Kedi Bakımı Maliyeti 2022 Yılında Ne Kadar?

maliye11

Kedi bakımı maliyeti ne kadar tutar? 1 aylık kedi masrafı ne kadar? Kedi bakımı maliyeti çok mu yüksek? Kedi bakımı maliyeti nasıl belirlenir?

Her ne kadar minik patilerle kurulan dostluğun herhangi bir şekilde ‘masraf’ olarak nitelendirilmesi hoş bir durum olmasa da çoğu aile kedi sahiplenmeden önce bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Bu sebeple kedi bakımı masraflı mı gibi sorular sıkça bireylerin önüne çıkıyor.

Bilindiği üzere her kedinin sağlıklı, huzurlu ve temel ihtiyaçlarının karşılandığı bir hayata ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçların asgari düzeyde karşılanması için birtakım bütçeye sahip olunması gerekir. Bu yazımızda kedi bakımı maliyeti konusunu detaylarıyla ele aldık…

kedi-bakimi-maliyeti
Kedi Bakımı Maliyeti

Kediler ile bir arada yaşayarak onların mutluluğunda mutlu olmak, sadece kedi sahiplenen bireylerin hissedeceği bir duygudur. Ancak böylesine bir mutlu yapıyı oluşturmak için kedi bakımı masraflı mı sorusunun yeteri kadar bilinmesi gerekir. Kedilerin masrafları her zaman için öngörülebilir olmasa da genel olarak hatları bellidir.

Temel ihtiyaçlarını hesaplayarak bir kedinin aylık maddi giderlerine ulaşabiliriz. Bu temel ihtiyaçlar hakkında ele aldığımız ‘Kedi Bakımı’ isimli kategorimizi inceleyerek konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Yazının devamında sizlere kedilerin temel ihtiyaçlarındaki masrafların ne kadar olduğunu açıklayacağız.

Kedi Bakımı Maliyeti Nasıl Belirlenir?

kedi-bakimi-maliyeti

Kediler her ne kadar dirayetli görünen canlılar olsa da bazı temel ihtiyaçları karşılanmadığında hayli savunmasız bir yapıya sahiptirler. Bu ihtiyaçlarının ise sahipleri tarafından eksiksiz olarak karşılanması elzemdir.

 

Kedilerin temel ihtiyaçlarını ve bu ihtiyaçların karşılanma masraflarını birkaç başlık altında belirtmek mümkün. Böylelikle kedi bakımı maliyeti konusuna net bir yanıt bulabiliriz.

  • Kedilerin Veteriner Masrafları 2022: Sağlık kontrolleri kediler için en önemli huşulardan birisidir. Sadece hasta olduklarında değil, aynı zamanda belli periyotlarda veterinerlere götürülüp muayene edilmeleri gerekir. Kedilerin ilk yılında muayene ve aşı ücretleri yaklaşık 1200 ila 1500 TL civarında tutmaktadır.
  • Kedilerin Mama Masrafları: Kedi bakımı masraflı mı sorunsalının en önemli faktörlerinden birisi de kedilerin mama masraflarıdır. Bilindiği üzere kediler tüm besin ihtiyaçlarını mamalar aracılığıyla sağlarlar. Sağlıklı bir kedi, düzenli mama ile beslenen kedidir. Ayrıca kediler günde yaklaşık 60 gram mama tüketirler. Bu da ayda ortalama 3 kilo mamaya tekabül eder. Orta seviyede bir mamanın 50 TL olduğu göz önünde bulundurulursa bir kedinin aylık mama masrafı 150 TL demek mümkün.
  • Kedilerin Kum Masrafları: Kedilerin düzenli olarak ihtiyaç duyduğu konulardan birisi de tuvalettir. Bir kedi ayda yaklaşık 10 kiloluk kum eskitir. Bu da yaklaşık 50 TL civarına tekabül eder.

1 Aylık Kedi Masrafı Ne Kadar? Kedi Bakımı Masrafları 2022 Bilgisi

kedi-bakimi-maliyeti

Yukarıda kedilerin temel ihtiyaçlarını ve bu ihtiyaçların ortalama maliyetini belirttik. Bu bilgiler doğrultusunda kedi bakımı masraflı mı sorunsalına yanıt bulmak mümkün. Görüleceği üzere kedilerin aylık kum, mama ve veteriner masraflarının toplamı 300 ila 400 TL aralığında çıkıyor.

Bu rakamlar elbette kedinizin tüketim seviyesine ve alacağınız ürünlerin kalitesine göre değişebilir. Ayrıca kedide çıkması muhtemel ek sağlık sorunları da bu miktarları yukarıya çekebilir.

Kedi bakımı masraflı mı sorusunun yanıtı görüleceği üzere hayırdır. Çünkü kediler sağlıklı bir yaşam sürdürdükleri taktirde sahiplerine çok fazla maddi yük yaratmazlar. Ayrıca bu minik patilerin verdiği mutluluk ve yaptıkları hayat arkadaşlığı göz önünde bulundurulduğunda, yapılacak masrafların hiçbir önemi yoktur. Zira onlar ailenin bir parçasıdır.

