Kedi Babalık Hakkı Ve Sözleşmesi

kedi-babalik-hakki-4

Kediler için en doğal davranışlardan birisi de üremedir. Dönemsel olarak çiftleşir ve hamile kalırlar. Kedi babalık hakkı sorunsalı da bu noktada ortaya çıkıyor. Günümüzde dişi ile erkek kedilerin bir araya gelmesi için taraflar bir araya geliyor. Genelde bu eş bulma işlemi internet üzerinden yapılıyor. Başta sözlü olarak anlaşma sağlansa da doğum sonrasında dişi kedi sahipleri problem yaratabiliyor. Böyle anlarda ne yapılabilir ve çiftleşme öncesinde dikkat edilmesi gerekenlere bu yazımızda değineceğiz.

Kedi sahipleri pati dostlarını çiftleştirmek istediklerinde aynı kalitede bir cins arayışına girer. Günümüzde bunun en çok gerçekleştiği alan internet platformlarıdır. Fakat çoğu birey bu işlem hakkında bilgi sahibi olmadıkları için süreç içerisinde mağdur olabiliyor. Kötü niyetli kişiler yavruları sattığı için erkek kısmına yavru vermeyi reddediyor. Aslında bunu önlemenin ene kesin yolu kedi babalık hakkı sözleşmesi hazırlamaktır. Resmi bir evrak niteliğindedir ve sorun yaşanması durumunda hukuki süreç başlatabiliyorsunuz. Eğer ki sözlü olarak bir anlaşma sağlarsanız yaşayacağınız sorunlar karşısında kanun nezdinde mağduriyetinizi giremezsiniz.

kedi-babalik-hakki-1
Kedi Babalık Hakkı

Kedi Babalık Hakkı Nedir?

Kediler için üreme en doğal haklarıdır. Sokak kedileri bu konuda özgür bir şekilde üreme isteklerini karşılıyor. Fakat evcil olan patilerde durum biraz farklı. Her evde bir kedi olduğu düşünüldüğünde erkek cinsler için ırkına uygun bir dişi bulunması gerekmektedir. Bu çiftleşme sonrasında erkek tarafına verilecek olan yavru ya da yavrulara babalık hakkı denmektedir. Genel olarak toplumda yazılı olmayan geleneksel adetler devreye girmektedir. Yani taraflar sözlü bir mutabakata varırlar. Doğumdan sonra yavrular anne sütünden kesilince (ortalama 60 gün) babalık hakları sahibine verilir. Kaç tane verileceği ise doğumdaki yavruların sayısına bağlıdır.

Kedi Babalık Hakkı Kaçtır?

Her çiftleşmenin ardından sahipler ‘kedi babalık hakkı kaçtır?’ sorunsalıyla karşılaşır. Böyle bir yazılı kanun yok. Tamamen sahiplerin aralarında belirledikleri kurallar geçerli. Çoğunlukla erkek kısmına bir yavru kedi düşmektedir. Ancak doğumdaki yavrunun sayısına göre bu rakam artmaktadır. Hatta öyle ki bazı durumlarda hiç babalık hakkı düşmüyor. Babalık hakkım kaç tane diye merak edenler yazının devamını okuyabilir.

Kedilerde babalık hakkı sorunsalı genelde cins ırklarda yaşanıyor. Günümüzde ne yazık ki cins kedi satışları için yüksek rakamlar ödeniyor. Dişi sahipleri de doğum sonrası satmak için bu yavruları baba kısmına vermiyor. Yüksek ücretlere satarak ticari bir gelir elde ediyor! Oysa da erkeğin hakkı minimum 1 yavru kedidir. Eğer yavruların sayısı 5 ve üzeri olursa da babanın hakkı 2 oluyor. Kimi zaman bu sayılar yapılan sözleşmelerle de değişebiliyor. Örneğin taraflar kaç tane doğarsa yarı yarıya bölüşülecek diye bir sözleşme düzenleyebiliyorlar. Şimdi doğum sayısına göre erkeğin ne kadar alması gerektiğini belirtelim. İşte detaylar…

5 Yavru Kedi Babalık Hakkı

Halk arasındaki resmi olmayan kanunlara göre 5 tane yavrunun olduğu bir doğumda erkeğe 2 yavru düşer. İdeal olan oran budur. Bazen 1 yavru da veriliyor. Bunu da hakkaniyetli demek mümkün. Çiftleşme işleminden önce koşulları kararlaştırırsanız doğum sonrasında sorun yaşamazsınız. Aslında en iyi yöntem hamilelikte ultrason çekimidir. Çünkü kediler 45 – 55 günlük gebe iken ultrasona girdiklerinde yavru sayısı net olarak görülmektedir. Böylece tarafların birbirine olan güveni sağlanmış olur.

4 Yavru Kedi Babalık Hakkı

4 sayısı kedilerin en sık doğurdukları yavru adedidir. Yapılan araştırmalara göre dünya genelindeki kedi doğumlarının %40’tan fazlası 4 yavru ile gerçekleşiyor. Peki ama böyle bir durumda babalık hakkına kaç tane yavru düşer? İdeal olan 1 yavrudur. Ancak anlaşmanın türüne göre 2 pati de olabilir. Tamamen size kalmış.

