7 Başlıkta Kedi Anksiyetesi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

77774

Kedi anksiyetesi sık karşılaşılan durumlardan birisidir. Kedilerin psikolojisi adına ciddi mesajlar içermektedir.

Herhangi bir şeyden ani olarak korkan ya da tedirginlik refleksi gösteren kediler, bireyler tarafından genellikle gülümseyerek karşılanır. Hatta çoğu zaman bu bir oyun haline getirilir. Ancak bir kedinin tedirgin ve korkan davranışlar sergilemesi olumlu bir durum değildir.

Kedi anksiyetesi sorunu ile karşı karşıya kalındığının bir işareti olabilir. Peki kedi anksiyetesi nedir? Bu yazımızda sizlere kedilerin en sık karşılaştığı psikolojik sorunlardan biri olan kedi anksiyetesini tüm yönleriyle sunduk.

1- Kedi Anksiyetesi Nedir?

kedi-anksiyetesi
Kedi Anksiyetesi

Kediler bazı durumlarda ortada herhangi bir sebep yokken stresli görünür. Tedirginlik durumunun kronik hale gelmesine bilimsel olarak kedi anksiyetesi ismi verilir. İnsanlarda olan anksiyete ile benzerlik gösterir, ancak tedavi edilmediği durumlarda telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir. Genellikle bu sonuç kedinin ölümü olabilir.

Kedi anksiyetesini tetikleyen birçok unsur vardır. Vücutta ağrı ya da rahatsızlık, toksik bir unsura maruz kalma ve sinir sistemine etki eden bir hastalık anksiyetenin tetiklenmesinde en çok sebep olan durumlardan bazılarıdır.

Ayrıca fiziki durumların da kedi anksiyetesi doğurduğu bilinir. Şiddet uygulamaları, sosyalleşmeme, travmatik bir an ve ihmal edilme gibi unsurlar psikolojik yönden kedilerde tahribat edici unsurlardır.

Kedi anksiyetesi oluşumuna sebep olan bir diğer konu da yaşlanmadır. Kedilerde yaşlanmayla birlikte derin hafıza kayıpları yaşanır. Bu da eklem ağrısı, saklanma ve gündelik faaliyetlerini unutmayı tetikler. Tüm bunlar anksiyete için iyi birer sebeptir.

2- Kedilerde Anksiyete Belirtileri Neler?

https://www.instagram.com/kedisevgisicom/

Kedilerde anksiyetenin gizli semptomları yoktur. Belirtiler gayet gözlemlenebilir düzeydedir. Çünkü bilineceği üzere endişeli bir kediyi fark etmek oldukça kolaydır. Kedi anksiyete belirtilerini birkaç maddede belirtmekte fayda var:

  • Sıkça titreme yaşamaları.
  • İçine kapanık ruh hali ve buna paralele olarak gelişen saklanma durumu.
  • Aktifliğinin eskiye oranla yitirilmesi.
  • Kaçma eylemlerinin başlaması.
  • Saldırgan davranışların başlaması.
  • Kum kabını kullanamama durumu.

Diğer yandan iştah azalması ve aşırı zayıflama durumu da gözlemlenebilir. Bu belirtilerin gerçekleşme oranı kediden kediye değiştiğini belirtmekte fayda var. Doğru olan eğer bunlardan birini dahi kedinizde gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden bir veterinere gitmenizdir.

3- Stresli Kediye Nasıl Sakinleştirilir? Kedilerde Anksiyete Tedavisi Nasıl Yapılır?

kedi-anksiyetesi

Endişeli ve stresli bir kediye yardımcı olmak için ilk yapılması gereken şey, kesinlik uzman bir veterinerden destek almaktır. Veterinerler bu konuda sağlıklı bir tedavi süreci belirler. Fakat bireylerin de tedavi sürecine ek olarak stres gidermek için yapabilecekleri birtakım uygulamalar bulunur.

Öncelikle stres halindeki bir kediye ceza uygulanmamalıdır. Bu sadece onda korkuyu arttırır. Bunun yerine kendisini yaşadığı alanda güvende hissedecek yaklaşımlarda bulunulmalıdır.

Veterinerler duruma göre ankisyete ilaçları yazabilir. Bu ilaçların düzenli olarak kullanılmasını sağlamanız stresli minik dostunuzun tedavi sürecini hızlandıracaktır. Ayrıca günümüzde kedi terapistleri mevcut. Bu terapistler ile iletişim kurarak kedilere nasıl davranılması hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Eğer kedinizin anksiyete yaşadığını düşünüyorsanız bunu ciddiye almalısınız. Sevgi ve sabır çerçevesinde minik dostunuzun iyileşme sürecinde fedakarlıkta bulunmalısınız. Unutmayın ki onun huzurlu bir ruh yapısına kavuşması, sizin yaklaşımınızla paraleldir.

4- Kedi Anksiyete İlaçları Neler?

Veteriner tarafından kedi anksiyetesi tanısı almış kedilerde ileri seviyede durum söz konusuysa ilaç tedavisi başlatılabilmektedir. Düzenli kullanımda kedi yavaş yavaş eski enerjisi ve mutluluğuna bir şekilde ulaşması sağlanır. Anksiyeteye neden olan, endişeye neden olan durumların kalkmasında etkilidir.

Yalnız kediniz için internetten hiç bir şekilde ilaç önerisi alarak kullanmamalısınız. Uzman gözetimi olmadan kullanacağız ilaçlar kedinizin farklı sorunları çıkmasına neden olabilir. Herhangi bir hayvanın sorunu için doğrudan uzman gözetiminde hareket etmelisiniz.

kedi-anksiyetesi

5- Kedi Travması Nasıl Geçer?

Ortamda bulunan farklı bir hayvan ya da bir olay kedinizde endişeye neden olabilir. Travma yaratan durumu hatırlatacak durumlar ortamdan kaldırılmalıdır. Bununla birlikte ortama kedinizin sevdiği oyuncakları ekleyebilirsiniz. Zamanla kedinizi sevginizle iyileştirmeniz mümkün. Uzman desteği almayı da unutmamalısınız.

6- Kedilerde Davranış Bozukluğu Ölümcül mü?

Evcil hayvanlarınız başta olmak üzere kedilerinizde ortaya çıkacak olan davranış bozuklukları genel itibari ile ölümcül değildir. Aksine kedicik uzman gözetiminde ilaç tedavisi ya da ortam değişikliğiyle eski neşesine kavuşabilir.

kedi-anksiyetesi

7- Kedi Anksiyeteye İyi Gelir mi?

Kedi anksiyetesi kadar insanlarda var olan anksiyete kedilerin iyi gelip gelmediği merak ediliyor. Kedilerin kalp sağlığı başta olmak üzere insanlara iyi geldiği bir gerçektir. Yalnız anksiyetenizi geçireceği konusunda net bilgi vermek zordur.

Çünkü kedi sahiplenmek ciddi bir sorumluluktur. Kedinize dair geliştireceğiniz ekstra bağlılık, devamında düşünceleri doğurabilir. Bu noktada artan düşünceleriniz kaygınızı tetikleyerek ekstra bir kaygı kaynağı oluşturabilir.

Kedilerin psikolojileri hakkında daha fazla bilgi sahip olmak isterseniz ‘Kedi Psikolojisi’ kategorimize göz atabilirsiniz. Bununla birlikte Kedi Sevgisi Instagram hesabımızı da takip edebilirsiniz!

Similar Posts