2022 Kedi Aşı Takvimi ve Fiyat Listesi

kedi-asi-takvimi-4

Kediler, birçok konuda olduğu gibi sağlık yönünden de sahiplerinin yardımına muhtaç canlılardır. Kedi aşı takvimi de onları sağlığını büyük oranda etkileyen bir süreçtir. Hekimler, düzenli aşılaması yapılan kedilerin yapılmayanlara oranla daha uzun olduğu konusunda hem fikir. Sadece minik patilerin yararına bir durum da değil üstelik. Evde onunla yaşayan diğer bireylerin de sağlığını koruma yönünden den önem arz eder. Peki kedilerin aşı takvimi nasıldır? Hangi zaman dilimlerinde aşılama yapılması gerekiyor?

Günümüzde çok sayıda kedi hastaları var. Bu hastalıkların kimisi doğal sebeplerden meydana gelirken yüksek bir kısmı da aşılama yapılmaması sebebiyle ortaya çıkar. 2022 Kedi aşı takvimi ile çok sayıda hastalığın önüne geçmek mümkün. Daha önce kedi sahiplenmemiş bireyler için bu takvim çok değerli. Bir yere not alabilir ve sevimli dostunuzun aşılarını ihmal etmemek için takip edebilirsiniz.

kedi-asi-takvimi-1
Kedi Aşı Takvimi

Kedi Aşı Takvimi Nedir?

Kediler için tedavisi zor ve kimi zaman ölümcül sonuçları olan hastalıklar bulunmaktadır. Bunlara karşı antikor üretilmesi gerekli. Bu da ancak aşılama ile oluyor. Tıpkı insanlarda olduğu gibi yaşantıların belli dönemlerinde zorunlu ya da tercihe bağlı aşıları var. Gündelik hayatın telaşından dolayı çoğu zaman takip etmek zor oluyor. Bir takvim oluşturursanız takibi de kolay olacak.

Aşısız kedi her türlü bakteri, mikrop ve hastalığa karşı davetiye oluşturuyor demektir. Çoğu insan ev ortamında yaşadıkları için böyle bir ihtiyaçları olmadığını düşünüyor. Bu çok büyük bir yanlış. Sokakta, bahçede ya da evde olup olmadığı fark etmeden her kedinin aşılamaya ihtiyacı var. Örneğin dışarıdan eve geldiğinizde üzerinizde çok sayıda bakteri taşırsınız. Onlar evcil hayvanınıza bulaşırsa hastalık da kaçınılmaz olacak. Üstelik bu hastalıktan evdeki diğer bireylerin de etkilenmesi kaçınılmaz sondur.

kedi-asi-takvimi-2
Kedi Aşı Takvimi

Kedi Aşı Takvimi Ne Zaman Başlar?

Kedi aşı takvimi başlangıcı doğumdan itibaren 45. gün olarak kabul edilir. Yani 45 günlük olmayan bir kediye aşı vurulmaz. Çünkü o evrede daha bağışıklık sistemleri tam anlamıyla gelişmiş olmaz. Zaten veterinerler de böyle bir uygulamaya imza atmaz. İç dış parazit de bu kurala dahil.

Kedilerin aşı takviminin başlama dönemleri:

  • Dişi kedilerin aşı takvimi 45 günlükken başlar
  • Erkek kedilerin aşı takvimi 45 günden sonra başlar

2022 Kedi Aşı Takvimi Listesi

Veterinerler kedi sahiplerinin iyi takip edebilmesi için aşı karnesi verir. Bu karne üzerinden uygulanan tüm sağlık işlemlerinin dökümü ve bir sonrakinin ne zaman olduğu yazar. Artık teknolojinin gelişmesiyle birlikte veteriner hekimleri mail, SMS ve telefon ile aşı bilgilendirmesinde bulunuyor. Ama buna gerek duymadan kendi planlamanızı yapabilir, kedinizi nasıl önemsediğinizi bu yolla gösterebilirsiniz. Öncelikle konuyu iki kategoriye ayıracağız. 1 yaş altı ve üstü takvim paylaşacağız. 1 yaş üstü kedi aşı takvimi ömür boyu tekrar eden bir uygulamadır.

1 Yaş Altı Kediler İçin Aşı Takvimi

Kediler için en yoğun aşı takvimi 1 yaşından önceki süreçte gerçekleşmektedir. Sahiplenme yaptığınızda bu sene içerisinde biraz veterinere fazla git gel yapacağınızı belirtelim. Ama unutmayalım ki her şey onların sağlığı için.

kedi-asi-takvimi-3
Kedi Aşı Takvimi

Yavru kediler için aşı takvimi (1 yaşından küçük)

YAPILACAK AŞIYAŞ/SÜRE
İç dış parazit tedavisi6 ila 8 hafta arasında ve 2 ayda 1 uygulanır. Gerekli durumlar ayda bir defada uygulanabilir. Buna veteriner hekimler karar verir.
Karma aşı uygulaması8 ila 10 hafta arasında uygulanır.
Lösemi aşısı9 ila 11 hafta arasında uygulanır.
Karma aşısı 2. Doz10 ila 12 hafta arasında uygulanır.
Lösemi aşısı 2. Doz8 ila 10 hafta arasında uygulanır.
Kuduz aşısı12 ila 14 hafta arasında uygulanır.