3 Yavru Kedi Babalık Hakkı

Babalık hakkı sorunlarının en çok yaşandığı doğum türüdür. 3 yavru çok arada bir rakam olduğu için genelde anlaşmazlık çıkar. Özellikle de dişi sahibi bu yavruları satmayı düşünüyorsa muhtemelen babanın hakkı olan patiyi vermez. Ne yazık ki bu tür insanların olduğunu bilmek bile bizleri üzüyor.

kedi-babalik-hakki-2
Kedi Babalık Hakkı

2 Yavru Kedi Babalık Hakkı

Gelelim en önemli babalık hakkı durumuna. Eğer dişi pati 2 tane yavru doğurduysa etik kurallar gereği babaya yavru verilmez. Böyle bir durumda talepte bulunmanız doğru olmaz. Zaten dişi ailesi bunu kabul etmeyecektir. Ancak kimi aileler 2 tane bile olsa karşı tarafa birini verebiliyor. Tamamen iyi niyete kalmış bir durum. Ayrıca başta bir sözleşme yapar ve bunu belirtirseniz yine alma hakkınız olacaktır.

Kedi Babalık Hakkı Sözleşmesi

Son yıllarda kedi üremesinde çok sayıda sorun yaşanmasından sonra çözüm olarak kedi babalık hakkı sözleşmesi kullanılmaya başlandı. Bu iş için en kesin ve garanti çözüm demek mümkün. Başta resmi olarak yapılan anlaşmada taraflar taleplerini madde madde yazar. Doğum sonrasında yaşanacak her durum önceden garantiye alınmış olacaktır. Eğer ki erkek pati tarafı bir sorun yaşarsa haklarının hukuk nezdinde arayabiliyor. Bir uzman avukat ile anlaştığınızda mağduriyetinizi girebiliyorsunuz.

kedi-babalik-hakki-3
Kedi Babalık Hakkı

Günümüzde babalık hakkı davalarına bakan çok sayıda avukat var. Her biri alanında uzman. Fakat bu kişilerden danışmanlık hizmeti alabilmeniz için elinizde bir sözleşme olması gerekiyor. Aksi durumda mağduriyetinizi ispatlayamazsınız. Sorununuz çözüme kavuşmaz.

Kedi Babalık Hakkı Sözleşmesi Örneği

Yukarıdaki linke tıklayarak sizler için hazırladığımız sözleşme örneğini inceleyebilir, taleplerinize göre düzenleyerek imzalatabilirsiniz. Unutmayın, bu sözleşme elinizdeki tek resmi dayanak. Mutlaka karşı tarafa imzalatın.

Kedi Babalık Hakkı Davası

Çoğu kişi bilmese de bugün babalık hakları alınmadığında yasal araçları kullanabiliyorsunuz. Fakat bunun için bazı temel kurallar var. En basitinden karşı tarafından da kabul ettiği ve imzaladığı bir sözleşmeyi elinizde bulundurmalısınız. Bu sözleşme ile avukata gittiğinizde size çözüm sunuyorlar. Açılan dava ile hem maddi hem de manevi zararlarınızı karşılama imkanınız var. Bu tür hukuki sürece ise kedi babalık hakkı davası adı verilir.

Babalık hakkı davaları bulunulan bölgenin yerel mahkemelerinde görülür. Tek başınıza da başvuru yapabiliyorsunuz. Fakat süreç zor ve çok sayıda kanun hususunu barındırdığı için zorlu yaşayabilir, üstelik mağduriyetinizi gideremeyebilirsiniz. Doğru seçenek iyi bir avukata başvurmaktır.

Babalık Hakkımı Alamadım Ne Yapmalıyım?

Babalık hakkı adı üstünde erkek tarafının bir hakkıdır. İste sözleşmeyle belirlensin isterse de sözlü olarak, doğumun ardından yavrular bu kişilere teslim edilmesi gerekiyor. Aksi durum bir suç teşkil eder. Mağdur taraf için kanun yolu görülür. Fakat böyle bir durumun yaşanmaması tek temennimiz. Çünkü ortada masum hayvanlar var. Üstelik daha yavruluk dönemlerindeler. Onları alıp satmak, babaya vermemek bu yeryüzündeki en kötü davranış örneklerinden birisidir. Her ne olursa olsun onları düşünmeli ve sıcak aile ortamlarına kavuşturmalıyız.

Unutmayın ki kedi çiftleştirmek kötü bir davranış değil. Bu minik patilerin en doğal hakkı. Nasıl ki biz insanlar üreme ihtiyacı duyuyorsak evcil hayvanlar da bunu yaşamak ister. Asıl kötü olan doğumdan sonra bu minik patileri kullanmak ve satmaktır. Böyle bir olumsuzluğun yaşanmamasını temenni ediyor ve sizlere iyi günler diliyoruz.

 

İlginizi çekebilir: Peygamber Kedisi İsmi

Similar Posts