulara yanıt bulacaksınız.

Kedilerle temasa geçtiğiniz sıra da ya da sonrasında burnunuzda akma, kaşıntı veya hapşırma gibi durumlar yaşıyorsanız, muhtemelen sizde kedi alerjisi var demektir. Üstelik bu alerjiyi yaşamak için evinizde kedi beslemeniz gerekmiyor. Sokak kedileri de kedi alerjisini tetikleyebilir.

Kedi Alerjisi, Belirtileri ve Tedavisi
Kedi Alerjisi, Belirtileri ve Tedavisi

Kedi Alerjisi Nedir?

Kedi alerjisi nedir? sorusu kedi sahipleri için önem arz ediyor. Kediler birçok farklı alerjik reaksiyon sebep olabilen canlılardır. Kürkleri, derileri ya da tükürükleri üzerinden insanları etkileyebilir. Bu durum bazı kedilere özgü değildir. Tüm kediler alerjen üretecek bir yapıya sahip. Fakat çoğu insanın bu alerjenlere bağışıklığı olduğu için etkilenmez. Fakat nadir de olsa bazı bireyler kedi alerjisi ile karşılaşır.

Kediye alerjim var mı gibi sorunsal ile çevremizde çoğuz kez karşılaşırız. Alerjik reaksiyon sadece kedilerin ürettiği alerjen maddeler tarafından gerçekleşmez. Bazı kedilerin tüylerinin arasında polen ve toz maddeleri olur ve bu sizi olumsuz etkileyebilir. Aslında bu durumda kediye alerjiniz yoktur. Polene ve toza alerjiniz vardır demek daha doğru alacaktır.

Kedi Alerjisi Belirtileri

Kedi alerjisi belirtileri, bireyin bünyesine ve ne kadar maruz kaldığına oranla değişim gösterir. Kiminde süreç hafif ilerlerken bazen de şiddetli görülebilir. Diğer alerji türlerine karşı hassas iseniz, muhtemelen kedi alerjisi belirtileri yüksek oranda görülecektir. Peki kedi alerjisi belirtileri nelerdir? Konuyu birkaç maddede belirtmekte fayda var.

 • Kedi ile temasa geçtikten sonra hapşırma yaşanması
 • Sık sık burun tıkanıklığına maruz kalma
 • Burun tıkanıklığına paralel olarak yüz bölgesinde ağrılar hissetme
 • Yoğun öksürük ve göğüste sıkışma hissi
 • Ayrıca kedi alerjisi nefes darlığı ve hırıltılı soluma gibi tepkimelere de sebep olur.
 • Nadir de görülse ciltte döküntü yaşanabilir.
Kedi Alerjisi, Belirtileri ve Tedavisi
Kedi Alerjisi, Belirtileri ve Tedavisi

Kedi Alerjisi Tedavisi

Kedi alerjisi tanısı, veterinerler tarafından konulmaz. Bu konuda uzman sağlık ekiplerine başvurulması gerekir. Kedilere alerjiniz var ise bu durum sizi üzmesin. Yaşadığınız sorun kedileri sevmenize engel değil. Çünkü kedi alerjisi tedavisi mümkün. Peki kedi alerjisi tedavisi nasıl yapılır? Kedilere olan alerji geçer mi? İşte detaylar…

Kedi alerjisi yaşanması durumunda tıbbi desteğin yanında, sizin de alabileceğiniz önlemler var. Bu önlemleri uyguladığınızda alerjik reaksiyonları minimum seviyeye indirmeniz mümkün. Kedi sahipleri için alerjiden korunma yöntemleri şunlardır:

 • Geceleri uyurken yatak odanızın kapısını kapatın. Böylelikle sabah uyandığınızda alerji yaşamazsınız.
 • Gün içerisinde kedinizin ev içinde gezeceği alanları kısıtlayın. İşe bazı odaların kapısını kapatarak başlayabilirsiniz.
 • Kediniz ile temasa geçtikten sonra mutlaka elinizi sabun ile dezenfekte edin.
 • Kediler tüy döker. Bu nedenle kaliteli bir elektrik süpürgesi kullanmak, alerjinizi azaltacaktır.
 • Veterinerler aracılığıyla kedinizin düzenli olarak tüy bakımlarını yaptırın.

Kedi alerjisi hakkında tüm merak edilen bilgileri sunduk. Yazımızı beğendiyseniz Kediler Neden Sırt Üstü Yatar konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca günlük paylaşımlar yaptığımız Instagram hesabımıza davetlisiniz.

 

Similar Posts