Kedi aşı takvimi listesinde bulunan her uygulamada veterinerler aynı zamanda genel muayene de uygular. Ayrıca kedinin cinsine ve yapısına göre de takvimde değişiklikler olabiliyor. Yukarıdaki tablo sadece genel bir liste olup bilgilendirme amaçlıdır. Öncelikli olarak hekimin önerdiği yönergeyi uygulayınız.

1 Yaş Üstü Kediler İçin Aşı Takvimi

1 yaşına gelinceye kadar yoğun bir aşı takviminden çıkar kediler. Çoğunda ikinci doz da vurulur. Burada aslında vücuttaki antikor seviyesinin arttırılması planlanır. Ayrıca Lösemi aşısı zorunlu bir tür değil. Tercihe bağlı. Son yıllarda hekimler bu konuda ikiye ayrılmış durumda. Bir taraf vurulması zaruri derken diğer taraf gerek duyulmayan bir aşı olarak değerlendiriyor. Peki 1 yaşından büyük yetişkin kediler için ömür boyu aşı takvimi nasıldır? İşte detaylar…

Kediler için ömür boyu aşı takvimi listesi:

AŞI İSMİVURULMA SÜRELERİ
Karma aşıYılda 1 defa uygulansa da bazen 3 yılda 1 defaya düşebiliyor. Bu konuda veterinerinizden bilgi isteyiniz.
Lösemi aşısıHer yıl 1 defa uygulanır.
Kuduz aşısıHer yıl 1 defa uygulanır.
İç parazit2 ayda 1 kez uygulanır. Tercihe göre ayda 1 defaya da çekilebilir.
Dış parazit2 ayda 1 kez uygulanır. Tercihe göre ayda 1 defaya da çekilebilir.

 

Yaşlı Kediler İçin Aşı Takvimi

Kediler, yaşlılıklarında da aşı ihtiyacı içerisinde olurlar. Kimi zaman bireyler yaşlı oldukları ve bağışıklık sistemleri zayıfladığı için aşıların onlara iyi gelmeyeceğini düşünebilir fakat durum böyle değil. Yetişkinlik dönemlerindeki takvim aynı şekilde yaşlılıkta da devam eder. Zaten kesme gibi bir durum olacaksa da buna veterineriniz karar verecektir. Bugün 10 yaşından sonra da çok sayıda hastalık kapan ya da lösemi olan kedinin var olduğunu unutmayınız.

Yavru Kedi Aşı Takvimi

1 yaşın altındaki kediler ‘yavru’ kategorisinde yer almaktadır. Aşı süreçleri ise doğduktan sonraki 45 günün ardından başlar. 45. günden itibaren 1 yaşına kadar olan süreçte yavru kedi aşı takvimi sıralaması uygulanır.

Kedi Aşı Takvimi Fiyat Listesi

Günümüzde aşı uygulamaları büyük oranda özel veterinerlerde ve ücretli bir şekilde yapılmaktadır. Kedi aşı takvimi listenizi not alırken fiyatlarıyla detaylandırabilirsiniz. 2022 yılı için aşı fiyatları belirlendi. Her ilin veterinerine göre farklılıklar görülse de genel ortalamayı sizler için listeledik.

Kedi aşı takvimi için 2022 fiyat listesi:

AŞI İSMİİSTANBULANKARAİZMİR
Kuduz aşısı 2022 fiyatı210 TL – 260 TL200 TL – 250 TL200 TL – 250 TL
Lösemi aşısı fiyatı210 TL – 260 TL200 TL – 250 TL200 TL – 250 TL
Karma aşı fiyatı210 TL – 260 TL200 TL – 250 TL200 TL – 250 TL
FIV aşısı fiyatı250 TL – 300 TL230 TL – 280 TL230 TL – 280 TL
İç dış parazit fiyatı150 TL – 180 TL140 TL – 180 TL140 TL – 180 TL

 

Kedi Aşı Takvimi Neden Önemli?

Son olarak kedi aşı takvimi neden önemli? sorusunun yanıtını verelim. Aslında cevabı çok net: kedinizin ve kendinizin sağlığını korumak için aşı yaptırmak çok önemlidir. Geç yaptırılmaz. Her zaman tam dönemlerinde yapıldığında fayda sağlar. Özellikle de 2. dozları uygularken tam zamanında uygulatmanız gerekiyor. Böylece antikor seviyesi istenilen orana ulaşabiliyor.

 

İlginizi çekebilir: Kedi Babalık Hakkı

Similar Posts