Sokaktan Kedi Sahiplenmenin Maliyeti Ne Kadar?

Sokak kedisi maliyeti ile doğrudan evden ya da barınaktan sahiplenilecek kedi maliyeti büyük değişiklik göstermeyecektir. Çünkü kedilerin ortak harcama noktaları bulunur. Hatta sokaktan sahipleneceğiniz kedinin belki de daha fazla masrafı olabilmektedir.

2022 yılı itibari ile ortalama bir kedi bakımı maliyeti gerçek anlamda fazlalaşmıştır. 10-15 kiloluk ortalama vitamin değerine sahip mamalar dahi 200 TL ve üzeri satışa sunulmaktadır. Her geçen gün artan fiyatlar ile birlikte maliyette aylık ortalamada çok tutmaktadır. Kedi aşıları da bu durumdan etkilenir.

Her ay ortalama 200 TL veteriner masrafınız olacaktır. Yetişkin bir kedi için mama da bir ay boyunca gidecek kadar alındığında 200 TL masrafa eş değer olacaktır. Kum her zaman alınmamakla birlikte o ay aldığınız vakte denk geldiyse 100 TL kadar da kumu tutar. Ortalama bir kedinin aylık bakımı 500-600 TL civarındadır.

kedi-bakimi-maliyeti

Yavru Kedi Masrafları Daha mı Fazla? Yavru Kedi Aylık Ne Kadar Mama Yer?

Yavru kedilerin masrafı yetişkinler kadar çok olmaz. Bu kedilerin mama tüketim miktarı yetişkinlere göre daha azdır. Çünkü bu yaşlardayken günün çoğunu uyuyarak geçirirler. 2-3 aylık olana dek genelde aşıları yapılmaz, genel kontrollerini gerçekleştirirler.

Aylık bazda bakıldığında bir yavru kedinin mama tüketimi değişir. Çünkü kedinin kişiliğine ve iştahına göre durum farklılaşır. Ancak piyasada satılan 10-15 kiloluk mamalar size 2-3 ay boyunca rahatlıkla yetecektir. Bu da kedi bakımı maliyeti konusunda düşürücü bir unsurdur.

kedi bakimi maliyeti 2

Masrafsız Kedi Bakımı Mümkün mü?

Günümüzde kedi bakımı maliyeti yüksek bulunlar tarafından masrafsız kedi bakımı araştırmaları yapılmaktadır. Açıkcası eğer yapılması gereken davranışları yerine getirirseniz maliyetsiz bir kedi bakımı mümkün değildir.

Çünkü bu kediler sizinle birlikte ev yemeği yiyemez, sağlıkları için yememeli. Düzenli olarak veteriner kontrolü ve aşılarını gerçekleştirmelidir. Köpek gibi tuvaletleri için dışarı çıkmayacakları ya da klozet eğitimi vermezseniz kum masrafları da mutlaka olacaktır. Bunun dışında yapılacak ekstra ve keyfi masrafları kısarak maliyeti düşürebilirsiniz.

kedi-bakimi-maliyeti

Evde Aşısız Kedi Beslemek Doğru mu?

Her ne kadar kedilerin çoğu zaman evde vakit geçirildiği düşünülüp aşı yaptırılmasa da bu durum sağlıkları açısından doğru değildir. Hem sizin sağlığınız hem de kedinin ömrünü uzatmak adına düzenli olarak aşı yaptırılması gerekir. Dışarı çıkarken koruyucu olan sadece dış parazit gibi aşılardır.

Yalnız kediniz sadece dışarıya çıktığında karşılaşacağı tehlikelerden korunmak amacıyla aşı olmaz. Örneğin dış parazit aşısı sizin dışarıdan getirebileceğiniz bit, pire, kene gibi parazitlerden korunması için gereklidir. İç parazit ise beslenme düzenine bağlı olarak yaşayacağı sıkıntıları ortadan kaldırmak için şarttır. Kediler mutlaka düzenli aşı olmalıdır.

Kedi Bakımı Zor mu?

Sadece kedi bakımı maliyeti açısından bakılmaması gereken bir durumdur. Her bireyin kişiliği ve hayatı kedi bakımı için uygun olmayabilir. Burada bireylerin kendi hayatlarını ve bütçelerini düşünerek karar vermesi gerekir.

Her ay olmasa bile iki ayda bir kediniz için 500-600 TL ödeme bütçeniz yoksa size zor gelecektir. Keza sürekli ev dışında bulunuyorsanız, sorumluluk almak istemezseniz de zordur.

Yazımızı beğendiyseniz, Kedi Sevgisi sosyal medya hesabımızdan da bizi takip ederek kedilere dair bilgilerinizi geliştirebilirsiniz.

Similar Posts