Kedi Ayak Kırılması Nasıl Anlaşılır?

Kedi Ayak Kırılması Nasıl Anlaşılır?

Kedi ayak kırılması nasıl anlaşılır sorusu hemen her kedi sahibi için önem taşır. Çünkü kedilerin ayaklarında oluşabilecek bir kırılma son derece ciddi bir problemdir. Kediler yüksek katlı binalarda beslendiğinde bazen dikkatsizlik sonucu aşağıya düşebilirler. Bu durum kedilerde yaşanan ayak kırılmasının en önemli nedenlerinden biridir.

Kedilerde ayak kırılması problemi birçok şekilde gelişebilir. Böyle bir durumda kedilerinizin ayaklarında meydana gelebilecek kırılmalar konusunda uzman veteriner hekimlerden yardım almanız gerekir. Bununla birlikte kedi ayak kırılması nasıl anlaşılır sorusunun da yanıtlarını bilmeniz gerekir. Kedilerinizin ayaklarında kırılma var ise mutlaka onları bir veterinere göstermeniz önem taşır. Çünkü bazı kırılmalarda kedileriniz için bir cerrahi müdahale de gerekebilir.

Kedi Ayak Kırılmasının Belirtileri

Kedi ayak kırılmasının birtakım belirtileri vardır. Bu belirtileri fark ettiğinizde kedilerinizin yaşadığı sorun hakkında da ortalama bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Kedi ayak kırılması nasıl anlaşılır sorusuna şu şekilde yanıt vermek mümkün olabilir:

  • Kedilerin kırık ayak bölgesine dokunulduğunda inleme ya da ağlama tarzında sesler çıkarırlar.

  • Yürüyememe ya da kuyruğu kullanamama gibi bir sorun yaşarlar.

  • Yemek yememe sorunu ile karşı karşıya kalabilirler.

  • Kendini tımar etmekte zorlanabilirler.

  • İnsanlardan uzak dururlar.

  • Alışılmadık yerlere saklanırlar.

  • İncinen bölgede şiş ve morarma meydana gelir.

  • Soluk beyaz et dişlerinin olması önemli işaretlerdendir.

  • Göz bebeklerinin irileşmesi de önemli bir belirtidir.

Bunların yanında kesik, çürük ya da denge kaybı da yine ayak kırılmasını gösteren durumlar arasında yer alır. Böyle durumlarda uygun şekilde müdahale edilmesi büyük bir önem taşır.

Kedi Ayak Kırılmasına Nasıl Müdahale Edilir?

Kedilerin ayak kırılmasına nasıl müdahale edilir sorusuna veteriner kontrolleri şeklinde yanıt vermek gerekir. Acı çeken bir hayvan ne kadar nazik de olsa tedavi sırasında sizi ısırabilir. Aynı zamanda evde tedavi etmek kedilerinizin ayaklarında kalıcı hasara neden olabilir. Böyle durumlarda mutlaka veteriner hekim kontrolü gerekir.

Veteriner bölgeyi temizler ve temiz bir bez ile kapatır. Kırık kemik az rahatsız edilecek şekilde kedi dinlendirilir. Ancak gerekiyor ise veteriner cerrahi müdahale de yapmak zorunda kalabilir.

Kedi Ayak Kırılması Nasıl Anlaşılır? makalemizin sonuna geldik. Bu makale için sizinde eklemek istedikleriniz varsa veya kediniz hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca tarafımıza en çok sorulan Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur? makalemizi incelemeyi unutmayınız.

Similar Posts